Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Čtrnáctá Kytara napříč žánry (a kontinenty) zahájena, brnkat se bude až do konce listopadu

adam_rafferty_small
Adam Rafferty
10.10.2011 23:25 | Nejlepší kytaristy a hráče na další strunné nástroje představí čtrnáctý ročník festivalu Kytara napříč žánry, který odstartoval prvním koncertem již tuto neděli 9. října. Festival, který si pro letošek zvolil jako ústřední žánry ethno a world music, zahájil jeden z nejvýraznějších newyorských sólových kytaristů Adam Rafferty a folk-jazzová písničkářka a kytaristka Markéta Zdeňková za doprovodu svého tria a houslistky Kateřiny Janálové.

Přehlídku talentovaných muzikantů nabídne letošní Kytara napříč žánry mezi 9. říjnem a 29. listopadem. Patnáct nezapomenutelných večerů doprovázených hrou na strunné nástroje bude možné kromě Prahy navštívit na mnoha dalších místech po České republice. Vystoupení se uskuteční také v Benešově, Táboře, Varnsdorfu, Černošicích, Dolní Poustevně, Pardubicích, Kadani a v Chýni u Prahy. Festival mimo jiné představí také hudební hvězdy světového formátu, například virtuózního flamenco kytaristu Vicente Amiga, který vystoupí 15. listopadu v Divadle Hybernia, nebo projekt Percussion Mania neobyčejného hudebníka Mammadou Diabate z africké Burkiny Faso.

Vstupenky na úvodní koncert a ostatní pražské koncerty Kytary napříč žánry lze zakoupit v sítích Ticketpro, Ticketportal, Ticketstream, v kanceláři spolupořádající agentury Taktika Muzika, ale i v místech konání. Podrobnější informace k programu na www.kytaranapriczanry.cz.

Americký hráč na sólovou kytaru a v současnosti jeden z nejlepších aranžérů skladeb jazzu, blues a pop music, Adam Rafferty, předvede v rámci nedělního vystoupení své umění fingerpickingu. Tuto nelehkou techniku aplikuje především do stylu funky, ale do hudebního podání promítá i jiné zajímavé směry a prvky. Do širšího povědomí vstoupil především vlastními verzemi písní Billie Jean od Michaela Jacksona a Superstiton od Stevieho Wondera. Kromě živých vystoupení sklízí v posledních letech úspěchy také na portálu YouTube, kde jeho videa dosahují sledovanosti v řádu miliónů. Jednou z nejnovějších Raffertyho poloh je schopnost hrát na kytaru dvě melodie zároveň, přitom je ústy doplňovat ve stylu hip hopového beatboxu. „Vybírám si písně se silnými melodiemi, které rád poslouchám. Nejde ani tolik o hraní na kytaru jako spíš o předávání hudby a vedení posluchačů k hudebním zážitkům. Kytara mi k tomu slouží jako nástroj. Rád na ni nejen hraji, ale hlavně její zvuky sdílím s ostatními,“ říká k tomu sám muzikant.

Raffertyho nejčerstvějším počinem je vydání alba s vlastní interpretací písniček od Michaela Jacksona, jakožto pocta tomuto hudebnímu velikánovi. V jeho repertoáru zazní na festivalu většina písní právě z této desky. Kromě zahajovacího koncertu se mohou fanoušci jeho hudby těšit na další koncerty také v Benešově, Táboře a Varnsdorfu. Více informací o Adamovi Raffertym na www.adamrafferty.com.Festival Kytara napříč žánry, nad jehož pořádáním převzalo záštitu Ministerstvo kultury ČR, představil během minulých třinácti ročníků světovou špičku ve hře na strunné nástroje. Do České republiky tak zavítali umělci, kteří reprezentují nejrůznější styly hry na akustické či elektrické nástroje. Za poslední dekádu na českých pódiích vystoupili například Paco de Lucía (E), Tommy Emmanuel (AUS), Jennifer Batten (USA), Biréli Lagrène and Gipsy Project (F), Dean Magrav (USA), Tomatito a Vicente Amigo (E), Peter Finger (D), Juan Carlos Laguna (Mexiko), John McLaughlin (GB) se skupinou indických hudebníků Shakti a další hvězdy kytarové scény. ___________________________________________________________________________
PROGRAM 14. ROČNÍKU FESTIVALU KYTARA NAPŘÍČ ŽÁNRY 2011


9.10. Slavnostní zahájení XIV. ročníku festivalu: Adam Rafferty (USA), Markéta Zdeňková trio & Kateřina Janálová (CZ)
funky, fingerpicking, folk
19:30 hod. Písecká brána, K Brusce 5, Praha 6

10.10. Adam Rafferty (USA), Fernando Lopez (Guatemala)
funky, fingerpicking, latinskoamerická hudba
19:30 hod. Aula Gymnázia Benešov, Husova 470

11.10. Adam Rafferty (USA)
funky, fingerpicking
19:30 hod. Kostel sv.Jakuba, Na Parkánech, Tábor

12.10. Adam Rafferty (USA)
funky, fingerpicking
19.00 hod., Pivovar Kocour, Rumburská 1920, Varnsdorf

13.10. Aron Govea se skupinou a tanečnicí Lillye Rembeau (Mexico)
latinskoamerická hudba
20:30 hod., Club Kino, Fügnerova 236, Černošice

14.10. Aron Govea se skupinou a tanečnicí Lillye Rembeau (Mexico)
latinskoamerická hudba
19:30 hod. Místo setkávání – Dolní Poustevna


14.10. Fernando Lopez (Guatemala)
latinskoamerická hudba
20:00 hod. KC Kaštan, Bělohorská 151, Praha 6

26.10. Michal Pavlík a TAKNATUDU (CZ)
rock
20:00 hod. KC Kaštan, Bělohorská 151, Praha 6

2.11. Eduard Leata (Rumunsko) - vítěz mezinárodní kytarové soutěže Kutná Hora 2011
klasika
19:30 hod. Koncertní síň Atrium, Čajkovského 12, Praha 3

3.11. Eduard Leata (Rumunsko) - vítěz mezinárodní kytarové soutěže Kutná Hora 2011
klasika
19:30 hod. Zámek Pardubice

13.11. Mamadou Diabate´s Percussion Mania (Burkina Faso)
africká hudba
19:30 hod. Palác Akropolis, Kubelíkova 27, Praha 3

14.11. Mamadou Diabate´s Percussion Mania (Burkina Faso)
africká hudba
Kulturní dům Kadaň

15.11. Vicente Amigo se skupinou (E): Paseo de Gracia zpěv Rafael de Utrera, tanec Daniel Navarro
flamenco
19:30 hod. Divadlo Hybernia, Nám. Republiky 4, Praha 1

23.11. Bedřich Ludvík a Stanislav Barek (CZ)
folk, blues, ragtime
19:30 hod. Jindřišská věž, Praha 1

29.11. Andrea Benzoni (I)
blues, ragtime, rock, jazz
19.00 hod. Zasedací síň OÚ v Chýni u Prahy


Tagy: Kytara napříč žánry


Přidej komentář