Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Dee Dee Bridgewater se na jeden večer promění v Billie Holiday

bridgewater
Dee Dee
31.01.2011 13:28 | Prožít večer s legendární jazzovou zpěvačkou Billie Holiday nabídne 2. dubna návštěvníky pražského Obecního domu jiná velká dáma jazzové scény - Dee Dee Bridgewater. Základem večera, na kterém se Dee Dee Bridgewater pokloní neobyčejné vokalistce, jež díky jedinečnému nadání dokázala vystoupat z absolutního dna až na absolutní vrchol, je loňské album Eleanora Fagan (1915-1959): To Billie with Love From Dee Dee Bridgewater. Posluchači se tak mohou těšit na nesmrtelné skladby jako Lady Sings the Blues, Lover Man či Strange Fruit. A nejen to: Dee Dee Bridgewater před publikem doslova odehraje fascinující životní příběh této zpěvačky, známé také pod pseudonymem Lady Day. Americká Národní akademie hudebního umění a věd ocenila album Eleonora Fagan nominací na cenu Grammy v kategorii nejlepší jazzové vokální album.

Vstupenky ve třech cenových kategoriích jsou v prodeji od 1 700 Kč na www.strunypodzimu.cz a v síti Ticketpro.

Dee Dee Bridgewater je jazzovým světem vnímána jako pokračovatelka dynastie velkých jazzových dam. V minulosti složila svůj hold i fenomenální Elle Fitzgerald, když v sedmadevadesátém roce vydala album Dear Ella. Zdá se ale, že s Billie Holiday má společného mnohem více. Světová kritika píše o hlasové blízkosti obou zpěvaček, měkké artikulaci, lásce ke swingu, blues a architektuře složitých harmonií.

Uměleckým pojítkem mezi oběma dámami pak bylo účinkování Dee Dee v muzikálu Lady Day. Dílo bylo uměleckou poctou Billie Holiday a protagonistka očekávaného pražského koncertu ji v něm ztvárnila naprosto přesvědčivě. Za roli získala divadelní nominaci na Laurence Olivier Awards a odnesla si i řadu vynikajících kritik a menších ocenění. „Bylo to tenkrát docela složité. Od představení k představení jsem se stále více dostávala do života Billie a někteří lidé kolem mne měli obavy, že zapomenu na život vlastní. Její osud je trochu děsil. Já z toho obavy neměla, ale přiznávám, že osobnost Billie Holiday mě fascinuje,“ svěřila se v jednom rozhovoru Dee Dee Bridgewater.


O dvě dekády později se ke své oblíbené zpěvačce vrátila a ve svém koncertním repertoáru začala klást stále větší důraz na přednes jejích skladeb. Toužila ovšem zpívat její šlágry s radostnějším přednesem, ne tak, jak jí velely scénář muzikálu Lady Day a originální verze písní. Rozhodla se být svobodnější a slavné písně zpracovala k obrazu svému. Dosáhla osobité interpretace a nyní s tímto repertoárem objíždí svět. Na pódiu při tom předvádí nejen svůj neoddiskutovatelný pěvecký talent, ale odkrývá i herecké vlohy – na jeden večer se doslova stává Billie Holiday a díky svému širokému interpretačnímu záběru dokáže pohladit posluchače po duši písněmi svými i převzatými.

Výtěžek z druhého ročníku Jarního GALA bude stejně jako v loňském roce zdrojem financování festivalu Struny podzimu, který proslul originalitou dramaturgie a představováním svěžích hudebních novinek.


Zajímavé odkazy:

http://www.myspace.com/deedeebridgewater
www.strunypodzimu.cz

Přidej komentář