Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Dvořákova Praha začala vyprodanou „Novosvětskou“

Dvorakova Praha
09.09.2011 23:14 | Dvořákova nejslavnější symfonie „ Z Nového světa“ odstartovala čtvrtý ročník MHF Dvořákova Praha. Během 22 koncertů se na pódiích Rudolfina, a nově též v Katedrále sv. Víta, vystřídá 40 hvězd klasické hudby.

Čtvrtý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha 2011 nese podtitul „nebojte se klasiky“ a během 22 koncertů představí na 40 tuzemských i zahraničních hvězd klasické hudby.


Začal čtvrtý ročník MHF Dvořákova Praha

Čtvrtý ročník mezinárodního hudebního festivalu Dvořákova Praha 2011 nese podtitul „nebojte se klasiky“ a během 22 koncertů představí na 40 tuzemských i zahraničních hvězd klasické hudby. Zahajovací koncert festivalu se koná 8. září 2011 ve 20:00 ve Dvořákově síni Rudolfina. Zde také 24. září letošní festival skončí. Kromě „klasických“ koncertů přichází festival s řadou dramaturgických novinek i rozšířeným doprovodným programem.

Poslední místa zbývají i na koncert milánské Filarmonici della Scala s dirigentem Danielem Hardingem (12. září). Stejná situace je i v případě koncertu Rotterdamské filharmonie pod vedením dirigenta Yannicka Nézeta-Séguina, která festival 24. září zakončí.

Velkému diváckému zájmu se těší i recitál maltského tenoristy Josepha Calleji (14. září) a koncert České filharmonie s dirigentem Petrem Altrichtrem a houslistkou Midori (23. září).

Koncerty Dvořákovy Prahy i pro diváky České televize a posluchače Českého rozhlasu
Historicky poprvé si mohou zahajovací koncert festivalu vychutnat v přímém televizním přenosu i diváci České televize (čtvrtek 8. září od 20:00 na ČT2). Ta připravuje, stejně jako v předchozích letech, také pravidelné „Ozvěny“ festivalu a dokument „Ohlédnutí za Dvořákovou Prahou“.

Pozadu v posluchačské nabídce nezůstává ani Český rozhlas. V rámci cyklu Letní festivaly Euroradia vysílá Český rozhlas 3 - Vltava a rozhlasy sítě EBU 10. září v přímém přenosu koncert Wiener Sängerknaben. Stanice Vltava dále odvysílá přímo koncert milánské Filarmonici della Scala v pondělí 12. září a závěrečný koncert Rotterdamské filharmonie v sobotu 24. září. Ze záznamu potom Český rozhlas nabídne Slovanské tance v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu ze 17. září a koncert rozhlasového orchestru WDR – Sinfonieorchester Köln z 18. září.

170 let od narození Antonína Dvořáka
Hold skladateli Antonínu Dvořákovi vzdal festival právě zahajovacím koncertem. V den 170. výročí skladatelova narození zazněla ve Dvořákově síni pražského Rudolfina jeho nejslavnější symfonie č. 9 „Novosvětská“.

Dvořákova díla však budou představena i v dalších dnech festivalu. Výjimečné bude uvedení Requiem 15. září v Katedrále sv. Víta na Pražském hradě v podání České filharmonie, rezidenčního orchestru festivalu. Spolupořadatelem tohoto koncertu je Správa pražského hradu a záštitu nad ním převzal Mons. Dominik Duka OP, arcibiskup pražský. Královská liverpoolská filharmonie zahraje Dvořákovu symfonickou báseň Holoubek, Symfonie č. 8 „Anglická“ zazní v podání orchestru Filarmonica della Scala, Rotterdamská filharmonie zakončí festival Dvořákovým Koncertem pro violoncello a orchestr.

Moderované koncerty série Debut osloví nejen mladé publikum
Novinkou festivalu je koncertní série Debut, která představí pražskému publiku mladé talentované umělce, jejichž hvězda vychází nebo právě vyšla. Koncerty klavíristy Benjamina Grosvenora, mezzosopranistky Daniely Baňasové, houslisty Josefa Špačka a klarinetisty Dmitryho Rasula-Kareyeva představí Dvořákova Praha v Sukově síni pražského Rudolfina od 11. do 14. září vždy od 17:00 hodin. Všechny čtyři koncerty budou uvedeny odborným průvodním slovem vynikajících českých hudebníků. Mladé umělce představí festivalovému publiku Ivan Klánský, Jana Jonášová, Václav Hudeček a Ludmila Peterková.

Letos poprvé i akce pro dětské publikum
Svůj prostor na festivalu dostanou letos poprvé i děti, a to v rámci Dne Českého rozhlasu. Na 17. září je kromě večerního koncertu Dvořákových Slovanských tanců naplánován i dopolední, zkrácený koncert pro děti. V obou případech v podání Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou dirigenta Ondreje Lenárda. Dopolední koncert moderovaný Janem Čenským je svou délkou i dramaturgií přizpůsobený pro dětské publikum a doplní jej bohatý doprovodný program připravený po koncertě v prostranství před Rudolfinem. Programem budou děti provázet moderátoři Českého rozhlasu a těšit se mohou například na tematické hry, soutěže, divadelní nebo kouzelnické vystoupení.

Neziskový partner festivalu Nadace Proměny připravila pro děti o pár dnů dříve, ve středu 14. září, originální proměnu prostranství před budovou Rudolfina. V rámci interaktivní prostorové instalace se zde budou od 10:00 do 15:00 konat hudební a výtvarné dílny pro děti, díky nimž se místo bude neustále měnit. Akce je určena především rodinám s dětmi, mateřským i základním školám.

Dvořákova Praha 2010 sestřih koncertů


Chodník slávy na Mánesově mostě se rozrostl o hvězdu Bohuslava Martinů
Akademie klasické hudby, pořadatel festivalu Dvořákova Praha, založila chodník slávy klasické hudby již v roce 2009. Hvězdy významných českých skladatelů Antonína Dvořáka, Gustava Mahlera a Bedřicha Smetany byly umístěny do dlažby Mánesova mostu. Ten spojuje Malou stranu, se kterou je spjat život mnohých českých hudebních velikánů, s budovou Rudolfina. Nová mosazná hvězda vzdávající hold Bohuslavu Martinů byla do Mánesova mostu zasazena letos 28. srpna, v den výročí úmrtí tohoto hudebního skladatele.

Cenu Antonína Dvořáka 2011 získal dirigent Jiří Kout
Jiří Kout, jeden z nejvýznamnějších českých dirigentů současnosti a šéf Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK, se stane držitelem Ceny Antonína Dvořáka pro rok 2011. Rozhodla o tom na konci června odborná porota. Ocenění převezme v předvečer zahájení MHF Dvořákova Praha, ve středu 7. září 2011, v Rezidenci primátora hl. města Prahy. Připojí se tak k houslistovi Josefu Sukovi a klavíristovi Ivanu Moravcovi, kteří jsou držiteli Ceny z let 2009 a 2010.


Tagy: Dvořákova Praha


Přidej komentář