Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Ensemble Inégal objevující a překvapující

Ensemble Inégal
Ensemble Inégal
22.08.2014 09:20 | redakce ZaKulturou.cz

J. D. Zelenka – Missa Dei Filii ZWV 20

Pražský barokní orchestr a sbor Ensemble Inégal otevře svůj VIII. koncertní cyklus České hudební baroko – objevy a překvapení opět opravdovou lahůdkou. V české premiéře s použitím historických nástrojů zazní dne 4.9.2014  v 19:30 pozdní dílo geniálního barokního skladatele Jana Dismase Zelenky – Missa Dei Filii. Místem konání koncertu je střídmý, přesto působivý prostor evangelického kostela sv. Salvátora, v Salvátorské ulici na Starém Městě v Praze.

Záhada Šesti

Toto velké, náročné a extravagantní dílo je součástí konceptu tzv. Six Missae Ultimae, tedy Šesti posledních mší, které Zelenka komponoval v pozdní epoše své tvorby. Zde se naplno a bez jakýchkoliv ohledů, ať na interpreta, nebo na samotnou realizovatelnost v rámci liturgie, ukazuje Zelenkovo kompoziční mistrovství, vypjatá emocionalita a výsostná osobitost“, říká dirigent a umělecký vedoucí souboru Ensemble Inégal, Adam Viktora. „Mše se ale dochovaly pouze tři, Missa Dei Patris, Missa Dei Filii a Missa Omnium Sanctorum. Ta nese název Missa ultimarum sexta et forte omnium ultima, tedy mše šestá a poslední“, pokračuje dirigent, který se souborem Ensemble Inégal Zelenkovo dílo objevuje soustavně již od roku 2005. Jaký je osud ostatních tři mší? Zmizely např. po dobytí Drážďan na konci 2. světové války? Vede jejich stopa za válečnou kořistí do Ruska, či je Zelenka nikdy nenapsal? To je zatím předmětem polemik a dohadů.

Nedokončená?

Také samotná Missa Dei Filii má své tajemství. Obsahuje totiž “pouze“ zhudebnění částí Kyrie a Gloria, přesto je ale její délka v kontextu dobové praxe enormní. Teorií, proč není mše kompletní, je hned několik. Zdá se být nepravděpodobné, že by ostatní části byly přece jen zkomponovány a nedochovaly se, spíše je Zelenka nechtěl nebo nemohl napsat.

Přijměte prosím pozvání na setkání s hudbou velkého českého mistra, kterého obdivoval Johann Sebastian Bach.

Barokní orchestr a sbor Ensemble Inégal dirigent Adam Viktora. Sólisté: Gabriela Eibenová – soprán, Petra Noskaiová – alt, Tobias Hunger – tenor, Roman Hoza – bas, Lisandro Abadie – bas.

Kontakt

Pro více informací navštivte náš facebookový profil: https://www.facebook.com/ensemble.inegal nebo web: https://www.inegal.cz

Najdete nás i na Twitteru: https://twitter.com/ensembleinegal

Kontaktní osoba: Alena Škutová: alena.skutova@inegal.cz, Mobil: +420724584989

Předprodej: Via Musica: www.viamusica.cz/en/

Webticket: https://www.webticket.cz/program/ine


Ensemble Inégal
Ensemble Inégal


Tagy: Ensemble Inégal, Koncert


Přidej komentář