Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Ensemble Martinů na Svátkách hudby v Praze

Ensemble Martinu
Ensemble Martinů
04.11.2011 20:47 | Komorní cyklus Svátky hudby v Praze bude pokračovat ve středu 23. listopadu koncertem nazvaným Mozart na Bertramce v Praze, v němž se představí Ensemble Martinů a Otakar Brousek, st. Od 19:30 hod. zazní v sále Kostela sv. Šimona a Judy díla W. A. Mozarta, A. Dvořáka, B. Martinů, E. Zámečníka a J. Matyse a recitovány budou verše Jaroslava Seiferta. Při této příležitosti jsme o rozhovor požádali uměleckého vedoucího souboru Ensemble Martinů, který v rámci 20. ročníku na tomto festivalu debutuje, flétnistu Miroslava Matějku.

___________________________________________________________________

 V jakém programu se návštěvníkům festivalu představíte?

Jde o půvabný literárně hudební projekt v interpretaci Otakara Brouska staršího a Ensemble Martinů. V jejich interpretaci uslyší posluchači půvabné a romantické pásmo nádherných veršů držitele Nobelovy ceny Jaroslava Seiferta s hudbou W. A. Mozarta, A. Dvořáka, J. Matyse, E. Zámečníka či B. Martinů.

Mohl byste nám přiblížit více Vaši uměleckou spolupráci s houslistou Václavem Hudečkem, zakladatelem festivalu Svátky hudby v Praze?

Václav Hudeček je milým a váženým, ba dokonce pravidelným hostem mezinárodního festivalu České doteky hudby a Dvořákova festivalu. Oba tyto festivaly prostřednictvím stejnojmenné společnosti mám tu možnost a čest řídit. V příštím roce, jubilejním roce pro Václava Hudečka, bude náš festival mít tu čest Václava přivítat na úvodním koncertě ve Španělském sále Pražského hradu 16. 12. 2012. Jsme o to víc rádi, že Václav Hudeček přijal i čestnou funkci prezidenta a rezidenčního umělce tohoto festivalu. Festival je od jara členem Asociace hudebních festivalů ČR.

Na jakých uměleckých projektech nyní pracujete a jaké jsou Vaše umělecké plány do budoucna?

Právě náš Ensemble Martinů čeká koncert v České filharmonii ve Dvořákově síni 7. 11., v příštím roce jsme přijali zase o trochu více zahraničních nabídek na účinkování s kvartetem. Zejména nás těší, že o komorní českou hudbu je stále zájem a naše kvarteto Ensemble Martinů bude i nadále exportovat řadu skladeb z provenience české moderní, chcete-li soudobé hudby. Autoři jako Z. Lukáš, O. Mácha, J. Teml, J. Matys, I. Kurz a další jsou stále žádaným repertoárovým artiklem. Pokud i my můžeme přispět  další mozaikou k prezentaci B. Martinů ve světě, rovněž tak budeme činit. Myslím, že stále naše politická reprezentace dluží větší uznání tomuto velikánovi české hudby, zejména za příkoří, která na něm během totalitního systému byla spáchána. Jako sólista si odskočím na koncert se španělským flétnistou Claudi Arimanym s Filharmonií Hradec Králové či na 2 vánoční „koncertíky“ s Alešem Bártou, Václavem Návratem, Robertem Hugem a Markétou Mátlovou.

Můžeme Vás při příležitosti 20. výročí festivalu poprosit o přání festivalu do dalších let?

Přejeme festivalu, Václavovi i Auviex jménem Ensemble Martinů a jeho umělců - R. Preislerové, Š. Kose či S. Hečové, vše dobré. Zejména vytrvat s tímto úžasným festivalovým počinem. Přeji mu, aby mu šikovné produkční společnosti jako je Auviex pomáhali. Rovněž mu přeji zajímavé špičkové dramaturgické počiny, pozornost šikovných novinářů a dostatek finančních prostředků.

Flétnista Miroslav Matějka, absolvent Pražské konzervatoře u J.Riedlbaucha a Filozofické fakulty University Karlovy - byl vybídnut k premiérám a nahrávkám více než padesáti skladeb českých současných autorů, od roku 2006 je ředitelem festivalové společnosti České doteky hudby, je činný rovněž v poradenské oblasti Public Relations či médií. Sólově vystupuje s předními českými orchestry.

Ensemble Martinů je klavírní kvarteto ve složení klavír-flétna-housle-violoncello které nahrálo 9 CD pro renomované vydavatele, desítky snímků pro Český rozhlas, hudbu k filmu, vystoupil na největších českých i světových festivalech, v České televizi. Začátek dnes již legendárního příběhu souboru je zasazen do doby, kdy se rozhodla vdova po skladateli Bohuslavu Martinů – Charlotte, navštívit české země a převézt ostatky skladatele zpět domů, do rodné Poličky. Tehdy soubor v roce 1978 založili bratři Jan a Josef Riedlbauchové spolu s J. Pěruškou, F.Kůdou a J. Pípalem. Během totalitního režimu byl soubor zastupován monopolní agenturou Pragokoncert a musel se na krátkou dobu odmlčet. V roce 1993 dnešní vedoucí Miroslav Matějka, na původní složení a ideu souboru navázal. Kvarteto  spolupracovalo s legendami českého herectví, jako byli Boris Rösner, Věra Galatíková či Radovan Lukavský a samozřejmě s řadou žijících předních českých herců ve svých literárně hudebních projektech stále spolupracuje. Od počátku existence souboru v jeho repertoáru dominovala - kromě velkých mistrů hudby 18. - 20. století (Dvořáka, Beethovena, Haydna, A. Piazzolly a jiných) - hudba českých soudobých autorů a díla velikána české hudby Bohuslava Martinů. Ensemble Martinů uvádí klavírní kvartety a klavírní tria s flétnou, ve střední Evropě definitivně etabloval a obohatil sestavu klavírního kvarteta v žánru komorní hudby, kde je místo violy flétna. Svým projevem a zvukovostí je Ensemble Martinů jedním s nejvýraznějších souborových uskupení v České republice. V tomto unikátním nástrojovém složení inspiroval řadu významných současných českých skladatelů k napsání kompozic. I to je důvod, že Ministerstvo kultury podpořilo jeho série a projekty zaměřené na soudobou českou hudby zasazenou do historického kontextu. Řada dalších skladeb z repertoáru kvarteta zní v tanečních, rockových a jazzových (blues, swing) plochách, pro svojíenergii a komunikativnost jsou vyhledávány mladou generací posluchačů a uváděné i v netradičních prostorách.

 




V Praze soubor vystupuje především v oficiálních sálech či na významných festivalech : Česká filharmonie - Český spolek pro komorní hudbu, Pražské premiéry, Pražské jaro, České doteky hudby, Symfonický orchestr hl.m.Prahy FOK, Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha. Z mimopražských festivalů učinkoval na všech zásadních jako jsou: Moravský podzim, Smetanova Litomyšl, Dvořákův festival,  Janáčkovy Hukvaldy, Janáčkův Máj, Martinů Fest. Ensemble Martinů je pravidelně zván na koncertní turné po zemích EU (po nejvíce Francie, Německo, Španělsko, Švédsko, Dánsko, ale také Itálie, Polsko, Rakousko, Nizozemí, Maďarsko, Řecko, Estonsko, Rumunsko, Bulharsko či Estonsko). Vystupuje také ve Švýcarsku, Ukrajině, Brazílii Jako první český komorní soubor vystoupil v říjnu 2005 v Číně v Zakázaném městě na Beijing International festival. Ze světových festivalů a koncertů : Mezinárodní festival v Santorini - Řecko, Budapest Tavaszi Festivál (Budapešťské hudební jaro), Sala Cecília Mayereles - Rio de Janeiro, Koncerthuset - Stockholm, International Judiska - Norrköping, RiksConcert Academy - Stockholm, Semana Santa 2004 Conde Duque - Madrid, nejstarší světový Festival komorní hudby v Plovdivu – Bulharsko či na International festival de Santorini.

 

Listopadový koncert 20. ročníku Svátky hudby v Praze, na kterém se Ensemble Martinů premiérově představí, se uskuteční 23. 11: od 19:30 hod. v Kostele sv. Šimona a Judy v Praze. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketstream. Více informací naleznete na www.svatkyhudbyvpraze.cz


Brousek
Matys
Zamecnik


Tagy: Svátky hudby v Praze


Přidej komentář