Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Feng-yün Song, Jaroslav Dušek a jejich hosté oslaví na stylových koncertech nový lunární Rok zajíce

Song web
Feng-yün Song
04.01.2011 10:01 | Čínská zpěvačka Feng-yün Song, herec a moderátor Jaroslav Dušek a řada dalších hudebníků a umělců oslaví na konci ledna na stylových koncertech nazvaných „Songfest.cz – Rok zajíce 2011“ v Praze, Českém Krumlově, Hradci Králové a Zlíně příchod nového roku dle lunárního kalendáře. „Rok zajíce začíná 3. února 2011. Starobylá čínská pověst vypráví, že sedmý den před příchodem nového lunárního roku se bůh kuchyně vydává na cestu do nebeské říše, aby podal Nefritovému císaři zprávu o žití na Zemi a přinesl smrtelníkům požehnání do nového roku. Na toto symbolické setkání starého s novým navazuje i program festivalu,“ říká Feng-yün Song, hlavní účinkující a zároveň pořadatelka koncertů. „Po prudkém tygrovi se můžeme těšit na pozastavení.

Rok zajíce znamená období míru a harmonie. Je to znamení intuice, citu, jemnosti a klidu, také trochu nerozhodnosti a tajemnosti,“ doplňuje. Na pódiu Song představí se svým triem PUO – kytarista Vladimír Václavek, perkusionista Jaroslav Kořán, kontrabasista Petr Tichý a jako host perkusionista Tokhi – program asijských písní z nového alba „Malba hlasem – Nezpívám“, které v Paláci Akropolis za přítomnosti zpěvačky Radůzy také pokřtí. „Složení kapely prozrazuje, že nový repertoár bude výrazně temperamentní,“ říká Song. Moderátorského žezla se opět ujme s šarmem a vtipem sobě vlastním Jaroslav Dušek, tentokrát společně s Pjér La Šézem – alias malá Vizita. Hosty v Paláci Akropolis jsou navíc divocí bubeníci Létající koberec, japonská klavíristka Kayoko Zemanová a čínský bojový tanečník Qin Fei, v Českém Krumlově pak soubor Jagalmay (Central Asian Music and Dance). Akce začínají již v 16 hodin Barevným jarmarkem zaměřeným na zdravý životní styl a programem pro děti. Návštěvníci všech večerů se mohou také těšit například na orientální tanec, flamenco, tančírnu, degustační čajovnu ČajoMír a stylové občerstvení. Vstup od 16 do 18.30 hodin je zdarma pro všechny, platí se vstupné až na koncert, který začíná v 19 hodin. Děti do 10 let mají vstup zdarma na celý večer. Vstupenky budou slosovány v tombole „Přichází zajíc“. Návštěvníci narození ve znamení zajíce (1903, 1915, 1927, 1939, 1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011) dostanou navíc speciální „zaječí dárek“. Vstupenky jsou v prodeji v obvyklých předprodejích, do Paláce Akropolis kromě klubu i v síti Ticketpro.

Novinkou letošního ročníku Songfest.cz bude otevřené Fórum s tématem Velký horoskop aneb Co říká roku zajíce evropská astrologie, čínská Kniha proměn a mayský kalendář? Diskusní fórum na internetu povedou spisovatelka a psycholožka Daniela Fischerová, hlasová pedagožka a terapeutka, zpěvačka Feng-yűn Song a herec Jaroslav Dušek. K diskuzi se může přidat každý, kdo se zajímá o dění života.

Nové album nazvané „Malba hlasem – Nezpívám“ obsahuje deset autorsky upravených původních písní, jejichž společným hudebním motivem je step – na Sibiři, v Ujgursku, v západní Číně, Tibetu a Mongolsku. „Skladby pocházejí především z několika mých cest do těchto oblastí,“ vysvětluje Feng-yün Song. „Album je natočeno nejen pro milovníky world music, ale také pro lidi, kteří muziku příliš neposlouchají. Je určeno pro všechny životní okamžiky. Je to deska plná fantazie, hrátek, emocí a dobré nálady,“ doplňuje. Exotické písně při nahrávání jemně podbarvil bubny a perkusemi Jaroslav Kořán. „Mysl budiž hybatelem, dech štětcem, hlas tuší a barvami!“ uvádí jako motto alba Feng-yün Song.

Pořadatelem festivalu je občanské sdružení Feng-yűn Song o.s., které se zaměřuje na aktivity podporující harmonické soužití a mezilidské porozumění mezi západními a východními kulturami a národy. Mezi jeho dlouhodobé cíle patří zároveň i podpora dialogu mezi minoritními skupinami cizinců a majoritní společností v hlavním městě Praha a celé České republice. Více informací na www.songfest.cz.


Spolupořadatelé festivalu Songfest.cz 2011 – Rok zajíce: Palác Akropolis v Praze, Filharmonie Hradec Králové, Městské divadlo Český Krumlov, Nadace Tomáše Bati ve Zlíně. Projekt podporují: Ministerstvo kultury ČR, Magistrát hlavního města Prahy, Městská část Praha 3 a Město Český Krumlov. .


Přidej komentář