Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Festival Rock for People: vyšší investice do kapel i ekologického programu

logo - rock for people
rock for people
19.06.2010 14:44 | Rekordní hodnota skupin na programu, dvojnásobné náklady do ekologického programu. Nezadržitelně blížící se festival Rock for People (3. – 6. 7. Ve Festivalparku v Hradci Králové) zkrátka posouvá limity hned v několika kategoriích najednou. Co znamená ekologický program? Pivo v biokelímcích, jídlo v bioobalech, více Green-pointů, důsledná recyklace či celé „Zelené městečko“. Organizátoři jsou si dobře vědomi toho, že festival a s ním spojená koncentrace desítek tisíc lidí na jednom místě je nezanedbatelnou zátěží pro životní prostředí a proto se snaží každý rok posunout Rock for People směrem k trvalé udržitelnosti.


Produkce festivalových tiskovin na recyklovaný papír není jediným prvenstvím Rock for People. „V minulosti jsme jako první festival v České republice zavedli systém vratných pivních kelímků, který po nás poté převzaly téměř všechny ostatní letní festivaly. Loni jsme spustili program separace plastů, papíru a hliníku, který se setkal s velkou odezvou návštěvníků. Doufám, že i letos se nám ve spolupráci s návštěvníky podaří opět o něco více redukovat zatížení, které náš festival životnímu prostředí přináší,“ říká Štěpán Suchochleb, koordinátor ekologického programu Rock for People.

Generálními partnery letního Rock for People jsou Česká spořitelna a T-Mobile pod značkou t-music. Hlavním partnerem je Staropramen. Hlavním mediálním partnerem je Evropa 2, mediálními partnery deníky MF Dnes a Metro, televize COOL, časopis Rock & Pop a Centrum Holdings. Více na www.rockforpeople.cz.

Systém separovaného sběru a následné recyklace je založen na síti sběrných míst, Green-pointů, jejichž počet byl letos oproti loňským 30 navýšen na padesátku. Na každém Green-pointu budou samostatné velké koše na plasty, papír a hliník, a letos budou na ty z nich, které leží vně samotného areálu, umístěny i koše na sklo. Všechna sběrná místa budou během festivalu důsledně monitorována a průběžně vyprazdňována – jejich obsah bude svážen do třídící linky v zázemí festivalu, kde se obsah košů přetřídí a poté umístí do velkokapacitních kontejnerů. Obsah kontejnerů bude poté prostřednictvím společnosti Marius Pedersen předán k recyklaci.

Celý systém třídění má na starosti samostatný tým 75 lidí, kteří pracují nepřetržitě v 3směnném provozu. Letos přibyla v zázemí zbrusu nová třídící linka s dopravníkovým pásem a zvětšenou kapacitou, jíž projde doslova veškerý odpad generovaný festivalem Rock for People. Za zmínku stojí i to, že při svážení odpadů ze sběrných míst na třídící linku využívá sběrný tým vozidla na elektrický pohon, čímž redukuje emise CO2.

Dalším významným krokem k ekologické udržitelnosti festivalu je snaha v maximální možné míře využívat při prodeji nápojů a občerstvení biologicky odbouratelné obaly. Tyto obaly jsou plně kompostovatelné a z hlediska zatížení životního prostředí nesrovnatelné s klasickými plastovými obaly. Pro návštěvníky se jejich použitím nic nemění – vypadají stejně jako klasické plastové talíře, kelímky nebo příbory. Všechny bioobaly na festivalu jsou zálohované, návštěvníci je mohou odevzdávat ve výkupním stánku společnosti Bioplaneta a lidé z Bioplanety pak bioobaly společně se zbytky jídla zlikvidují v kompostárně.

A pozor, bioobaly se netýkají pouze jídla. Díky vstřícnému přístupu společnosti Staropramen, hlavnímu partnerovi Rock for People, čeká festival i samotné návštěvníky významná premiéra: poprvé v historii RfP se bude pivo čepovat výhradně do biologicky odbouratelných kelímků!

Nejen ekologicky zaměření návštěvníci festivalu by si rozhodně neměli nechat ujít novinku letošního Rock for People – tzv. Zelené městečko. Jeho součástí je například malé pódium, kde vystoupí 100% ekologická americká skupina The Ginger Ninjas. Tito nadšenci cestují po Evropě na kolech, vše si vezou s sebou včetně nástrojové aparatury a vlastního PA systému, který pohánějí elektřinou vyrobenou šlapáním.

Mezi více než dvěma desítkami neziskových organizací, které budou hlavními obyvateli Zeleného městečka, se objeví například Amnesty International, Člověk v tísni, Adra či Drop IN. Organizace Arnika připravila pro návštěvníky workshop na téma Člověk a voda, hnutí Duha chystá rozličné projekce, přednášky a workshopy, Greenpeace představí možnosti využití solárních panelů, což si budou moci zájemci vyzkoušet osobně například při nabití mobilu. Mládež Českého červeného kříže umožní vyzkoušet si na vlastní kůži jaké to je být na vozíčku, návštěvníci budou moci na chvíli okusit život nevidomých při překonávání speciální opičí dráhy, připravena je výstava Jana Šibíka i konzultace s odborníky.

K ekologickému programu se hlásí rovněž generální partneři festivalu, Česká spořitelna a T-Mobile. Ten nabídne například ekologické nabíječky, koše na tříděný odpad a možnost v t-music zone odevzdat starý mobilní telefon k recyklaci. Zákazníci T-Mobile pomohou nejen přírodě, ale jako odměnu dostanou navíc dobíjecí kupón v hodnotě 100 korun. Za každý takový mobil poputuje 10 Kč na projekt záchrany goril v Africe.




KOMPLETNÍ PŘEHLED CEN A SLEV VSTUPENEK NA ROCK FOR PEOPLE - viz. fotogalerie článku


SLEVY (pouze na celofestivalové pasy)
• sleva 15% pro klienty T-Mobile a České spořitelny na www.ticketsforpeople.
• klienti T-Mobile mohou zakoupit vstupenky na splátky
• sleva 150 Kč pro držitele karet ISIC, ALIVE a ITIC
• množstevní slevy pro studenty středních škol a ČVUT



Nejlevnější vstupenky na www.ticketsforpeople.cz.
Další předprodeje: Ticketstream, Ticketportal, Eventim
Recyklace na rock for people
Vstupenky na rock for people ceník


Přidej komentář