Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Folk-rockoví bardi Terry Lee Hale a Joseph Parsons zahrají v listopadu v Praze

Joseph Parsons
Joseph Parsons
11.10.2009 19:41 | V listopadu zavítají do Prahy dva významní zástupci amerických folk-rockových písničkářů – kytaristů a zpěváků: 10. vystoupí v pražském A Studiu Rubín Terry Lee Hale a 29. na stejném místě pak Joseph Parsons. „Oba jsou příkladem charismatických osobností, které diváky uchvátí jak strhujícím projevem, tak i silnými melodiemi a texty. Jejich koncerty jsou velkými zážitky, za jejich syrovou hudbou stojí bohaté životní zkušenosti,“ říká Štěpán Suchochleb, pořadatel koncertů. Terry Lee Hale se ve své hudbě pohybuje na pomezí folku, rocku a blues. Je přezdíván jako „bluesový otec grunge music“, neboť hrál důležitou roli v rozvoji grunge scény v Seattlu. Na koncertu v Praze vystoupí sólově. Naopak Joseph Parsons si do A Studia Rubín přiveze doprovodnou kapelu. Proslavil se především na východě USA svými skvělými pódiovými vystoupeními, ale má zkušenosti i z hraní na ulici v evropských městech nebo z práce v dětských domovech v iráckém Bagdádu. Oba písničkáři se do České republiky vrací po dlouhé době, hráli zde často především v 90. letech minulého století. „Kdo má rád třeba hudbu Glena Hansarda, bude se na těchto koncertech cítit jako doma,“ uzavírá Štěpán Suchochleb. Vstupenky na oba koncerty jsou v prodeji v síti Ticketpro za 300 Kč, na místě budou k dostání za 350 Kč. Koncerty uvádí agentura Capricorn Promotion. Více informací na: www.capricornpromotion.cz.

Terry Lee Hale se narodil v roce 1953 v Texasu. V dětství navštěvoval deset škol v deseti různých městech. Živil se jako tesař, řidič kamiónů, pomocná síla na farmách a rančích, kuchař, dělník nebo barman. Během cest po USA se naučil hrát na kytaru a skládat písně. Hluboce na něj zapůsobilo setkání s pouličním zpěvákem a kazatelem, reverendem Gary Davisem. „Když jsem ho uslyšel, došlo mi, že přesně tenhle zvuk bych chtěl z kytary dostat. Plný, mocný a vzrušující,“ říká. Po přestěhování do Seattlu si přivydělával jako koncertní agent. Právě tato činnost byla pro něj osobně i pro celou tamní hudební scénu velice důležitá -- byl to právě on, kdo pomohl do klubů v Seattlu dostat kapely, které později proslavily značku Sub Pop a staly se synonymem slova grunge. Debutoval s písní „Dead Is Dead“ na kompilaci „Sub Pop 200“, kterou vydalo právě toto proslulé vydavatelství, se kterým pak spolupracovali i Nirvana či The Shins. Od začátku 90. let koncertoval často také v Evropě. Vydal celkem 12 alb, osm z nich na známém nezávislém labelu Glitterhouse Records. Mezi jeho nejdůležitější projekty patří kapela „Hardpan“, kde hrál společně s Josephem Parsonsem, Toddem Thibaudem a Chrisem Burroughsem. Spolupracoval i s The Walkabouts. Jako zatím poslední mu vyšla deska „Shotgun Pillowcase“ v roce 2007. Terry žije nedaleko Paříže se svojí ženou Katy.


www.terryleehale.com, www.myspace.com/terryleehaleJoseph Parsons se narodil v roce 1964 ve Philadephii a na počátku devadesátých let se stal pověstný zejména skvělými pódiovými vystoupeními na festivalech a samostatných koncertech na severovýchodě Spojených států. Živě vystupuje buď ve dvojici s Donnou Bostock, hráčkou na perkuse, nebo nejčastěji s pětičlennou skupinou skládající se z kytary, bicích, perkusí, kontrabasu a klávesových nástrojů. Podle vlastních slov je jeho cílem spojovat ve své tvorbě upřímnost s popovými písněmi. Je si ovšem vědom, že upřímnost může mít mnoho různých podob: „Každý si pod pojmem upřímnost představíme něco jiného. Ta má je o řešení hraničních situací a otvírání témat, o kterých jiní nechtějí slyšet.“ Vydal celkem sedm alb, zatím poslední nazvané „Heavens Above“ v roce 2008 na značce Blue Rose Records. „Pro mne je hudba především o energii. Může být hladivá nebo vibrující, ale vždycky by měla obsahovat elektrizující vzrušení. Je mi jedno, jestli hraju sám nebo se skupinou – vždycky je pro mne důležité s lidmi pohnout, ať už fyzicky nebo emocionálně. Mojí nejoblíbenější hudbou je španělské flamenco. Právě bohatá tradice této kultury naši tvorbu do značné míry ovlivňuje,“ uzavírá Joseph Parsons. www.myspace.com/josephparsons, http://josephparsons.comTerry Lee Hale: 10. listopadu, A Studio Rubín, Praha
Joseph Parsons Band: 29. listopadu, A Studio Rubín, Praha
Vstupenky: Ticketpro
Cena: v předprodeji 300 Kč, na místě 350 Kč
Zdroj TZ

Tagy: Joseph Parsons, Terry Lee Hale


Přidej komentář