Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Handicap není překážkou - jednoruký kytarista z Chile je hvězdou festivalu Kytara napříč žánry

Andrés Godoy
Andrés Godoy
31.10.2018 19:47 | redakce ZaKulturou.cz

Letošní hvězdou festivalu Kytara napříč žánry je chilský kytarista Andrés Godoy. Přestože ve 14 letech přišel při nehodě o pravou ruku, kytarová vášeň mu zůstala. Godoy si vytvořil unikátní jednoruční techniku zvanou ,,Tatap“. Ohromující virtuozita se zde spojuje s citem pro silnou melodii a očividnou láskou ke kytaře a k hudbě samotné. Stejně jako ve sportu v případě paralympioniků nemusí být handicap ani ve hře na kytaru překážkou. Fenomenální Andrés Godoy odstartuje koncertní šňůru s českým handicapovaným hráčem na hackbrett Janem Cikrtem 2. listopadu v Kutné Hoře, aby společně dokázali, že cesta k hudbě nezná žádné překážky. Při koncertech nazvaných „I s hadicapem to jde“ se k nim 3. listopadu v Chýni a 5. listopadu v pražském Paláci Akropolis přidá také zrakově postižená zpěvačka Martina Míková a kytarista Stanislav Barek. Kytarista Andrés Godoy se představí i v sólových recitálech ve Vansdorfu (6. 11.), Dolní Poustevně (7.11.) a Táboře (9. 11).

Svou první kytaru dostal od svých prarodičů v 10 letech a okamžitě kouzlu tohoto nástroje propadl. Díky své vytrvalosti, tvořivosti a každodennímu cvičení proměnil svůj handicap v přednost a vynalezl unikátní jednoruční techniku obsahující hraní po celém hmatníku, basové linky, melodie, perkuse, slidy. Skladby Andrése Godoye zahrnují nejrůznější vlivy z celého světa a obsahují v sobě prvky jihoamerické hudby, progresivního rocku, fusion, jazzu, blues. V některých skladbách se doprovází také zpěvem. Dlouhodobě (1988 až 2007) se věnoval podpoře a rozvoji nejrůznějších kulturních projektů pro mladé talenty v Chile. Mnoho v budoucnu úspěšných muzikantů na počátku jejich kariéry podporoval a stal se producentem jejich alb. Od roku 2007 podnikl Andrés Godoy dlouhá mezinárodní turné, zahrnující koncerty v USA, Kanadě, Jižní Americe, Evropě a Asii. Vydává CD i DVD a je také lektorem na četných workshopech.

Předprodej vstupenek na http://www.kytaranapriczanry.cz/vstupenky. Více informací na www.kytaranapriczanry.cz a na Facebooku www.facebook.com/kytaranapriczanry.

Kytara napříč žánry je unikátní festival, který se již jedenadvacátým rokem věnuje výhradně hře na kytaru v jejích nesčetných formách, stylech a žánrech. Festival putuje napříč žánry až do 24. listopadu po koncertních sálech v Praze, Černošicích, Kutné Hoře, Dolní Poustevně, Táboře, Varnsdorfu, Chýni či Pardubicích. Přivítá například americkou písničkářku Janet Robin, mimořádně talentovaného mladého francouzského kytaristu Cypriena N'Tsaï, Na festivalu se bude také slavit, své narozeniny zde oslaví třiadevadesátiletý kytarový matador Jiří Jirmal a patnáct let na scéně si připomene kapela Njorek. Návštěvníky festivalu potěší známý kreslíř Jiří Slíva, který se na jeden večer sám chopí kytary. Konzervatoř v Pardubicích přivítá 8. listopadu 6. ročník kytarové soutěže SAI.


Koncerty Andrése Godoye v rámci festivalu Kytara napříč žánry:

 

2. 11. 19:00, KOSTEL SV. JANA NEPOMUCKÉHO, Husova 121/43, KUTNÁ HORA

Andrés Godoy (CL), Jan Cikrt (CZ) - hackbrett

 

3. 11.  19:00, AULA ZŠ, Bolzanova 800, CHÝNĚ

I s handicapem to jde

Andrés Godoy (CL), Stanislav Barek (CZ), Martina Míková (CZ) – zpěv, Jan Cikrt (CZ) - hackbrett

 

5. 11.  19:30  PALÁC AKROPOLIS, Kubelíkova 27, PRAHA 3

I s handicapem to jde

Andrés Godoy (CL), Jan Cikrt (CZ) – hackbrett, Martina Míková – zpěv (CZ), Stanislav Barek (CZ)

Koncert je organizovaný ve spolupráci s festivalem Integrace Slunce

 

6. 11. 20:00 Lidová zahrada, Karlova 702, VARNSDORF

Andrés Godoy (CL)

 

7.11. 19:00 CENTRUM SETKÁVÁNÍ, Jakamado 444, DOLNÍ POUSTEVNA

Andrés Godoy (CL)

 

8. 11. 19:30 KONZERVATOŘ  PARDUBICE, Sukova třída 1260, PARDUBICE

Kytarová soutěž SAI – FINÁLE (veřejné) a koncert: Andrés Godoy (Chile)

Soutěž se koná pod záštitou Ing. Bohumila Bernáška, člena Rady Pardubického kraje za oblast školství

 

9. 11. 19:00 Divadlo Oskara Nedbala, Divadelní 218, TÁBOR

Andrés Godoy (CL)Tagy: festival


Přidej komentář