Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Historická Kutná Hora ve znamení kytary

Kytarova noc
Kytarová noc 2010
22.09.2010 01:54 | Kutná Hora již od počátku 80. let minulého století pravidelně hostí mladé kytaristy. Od roku 1980 se v tomto krásném městě s bohatou historií koná po každé dva roky Mezinárodní bienále kytarové interpretační soutěže. Od letošního roku se soutěž rozšířila o Kytarovou noc, koncerty laureátů soutěže a předních světových kytaristů. V pátek 1. října se uskuteční v kapli Božího těla nedaleko chrámu svaté Barbory a v Jezuitské koleji.


Program je rozdělen do dvou částí. Od 18.00 hodin vystoupí v kapli Božího těla laureáti dřívějších ročníků soutěže Petra Poláčková a Duo Siempre Nuevo (Matěj Freml a Patrick Vacík). Následovat bude oficiální zahájení spojené s předáním ceny za celoživotní přínos české kytaře profesoru Jiřímu Jirmalovi. Hlavním hostem večera je význačný norský interpret Rolf Lislevand, který vystoupí s barokní kytarou a theorbou. Druhý, závěrečný blok začíná ve 21.50 v refektáři Jezuitské koleje, kde zahraje rakouský jazzový kytarista Wolfgang Muthspiel. V sobotu 2. října pak povede Rolf Lislevand mistrovské kurzy na pardubické konzervatoři.


Možnost prezentace mladých umělců je podle ředitele Mezinárodní interpretační kytarové soutěže Kutná Hora Petra Saidla velmi důležitá: „Zvládnout perfektně hudební nástroj předpokládá talent a houževnatost. K tomu, aby se hudebník prosadil, musí mít navíc ještě štěstí a dostat příležitost. Mezinárodní kytarová soutěž nabízí mladým kytaristům právě onu příležitost. Proto v těchto dnech připravujeme další, v pořadí již 16. ročník Mezinárodního bienále kytarové interpretační soutěže. V příštím roce se v Kutné Hoře uskuteční od 28. června do 2. července."


Generálním partnerem projektu je kolínská automobilka TPCA. „Podporujeme ty, kteří mají touhu něčeho dosáhnout a také potřebnou vytrvalost jít za svým cílem. Neustálý rozvoj je jedním ze základních pilířů TPCA,“ říká Vadim Petrov, generální manažer TPCA v oddělení Podnikové záležitosti.


Mnoho zaměstnanců této automobilky žije právě v Kutné Hoře. Koncerty se letos konají v historických prostorech kaple Božího těla a refektáře Jezuitské koleje. „V loňském roce jsme získali podporu automobilky k již patnáctému ročníku mezinárodní kytarové soutěže, které se zúčastnilo 48 soutěžících ze čtrnácti zemí. Letos chceme v této spolupráci pokračovat a jsem rád, že jsme v TPCA a ostatních sponzorech našli, doufám, dlouhodobé partnery,“ dodal ke spolupráci s automobilkou místostarosta Kutné Hory Václav Vančura.


Součástí projektu je také vznik nového internetového portálu. Stránky na adrese www.guitarkutnahora.com slouží jako hlavní komunikační platforma pro všechny zájemce o klasickou kytaru. Nechybí zde detailní informace o uplynulých ročnících soutěže, galerie osobností spojených s historií kytarové soutěže a kalendář akcí, který nabízí prostor pro prezentaci kytarových koncertů po celé ČR. Cílem webu je prezentovat jednotlivé umělce a přinášet zajímavosti ze světa klasické kytary.

Tagy: Kytarová noc


Přidej komentář