Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Hlavní hvězdou 15. ročníku festivalu Blues Alive je Johnny Winter, jeden z největších žijících blues

JohnnyWinterBand_mail
JohnnyWinterBand
04.11.2010 14:51 | Festival Blues Alive, největší středoevropská přehlídka bluesové hudby, slaví letos patnácté výročí. Hlavní část programu proběhne od 18. do 20. listopadu tradičně v Šumperku, 21. listopadu v polském Chorzowě a od 17. do 21. listopadu nově v Praze – v klubu Jazz Dock. „Patnáctka na Blues Alive bude ve znamení nejpočetnější a nejkvalitnější zahraniční účasti za celou historii,“ říká ředitel festivalu Vladimír Rybička. „Zároveň se ve větší míře než obvykle na festival vrátí hudebníci, kteří v minulosti na Blues Alive v roli hlavních hvězd již vystoupili. Diváci je ale budou moci slyšet v nových sestavách a polohách,“ doplňuje dramaturg Ondřej Bezr. K nim patří například kytarista Corey Harris, harmonikář Johnny Mars, kytarista a zpěvák Michael Roach nebo izraelsko-nizozemsko-americká formace No Blues.
Nejslavnějším „gratulantem“ se ale na závěr celého programu stane hudebník, kterého ještě Blues Alive nemělo čest hostit: Johnny Winter, jeden z největších žijících bluesových kytaristů všech dob. „Kromě tradičních součástí programu, jako tematické odpoledne, projekce filmu, hraní ve foyer nebo noční jam sessiony v šumperských klubech, jsme připravili další novinky,“ pokračuje Vladimír Rybička. Návštěvníci patnáctého ročníku získají ke vstupence nejen tradiční CD se záznamem loňských koncertů, ale letos navíc unikátní neprodejnou kompilaci nahrávek vystoupení zahraničních hvězd z celých patnácti let konání. Ceny vstupenek na jednotlivé koncerty v Šumperku se pohybují od 190 do 570 Kč, v prodeji je i permanentka na celý festival. Více informací o programu i možnost objednání vstupenek na www.bluesalive.cz.


Festival zahájí ve čtvrtek 18. listopadu v Šumperku Visegrádský večer složený z kapel z Polska, Maďarska, Slovenska a České republiky. Většinu pravidelní návštěvníci Blues Alive již znají, jako například české Gumbo Ondřeje Konráda, slovenský ZVA 12–28 Band, polské Boogie Boys, popřípadě uvidí poprvé – maďarsko-americké Karen Carrol and Mississippi Grave Diggers. „Program pátečního večera jsme postavili jinak než obvykle,“ říká k dalšímu dni Ondřej Bezr. „Vždy se snažíme uvést hudebníky, kteří v České republice a na Blues Alive ještě nehráli. Nyní je to naopak: v pátek diváci uvidí kapely, které zde již s velkým úspěchem vystupovaly. Letos ale v jiné poloze, sestavě či s jiným repertoárem než poprvé,“ doplňuje. Hlavním tahákem se stane společný akustický koncert Johnnyho Marse, vůbec první velké hvězdy Blues Alive, která se objevila v Šumperku na 3. ročníku v roce 1998. Tehdy se představil jako originální „Jimi Hendrix foukací harmoniky“, hrající na tento tradiční nástroj nejen s rockovým drivem, ale především s tehdy jinde nevídanou zvukovou originalitou za použití řady kytarových elektronických efektů, čímž o dobré desetiletí předešel dobu. V současné době se vrátil k akustickým kořenům a na Blues Alive vystoupí v duu s kytaristou a zpěvákem Michaelem Roachem. Ten je jedním z nejvýznamnějších představitelů tzv. piedmont blues, klasického stylu východního pobřeží USA, v němž má značný podíl ragtimové cítění a hráčská virtuozita. Roach na festivalu poprvé koncertoval na 4. ročníku v roce 1999. Druhou páteční hvězdou bude Corey Harris z USA, který zazářil na 9. ročníku v roce 2004, kdy publikum nadchl se svou kapelou nejen vynikajícím spojením blues a kořenů africké hudby, ale také neúnavným nočním jamováním i s českými hudebníky. Do Šumperka ovšem tentokrát exkluzivně přijíždí jako sólista s programem, vycházejícím z mississippského Delta blues, tedy tak, jak jej fanoušci znají z jeho prvních alb pro prestižní label Alligator, která jej v 90. letech proslavila.
Páteční večer završí izraelsko-nizozemsko-americká formace No Blues, která poprvé koncertovala na Blues Alive v roce 2007 na 12. ročníku. Stala se jedním z největších překvapení v historii festivalu, do té doby byla známa pouze hlubokým zájemcům o hudební crossovery. Na poli world music představuje unikátní fúzi blues, country a arabské lidové hudby, její největší instrumentální hvězdou je virtuóz na arabskou loutnu oud Haytham Safia. V repertoáru má kromě vlastních skladeb také řadu přearanžovaných standardů ze všech tří žánrů, které spojuje.

Hlavní sobotní program předznamená tradiční tematické odpoledne, tentokrát jej ovládnou písničkářky nejrůznějších stylů a žánrů: Jana Šteflíčková, Žofie Kabelková, Terezie Palková a Martina Trchová. V sobotu oslaví Blues Alive patnácté výročí kromě dalších zahraničních kapel s hvězdou nejpovolanější: poprvé v Šumperku zahraje Johnny Winter, jeden z největších žijících bluesových kytaristů všech dob. „Pro mě osobně je to největší dárek k narozeninám festivalu,“ říká Ondřej Bezr. „Johnnyho Wintera jsem chtěl přitáhnout od začátku, byl to vůbec první důvod, proč jsem začal pracovat na Blues Alive.“ Winter je autor dvou desítek vynikajících alb, účastník festivalu ve Woodstocku 1969, držitel Grammy, spolustrůjce comebacku Muddyho Waterse v 70. letech, jeden z vybrané společnosti, kterou Bob Dylan v roce 1993 sezval na svůj legendární koncert, přezdívaný „BobFest“, kde zahrál svou slavnou „rychlopalnou“ verzi Highway 61 Revisited, kterou má v repertoáru dodnes. „Po mnohaletých zápasech s vlastním zdravím je nyní Johnny Winter na jednom ze svých dalších uměleckých vrcholů,“ uzavírá Ondřej Bezr.


Při pražské části Blues Alive se v klubu Jazz Dock během devíti koncertů představí jak přední čeští bluesmani (Marcel Flemr Band, Jan Kořínek & Groove či Zdeněk Bína s akustickým projektem), tak i zahraniční hvězdy - například dvakrát v různé podobě australský kytarista Gwyn Ashton, britský zpěvák Pat Fulgoni s českou kapelou Lukáše Martínka nebo Američan Johnny Mars, svého času přezdívaný „Jimi Hendrix foukací harmoniky“ společně s virtuózním kytaristou Michaelem Roachem. Koncerty v Jazz Docku proběhnou od 17. do 20. listopadu vždy v 19 a 22 hodin, 21. listopadu pak ve 22 hodin. Vstupenky na koncerty se pohybují mezi 90 a 290 Kč. Jazz Dock: Janáčkovo nábřeží 2 (náplavka), tel: +420 774 058 838, info@jazzdock.cz. Více informací na www.bluesalive.cz nebo www.jazzdock.cz.

Přidej komentář