Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Irští písničkáři si prohodí role: dnes v hlavní roli Mark Geary, zítra Glen Hansard

Mark Geary
29.09.2011 10:08 | Mark Geary, host: Glen Hansard

29. 9. 2011, 20.00, Baráčnická rychta, Praha

Sólovému koncertu Glena Hansarda s předskokanem Markem Gearym 30. září v pražském Divadle Archa bude předcházet o den dříve 29. září na Baráčnické rychtě vystoupení, kdy si oba irští písničkáři prohodí role: v hlavní koncertní roli se představí právě Mark Geary, jako host zahraje Glen Hansard, kterého s Markem pojí dlouholeté přátelství. Vstupenky na čtvrteční koncert Marka Gearyho na Baráčnické rychtě, který začíná ve 20 hodin, jsou k dostání před začátkem na místě za 200 Kč, páteční koncert Glena Hansarda v Divadle Archa je až na pár míst na stání vyprodán. Mark Geary se narodil v roce 1973 v Dublinu jako jeden z osmi sourozenců v typicky irské rodině s nezaměstnaným otcem a matkou v domácnosti. Jako spousta jeho vrstevníků se vzápětí po dosažení plnoletosti v roce 1992 vydal do Mekky všech irských imigrantů - New Yorku. Původně ovlivněn Dylanem, Cohenem, ale i Bobem Marleym nebo Beatles si velmi rychle vypracoval vlastní výraz a zabydlel se v tamní folkové komunitě. Brzy po příjezdu do USA se o něm psalo jako o jednom z nejvýraznějších písničkářů, kteří se v té době na newyorských malých folkových scénách vyskytovali.

Začlenění do newyorské hudební komunity pomohla skutečnost, že jeho bratr tam provozoval dnes už legendární "hudební café" Sin É, které se stalo Gearymu domovskou scénou podobně jako např. tehdy začínajícímu Jeffu Buckleymu, který zde živě natočil své první nahrávky. Klub Sin É byl také scénou Jona Spencera, Davida Graye, vystupovali tu U2, Elvis Costello i Marianne Faithfull. V takové společnosti a na pozadí přátelství, které mezi Gearym a Buckleym vzniklo, nasály jeho písničky svobodomyslností, nadhledem, ale i bolestínstvím, zvlášť po Buckleyho předčasném úmrtí. Poté, co získal muzikantské ostruhy za oceánem, se Mark Geary začal stále častěji vracet na zelený ostrov a stal se nedílnou součástí bohatého irského hudebního kvasu 90. let, ze kterého vzešli mj. i The Frames, Damien Rice nebo Bell X1. S lídrem The Frames Glenem Hansardem jej dodnes pojí silné přátelské pouto, opakovaně hostoval jak na jeho sólových koncertech, tak i s kapelou. Gearyho ceněná alba mnozí přirovnávají k tomu nejlepšímu, co kdy natočili dnes dva již nežijící muzikanti: anglický písničkář Nick Drake a Američan Elliot Smith. V roce 1999 Geary vydal eponymní album Mark Geary, o tři roky později 33 1/3 Grand Street, v roce 2004 kritikou i posluchači vysoce oceněné Ghost a předloni vydal čtvrtý opus Opium, na jehož dokončení dohlížel ve slavném studiu Abbey Road producentský veterán Steive Rooke.

V posledních dvou letech se Mark Geary podílel na dvou nezávislých filmech, prezentovaných v Sundance (Loggerheads a Steel City), hrál na hudebních festivalech v Sundance, Berlíně a New Yorku.Vystoupení Marka Gearyho si užijí všichni milovníci moderního folkového písničkářství, jehož je tento sympatický zpěvák a kytarista výrazným představitelem. Přestože nepatří k mediálním hvězdám světového formátu, jeho písně Gingerman, Volunteer, You are the Only Girl a mnoho dalších lze bez rozpaku zařadit mezi světovou kvalitu.

Mark Geary


Přidej komentář