Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Janovy pašije v Rudolfinu: Začátek nové tradice

Hvězdy barokní opery - Janovy pašije v Rudolfinu
Hvězdy barokní opery - Janovy pašije v Rudolfinu
15.03.2013 23:49 | redakce ZaKulturou.cz

Další koncert cyklu Hvězdy barokní opery, který pořádá pražský barokní ochestr Collegium 1704 ve spolupráci s Českou filharmonií, se koná v úterý 26. 3. od 19.30 ve Dvořákově síni Rudolfina. Collegium 1704 tím zahajuje novou tradici velikonočních koncertů, na nichž bude pravidelně uvádět velká oratorní díla spjatá s tímto obdobím církevního roku.

Na programu úterního koncertu stojí jediné dílo: Janovy pašije BWV 245 Johanna Sebastiana Bacha, vrcholný kus barokní oratorní literatury. Uvedení v rámci „operního“ cyklu není náhodné nebo nepatřičné: v žádné jiné své kompozici se Bach (který jak známo opery nekomponoval) tolik nepřiblížil světu svých současníků, operních skladatelů. Právě použití dramatických pro to bylo důvodem rozporuplného přijetí pašijí lipským publikem. Dramatičnost a přesvědčivost Bachova ztvárnění velikonočního příběhu činí z Janových pašijí dílo stále aktuální, které oslovuje posluchače i více než sto šedesát let od svého vzniku.

Náročný tenorový part Evangelisty přednese německý specialista Markus Brutscher. Jako sólisté se dále představí sopranistky Alena Hellerová a Dora Pavlíková, mezzosopranistka Sophie Harmsen, barytonisté Tobias Berndt, Tomáš Král a Lisandro Abadie. Barokní orchestr Collegium 1704 a vokální ansámbl Collegium Vocale 1704 bude řídit jejich umělecký šéf Václav Luks.

Den před pražským koncertem představí Collegium 1704 tentýž program v prestižním kulturním centru Palais des Beaux-Arts v Bruselu; 30. 3. jej uslyší posluchači v Drážďanech.


Více informací zde


Tagy: Collegium1704, Hvězdy barokní opery, Koncert, Rudolfinum


Přidej komentář