Magazín kulturního dění v Praze a okolí

JEDNA Z NEJVĚTŠÍCH OSOBNOSTÍ EVROPSKÉHO BLUES JOHN MAYALL POTVRDIL VYSTOUPENÍ V ČESKÉ REPUBLICE.

mayall
JEDNA Z NEJVĚTŠÍCH OSOBNOSTÍ EVROPSKÉHO BLUES JOHN MAYALL POTVRDIL VYSTOUPENÍ V ČESKÉ REPUBLICE.
27.02.2010 19:02 | JEDNA Z NEJVĚTŠÍCH OSOBNOSTÍ EVROPSKÉHO BLUES JOHN MAYALL POTVRDIL VYSTOUPENÍ V ČESKÉ REPUBLICE.


SLAVNÝ BRITSKÝ BLUESMAN JOHN MAYALL SI PODLE VŠEHO ČESKOU REPUBLIKU OBLÍBIL, PROTOŽE PRAHU OPĚT ZAŘADIL NA SEZNAM SVÝCH ČERVNOVÝCH ZASTÁVEK, PŘEDSTAVÍ SE 20. ČERVNA 2010 V PRAŽSKÉM LUCERNA MUSIC BARU. SEDMASEDMDESÁTILETÉ- HO ZPĚVÁKA, KYTARISTU, HRÁČE NA KLÁVESY A HARMONIKU DOPROVODÍ SKUPINA HUDEBNÍKŮ ZE SKUPINY BLUESBREAKERS, S NÍŽ SE MAYALL KROM PRAHY PŘEDSTAVÍ I V:

- OSTRAVĚ (3. 6. 2010)
- ŽĎÁRU NAD SÁZAVOU (4. 6. 2010)
- BRNĚ (6. 6. 2010).


John Mayall je právem považován za jednu z největších světových hvězd rock blues hudby. Narodil se v roce 1933 v Manchesteru v Anglii a již od mládí tíhnul k tehdy se rodící rockové hudbě. Svoji první kapelu Powerhouse Four založil hned po absolvování vojenské služby při studiu na vysoké škole. Reputaci si však začal získávat jako doprovod amerických bluesmanů Johna Lee Hookera a Sonnyho Boy Williamsona při jejich turné po Británii.

Jeho přirozený talent, kdy se během krátké chvíle dokázal naučit repertoár jiných hudebníků, jej povzbuzuje. Na popud svých přátel se proto stěhuje do Londýna, kde v roce 1962 zakládá společně Johnem McViem (baskytara) a Berniem Watsonem (kytara) skupinu Blues Breakers. Hraní po klubech a menších sálech získává skupině stále větší ohlas posluchačů a proto již osmnáct měsíců od vzniku kapelu, vychází debutové album. Jde záznam vystoupení Live At Klooks Kleek. V Blues Breakers sice krátce na to dochází k menším personálním změnám, ale to nic nemění na tom, že v kapele je vůdčí osobností právě John Mayall a že je autorem většiny skladeb. Několik singlů s pochvalnou kritikou a vyčerpávající turné po klubech přinesly kýžený úspěch v roce 1966, když se ke kapele připojil z Yardbirds Eric Clapton. Společná nahrávka těchto dvou bluesových veličin vyskočila až na šesté místo britského žebříčku nejprodávanějších desek.

I když v kapele Johna Mayalla docházelo po celou dobu existence k častým personálním výměnám, je dodnes považován za jednoho z nejdůležitějších a také nejlepších ostrovních bluesových hudebníků.

Na konci šedesátých let se Mayall přestěhoval do USA, kde založil několik úspěšných seskupení, které ve své době lámaly rekordy v prodeji desek. Až na konci sedmdesátých let bluesový harcovník jakoby zmizel ze světa pop music a na delší dobu se odmlčel. Prodělával tehdy svůj osobní souboj se závislostí na alkoholu a podařilo se mu jej vyhrát! V roce 1982 uspořádal s obnovenou kapelou Blues Breakers velké turné, na němž ho doprovázel Mick Taylor a John McVie. O dva roky později pak skupina obnovila pravidelnou činnost a nahrála úspěšné album Chicago Line (1988) a o dva roky později pak s nahrávkou A Sense Of Place opět obsadila žebříčky v hitparádách. Na desce se objevil i známý kytarista Sonny Landreth.


Mayall vydává s železnou pravidelností své bluesové desky a stále aktivně koncertuje. Navíc se pravidelně, a podle všeho i rád, vrací do České republiky, kde se tento rockový bard představí v pražském Lucerna Music Baru. O několik k dní dříve absolvuje i koncerty v Ostravě, Brně a Žďáru nad Sázavou.

Přidej komentář