Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jiří Stivín a Collegium Quodlibet: Pocta sv. Cecilii

Stivin web
Jiří Stivín
15.10.2011 11:54 | Jiří Stivín a Collegium Quodlibet zahrají v sobotu 19. listopadu od 19.30 hodin v Dvořákově síni pražského Rudolfina na jubilejním, dvacátém koncertě Pocta sv. Cecilii.


V první části večera zazní Koncert pro flautino, smyčcový orchestr a basso continuo Antonia Vivaldiho, Braniborský koncert č. 5 pro housle, flétnu, cembalo smyčcový orchestr a basso continuo Johanna Sebastiana Bacha a Koncert pro 2 flétny, housle, smyčcový orchestr a basso continuo Georga Philippa Telemanna. Po přestávce Jiří Stivín a Collegium Quodlibet představí „hudební komentáře ke skladbám známých autorů pro sóla, sbor, orchestr, varhany, tanečníky a možná i obecenstvo.“ Spolu s Jiřím Stivínem vystoupí Markéta Stivínová, Edita Keglerová, Václav Vonášek, Václav Uhlíř, orchestr Barocco Sempre Giovane, Matěj Benko, Sbor sv. Cecilie a další hosté. „Zatímco dramaturgie úvodní části koncertu Pocta sv. Cecilii je daná, pokaždé zahrnuje skladby Bacha, Vivaldiho a Telemanna, část druhá je naopak koncipována jako spontánní muzicírování pozvaných hudebníků, nikdy není dopředu jasné, co přesně se bude na pódiu dít, klidně se tam může objevit třeba 50 klaunů, záleží i na momentálních reakcích publika...,“ vysvětluje Jiří Stivín. První koncert věnovaný patronce hudebníků svaté Cecilii se konal v roce 1992, impulzem byly 50. narozeniny Jiřího Stivína. V následujících letech spolu s ním v Rudolfinu účinkovala řada vynikajících interpretů, kteří se při této příležitosti stali členy proměnlivého muzikantského sdružení Collegium Quodlibet, například zpěvačka Magdalena Kožená, houslisté Marta Líbalová, Gabriela Demeterová, Bohdan Warchal, Petr Messiereur, Jan Talich, gambista Petr Hejný, klavíristé Stanislav Bogunia, Gabriel Jonáš, Adam MacMahon, z cechu cembalistů a varhaníků Jaroslav Tůma, Aleš Bárta a Robert Hugo. Jejich umělecké výkony je možné si připomenout na několika CD s živými záznamy koncertů Pocta sv. Cecilii.

Tradiční „Cecilie“ během dvaceti let získaly řadu příznivců. Nekonvenčním způsobem spojují mimořádný hudební zážitek, bezprostřední atmosféru, hravou improvizaci, humor. „Pro mě osobně je to vzácná příležitost jednou za rok se sejít s přáteli a posluchači, kteří fandí naší hudbě,“ uzavírá Jiří Stivín.

Předprodej vstupenek v cenách od 250 Kč do 600 Kč v síti Ticketpro (www.ticketpro.cz) a v pokladně Rudolfina.

Přidej komentář