Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Justin Adams & Juldeh Camara A Muzsikás na festivalu Respect

Justin Adams & Juldeh Camara A  Muzsikás na festivalu Respec
Justin Adams & Juldeh Camara A Muzsikás na festivalu Respect
25.05.2009 17:56 | Festival Respect
Pá/fr, 26.6. od 17.00 - Ostrov Štvanice
Mário Bihári /CZ/
Erik Truffaz Indian Project "Benares" /France, India/
Justin Adams-Juldeh Camara /UK,Gambia/
So/Sa, 27.6. od 14.00 - Ostrov Štvanice


Shahab Tolouie /CZ, IRN/
Muzsikas /Hungary/
Mari Boine /Norway/
Kasai All Stars /Kongo/
Issa Bagayogo /Mali, France/
Více na www.respectmusic.cz

Justin Adams & Juldeh Camara


Festival Respect


26.6. 09 – Ostrov Štvanice

Fascinující kombinace arabského, afrického a evropského světa. Držitelé ceny BBC World Music Awards Vás provedou šamanským Východem, staletými tradicemi Afriky a punk-rockem v podání jednoho z nejlepších kytaristů současnosti. Prorok globální hudby Justin Adams vydává úžasné a překvapivě svěží album, na kterém se snoubí zvuk Sun Studia a Gambie. V elektrizující nahrávce se prolíná západní rock s hudbou afrických griotu.
Justin Adams hraje a komponuje posledních osm let spolu s Robertem Plantem, ex-zpěvákem Led Zeppelin, v jeho skupině Strange Sensations. Ve svém posledním projektu se spojil se zpěvákem a virtuózem na jednostrunné africké housle ritti, Juldeh Camarou. Ten pochází z prestižního muzikantského klanu v Gambii. Ve společné tvorbě Adamse a Camary se prolínají staleté tradice západní Afriky s kousavým punk-rockem. Jako kdyby se Clash spojili s Ali Farka Toure. Třetím členem této unikátní sestavy je mistrovský hráč na arabské perkuse, Salah Dawson Miller, jehož Evening Standard charakterizuje jako "dvorního šamana Čingiz Chána".
Adams vyrůstal v Egyptě a Jordánsku a hudba severní Afriky je mu tedy stejně blízká jako britský punk-rock. Díky této obojživelnosti byl častým partnerem umělců jako Natacha Atlas či Jah Wobble.V roce 87 založil s Jah Woble legendární Invaders of The Heart. Na jejich debutu hostuje Natacha Atlas a Sinead O Connor.V roli producenta se zasloužil o světový úspěch pouštního blues nomádské skupiny Tinariwen, kterou objevil na prvním ročníku dnes již legendární akce Festival in the Desert. Na třetím ročníku tohoto festivalu produkuje album Festival in The Desert a podílí se také na vzniku stejnojmenného dokumentárního filmu. Natáčení se zúčastní Robert Plant, Ali Farka Toure, Tinariwen, Oumou Sangare a další. S Juldeh Camarou začal spolupracovat v roce 2007.
Juldeh Camara díky svým schopnostem elitního griota-hudebního kronikáře získal přízeň gambijského politika Hassan Musa Camary (příslušníka stejného kmene) který si ho - v duchu místní tradice - najal jako skladatele oslavných písní. V Británii Camara dával lekce ze západoafrické hudby univerzitním studentům, a se skupinou Zubob Gambia natočil vynikající live album v prestižním klubu Ronnie Scott's. Jeho nástroj ritti svým hutným rtuťovitým zvukem připomíná jednu chvíli bluesovou harmoniku a vzápětí zní jako keltské housle. Juldeh Camara je považován za nejlepšího žijícího hráče na tento nástroj.
Nové album trojice, Tell No Lies, vychází letos v květnu a v Česku ho distribuují Indies. "Ten zvuk je daleko víc vzrušující nežli příští znovusjednocení Led Zeppelin,” napsaly The Times.

Více na www.respectmusic.cz
Hudební ukázky a videa na http://www.myspace.com/justinadamsproducer a http://www.myspace.com/juldehcamarauk


Muzsikás
Festival Respect
27.6. 09 – Ostrov Štva


V hudbě východní Evropy reprezentuje Muzsikás to, čím je Buena Vista pro Kubu: autentické uchopení mizejících tradic. Od "folklorních" ansámblů komunistické éry se přitom Muzsikás razantně odlišuje. Zatímco v ostatních zemích východní Evropy měl za totality folklor pachuť ideologicky zmanipulované hudby, v Maďarsku se naopak stal prostředkem revolty. Hudebníci hledali kořeny své kultury takřka konspirativním způsobem v maďarských komunitách rumunské Transylvánie, kde inspiraci sbíral také Béla Bartók.

Basista Muzsikáse, Daniel Hamár vzpomíná: "Hudba z Transylvánie pro mě byla stejný objev, jako v dětství Beatles. Tohle je přece něco úplně jiného než co se hrálo v budapešťských vinárnách, ta hudba jde přímo do srdce. V Rumunsku ale vládl i na totalitní poměry zvláště represivní režim. Největší problém s návštěvami muzikantů z Maďarska měli místní lidé, dost často je policie zbila, a také bylo riskantní přes hranice převážet magnetofony a nahrávky."

Lidové muzicírování je dnes v Maďarsku stejně vitální jako ve Skandinávii či keltských zemích, a Muzsikás sehrál na tomto poli podobnou roli jako Alan Stivell v Bretani, Chieftains v Irsku či Värttinä ve Finsku.

Pro světové publikum skupinu objevil americký producent Joe Boyd, který stál v 60. letech u počátků tak významných hudebníků jako Eric Clapton, Pink Floyd či Nick Drake. Alba, která s Muzsikásem i jejich tehdejší zpěvačkou Mártou Sebestyén vydal koncem 80. let, otevřela cestu dalším skupinám z Balkánu, včetně romských dechovek. Hudba Muzsikáse ale pokrývá daleko větší spektrum nežli je repertoár "svatebních a pohřebních kapel". Na albu Lost Jewish Music of Transylvania Muzsikás například hledá kořeny židovské hudby, z nichž čerpali světově známí Klezmatics. A vrcholné album Bartók je prolnutím tří hudebních rovin: historických nahrávek z Edisonových válečků, Bartókových kompozic, na nichž se podílel elitní houslista Alexander Balanescu, i adaptací Muzsikáse.


Loni na podzim získala skupina výroční cenu hudebního veletrhu Womex, k jejím držitelům patří například pakistánský "zpěvák století" Nusrat Fateh Ali Khan či zmínění Buena Vista Social Club. Do Prahy přijíždí skupina s autentickou a stylově ryzí zpěvačkou Márií Petrás.

Více na www.respectmusic.cz

Více na http://www.muzsikas.hu/
Hudební ukázky a videa na http://www.myspace.com/muzsikas
Cena: jednodenní – 450 Kč, dvoudenní 500 Kč. Na místě: jednodenní – 500 Kč, dvoudenní 550 Kč.

Tagy: festival Respect


Přidej komentář