Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Koncert Jiřího Stivína a Collegia Quodlibet - Pocta sv. Cecílii XXII.

Tradiční koncert Jiřího Stivína a Collegia Quodlibet
Tradiční koncert Jiřího Stivína a Collegia Quodlibet
26.09.2013 16:00 | redakce ZaKulturou.cz

Tradiční koncert Pocta sv. Cecílii během jednadvaceti let získal řadu příznivců a stal se již očekávanou listopadovou událostí. Dokonce je zmiňován v odborných publikacích jako každoroční svérázná kulturní událost.

Letošní koncert Pocta sv. Cecílii se koná v neděli 24. listopadu 2013 v 19:30 nově v prostorách Betlémské kaple. Pořadatelem a hlavním protagonistou je multiinstrumentalista Jiří Stivín. Vystoupí za doprovodu celé řady hudebníků různého žánrového zaměření. Na programu jsou jak skladby klasické, tak improvizační a jazzové. Nekonvenčním způsobem v sobě tento večer spojí mimořádný hudební zážitek s bezprostřední atmosférou, hravou improvizací a humorem. „Pro mě osobně je to vzácná příležitost jednou za rok se sejít s přáteli a posluchači, kteří fandí naší hudbě,“ dodává k tomu Jiří Stivín.

První koncert věnovaný patronce hudebníků svaté Cecílii se konal v roce 1992, impulzem byly 50. narozeniny Jiřího Stivína. V následujících letech spolu s ním v Rudolfinu účinkovala řada vynikajících interpretů, kteří se při této příležitosti stali součástí věčně proměnlivého muzikantského sdružení Collegium Quodlibet: zpěvačka Magdalena Kožená, houslisté Marta Líbalová, Gabriela Demeterová, Bohdan Warchal, Petr Messiereur, Jan Talich, gambista Petr Hejný, klavíristé Stanislav Bogunia, Gabriel Jonáš, Adam MacMahon, z cechu cembalistů a varhaníků Jaroslav Tůma, Aleš Bárta a Robert Hugo. Jejich umělecké výkony je možné si připomenout na několika CD s živými záznamy koncertů pod standardním názvem Pocta sv. Cecílii.

Koncert je svým charakterem vhodný pro diváky od nejmladších po nejstarší z milovníků hudby. „Zatímco dramaturgie úvodní části koncertu Pocta sv. Cecílii je daná, pokaždé zahrnuje skladby Bacha, Vivaldiho a Telemanna, část druhá je naopak koncipována jako spontánní muzicírování pozvaných hudebníků, nikdy není dopředu jasné, co přesně se bude na pódiu dít, záleží i na momentálních reakcích publika...“ říká k programu Jiří Stivín.Tagy: Betlémská kaple, Koncert


Přidej komentář