Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Koncert Raffaelly Milanesi prosluní zimní dny sluncem italské opery

Raffaella Milanesi se představí v Rudolfinu
Raffaella Milanesi se představí v Rudolfinu
09.02.2014 23:24 | redakce ZaKulturou.cz

V úterý 18. února od 19:30 vystoupí italská sopranistka Raffaella Milanesi ve Dvořákově síni Rudolfina za doprovodu orchestru Collegium 1704 v rámci kritikou i diváky vysoce ceněného cyklu Hvězdy barokní opery. Na programu tentokrát bude hudba daleko mladší, než je u tohoto souboru zvykem: italská opera vrcholného bel canta v konfrontaci s díly pozdního klasicismu Josepha Haydna a Ludwiga van Beethovena. Z italského repertoáru zazní árie z děl mistrů, jako jsou Gaetano Donizetti (Lucia di Lammermoor), Vincenzo Bellini (La Sonnambula) nebo Gioacchino Rossini (Otello). Orchestr Collegium 1704 představí tuto fascinující hudbu v interpretaci na hudební nástroje doby jejího vzniku a rozezní její tóny v nevšedních barvách.

Koncert nese název Mezi snem a realitou, který přesně vystihuje vypjaté emoce, které italská opera ztělesňuje: Jak rozumět, co je sen a co realita pro duši, jež žije zmítána tak extrémními pocity od nejvroucnější vášně přes rozhodování mezi životem a smrtí až ke smutku nepochopené nevinnosti? Hrdinky, které jsou jako vězni svého nitra (za)chráněny a unášeny nekonečnou a času nepodléhající melodií až k nám, k naší duši, aby nám dovolily podílet se na jejich cestě k nejhlubším a nejtajemnějším citům.

Raffaella Milanesi se pražskému publiku poprvé představila během svého debutu na Pražském jaru v roce 2011 právě s Collegiem 1704. V následujících letech společně koncertovali na festivalech v Brugách, Halle, Kolíně nad Rýnem aj. V loňském roce Raffaella Milanesi ztvárnila roli Megacla v novodobé premiéře opery l'Olimpiade Josefa Myslivečka, opět v doprovodu souboru Collegium 1704, na jevišti Stavovského divadla v Praze a v operních domech v Caen, Dijonu a Lucemburku. Raffaella Milanesi, rodačka z Říma, je od svého debutu v roce 1997 vyhledávanou interpretkou Mozartových rolí (Donna Anna, Susanna, Cherubino, Aminta, Elettra), Händelových kantát i oratorií a s velkou oblibou zpívá díla českého skladatele Jana Dismase Zelenky. Její operní kreace sahají od Monteverdiho přes Traettu, Händela, Haydna k Donizettimu a Puccinimu. Vyniká především svou sugestivní interpretací založenou na dokonalém proniknutí do psychologie jednotlivých postav, jež vykresluje v nejjemnějších odstínech svého barevného hlasu. Pravidelně vystupuje ve vyhlášených operních domech a na řadě prestižních festivalů.

Cyklus Hvězdy barokní opery v sezóně 2013–2014 zahrnuje celkem šest mimořádných koncertů – v roce 2014 jsou na programu:

 

18. 2. 2014 Mezi snem a realitou

Raffaella Milanesi | soprán

V. Bellini, G. Donizetti, G. Rossini, T. Traetta, J. Haydn, L. van Beethoven

 

18. 3. 2014 Il divino Boemo

Vivica Genaux | mezzosoprán

Ch. W. Gluck, J. Mysliveček, L. Koželuh

 

15. 4. 2014 Velikonoční koncert

J. S. Bach – Matoušovy pašije BWV 244

Topi Lehtipuu | Evangelista

Vstupenky na 2. sezónu cyklu Hvězdy barokní opery v cenách od 200 Kč (snížené od 140 Kč) jsou v prodeji online na www.ceskafilharmonie.cz a v pokladně České filharmonie v Rudolfinu (Alšovo nábř. 12, Praha 1, po — pá 10.00 — 18.00 h). Při zakoupení vstupenek na všechny tři koncerty je poskytována 20 % sleva. Děti do 15 let, studenti, senioři (60 let a více), držitelé průkazu ZTP a ZTP/P platí snížené vstupné.

Collegium 1704, Collegium Vocale 1704

Soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 byly založeny cembalistou a dirigentem Václavem Luksem v roce 2005 při příležitosti projektu BACH – PRAHA – 2005, jenž stál na počátku spolupráce s MHF Pražské jaro. Od roku 2007 jsou pravidelnými hosty festivalů ve Francii, Belgii, Nizozemí či Německu. Rok 2008 dal vzniknout jejich koncertnímu cyklu Hudební most Praha — Drážďany navazujícímu na bohaté kulturní tradice obou měst. Spolupráce se světově proslulými sólisty Magdalenou Koženou, Vivicou Genaux, Bejunem Mehtou plynule vyústila v roce 2012 v druhý koncertní cyklus Hvězdy barokní opery pořádaný v pražském Rudolfinu. S Händelovým Rinaldem (režie Louise Moaty) slavilo Collegium 1704 úspěchy v Národním divadle v Praze a v operních domech ve Versailles, Caen, Rennes a Lucemburku.

Rok 2013 byl zasvěcen Josefu Myslivečkovi, jehož operu l‘Olimpiade (režie Ursel Herrmann) soubor představil v Praze, Caen, Dijonu a Lucemburku. Na festivalu Pražské jaro 2013 provedl Myslivečkovo oratorium La Passione di Gesù Cristo. Dalšími z významných festivalových vystoupení uplynulého roku byl koncert na prestižním Lucerne Festival v září 2013, na MAfestival Brugge, Musikfest Stuttgart či jednom z nejproslavenějších festivalů staré hudby, Tage Alter Musik In Herne. Mezi průlomové se řadí i vystoupení na půdě významného koncertního domu BOZAR (Palais des Beaux-Arts) v Bruselu.

Rozhlasové a televizní stanice po celé Evropě přenášely live i ze záznamu mnohé koncerty Collegia 1704, nahrávky pro Accent, Zig-Zag Territoires či Supraphon se stále těší přízni posluchačů i hudební kritiky (nominace na CD roku 2012 GRAMOPHONE Magazine). V září 2013 byla vydána velmi očekávaná nahrávka Collegia 1704: Mše h moll J. S. Bacha.
Tagy: italská opera, Koncert, opera, Rudolfinum


Přidej komentář