Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Koncert vynikající americké klavíristky Vedrany Subotic se uskuteční v Lichtenštejnském paláci

Vedrana Subotic
Vedrana Subotic
16.07.2015 14:13 | redakce ZaKulturou.cz

Vedrana Subotic, klavír
24. 7. 2015 19.00 h.

Sonáta g moll, op. 49 č. 1
Sonáta G dur, op. 49 č. 2
Sonáta c moll, op. 13 Patetická
Sonáta Es dur, op. 27 č. 1
Sonáta cis moll, op. 27 č. 2


Sál Martinů, Lichtenštejnský palác
Malostranské náměstí 13 | Praha 1
vstup zdarma

Slavná americká virtuoska Vedrana Subotic získala mezinárodní renomé u kritiky i publika díky své vybroušené interpretaci, bohaté tonální paletě, svrchovanému technickému mistrovství a neobyčejné muzikalitě.
Vedrana debutovala ve svých devíti letech a záhy se dostala na televizní obrazovky své rodné, dnes již bývalé Jugoslávie.
Hru na klavír studovala u renomovaných umělců, jakými jsou např. Arthur Schnabel, Rosina Lhevinne, Robert Goldsand, Rudolph Serkin nebo Vladimir Horowitz. Poté co zvítězila v jugoslávské národní klavírní soutěži, přesídlila do USA, kde působí dodnes jako sólistka, komorní hráčka a také profesorka hudby na univerzitě v Utahu. Vedrana kromě USA působí také po celé evropě a je vyhledávanou interpretkou sólových i orchestrálních koncertů. Z posledních jejích aktivit připomeňme koncertní turné v Porto Ricu, premiéru komorního koncertu Albana Berga v Utahu, vystoupení s Dubrovnickým symfonickým orchestrem v sólovém partu Beethovenova klavírního koncertu či provedení Prokofjevova Třetího klavírního koncertu v New Yorku. Vedrana se dále představila na festivalech v Nis, Srbsku, Dubroníku, Houstonu, Salt Lake City a spolupracovala s umělci, jako Joseph Silverstein, Paul Neubauer nebo David Porter. Koncertní činnost Verdanu zavedla i do Bratislavy, Prahy, Bělehradu, Londýny, Benátek a řady koncertních síní USA a Kanady. Od roku 2003 je Vedrana Subotic členkou prestižní rodiny umělců předního světového výrobce klavírů Steinway. Kromě intenzivní koncertní činnosti Vedrana působí jako profesorka na univerzitě v Utahu, kde již sama vychovala řadu nadějných umělců, a pořádá zde také respektované komorní koncertní řady. Je také častou porotkyní prestižních klavírních soutěžích a pořádá mistrovské kurzy nejen v USA.Tagy: koncert, Lichtenštejnský palác, Sál Martinů


Přidej komentář