Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Kytara napříč žánry letos poputuje od blues, přes jazz až k folku, klasice či rocku

kytara-napric-zanry
Kytara napříč žánry 2009
02.10.2009 15:15 | Hned několik velkých jmen kytarového světa představí v průběhu nadcházejících podzimních týdnů mezinárodní festival Kytara napříč žánry. Od 18. října do 28. listopadu zazáří na pódiích v Praze, Brně, Pardubicích, Táboře a v dalších městech takové osobnosti, jako jsou světová kytarová superstar Vicki Genfan, fenomenální kytaristka a dlouholetá členka skupiny Michaela Jacksona Jennifer Batten či šarmantní italský virtuos Beppe Gambetta. „Jennifer začínala svou kariéru ve skupině známého Jeffa Becka, dlouhodobě spolupracovala s Michaelem Jacksonem, a měla hrát i na jeho posledním londýnském turné, které se už bohužel neuskutečnilo,“ vysvětluje Stanislav Barek, dramaturg festivalu Kytara napříč žánry. „Vicki je zase virtuózní kytaristka, která se jako první žena může pochlubit prestižním oceněním Guitar Superstar roku 2008.“ Jejich společný projekt kombinující elektrickou a akustickou kytaru je čerstvou novinkou a podle slov pořadatelů půjde v rámci festivalu o jeden z prvních evropských koncertů tohoto hvězdného ženského kytarového dua. Kytaristky nejprve odehrají své sólové party a v závěru koncertu zahrají několik skladeb společně.

Obě proslavené hudebnice zahrají společně 28. listopadu v Paláci Akropolis. Vicki Genfan se mistrně pohybuje v jazzových, funkových či popových instrumentacích, nevyjímaje paletu inspiračních zdrojů etnické hudby ze všech koutů světa. Ani Jennifer Batten si nevystačí s jedním žánrem a pohybuje se jimi napříč, od rocku přes metal, fusion až k funku.

Festival Kytara napříč žánry uvede celkem 17 koncertů domácích i zahraničních kytarových mistrů, ovládajících rozmanité techniky hry na akustické či elektrické nástroje a pohybujících se v nejrůznějších hudebních stylech od blues, přes jazz a ragtime, až k folku, klasice či rocku. Na pražské koncerty lze zakoupit vstupenky v sítích Ticketpro, Ticketportal a Ticketsream nebo v kanceláři spolupořádající agentury Taktika Muzika. Podrobnější informace o programu jsou k dispozici na www.kytaranapriczanry.cz

Celý festival zahájí svým Mississippi blues 18. října v pražském Dejvickém divadle slovensko-české duo Ľuboš Beňa & Matěj Ptaszek a 20. října potěší svou hudbou také diváky v Řevnicích. Český profesionální pouliční bluesman Matěj Ptaszek a slovenský hráč na resofonickou kytaru Ľuboš Beňa se společně vracejí k tradiční formě černošské hudby 20. a 30. let minulého století. Blues v jejich podání je radostné, hravé a nespoutané.
Pro charismatického italského krále trsátkové hry na akustickou kytaru Beppeho Gambettu bude Česká republika hned druhou zastávkou na jeho evropském turné. Příznivci jeho kytarového umění se mohou těšit hned na pět koncertů v České republice! V jeho vlastní hudbě, pohybující se na rozhraní blues, popu a rocku, se prolínají italské kořeny (zejména ligurská tradice) a americké country a bluegrass. V Praze vystoupí hned dvakrát. Nejprve 26.10. v klubu Kaštan na Břevnově s celovečerním koncertem a 27. října v žižkovském Paláci Akropolis společně se dvěma českými formacemi. Kapelou -123 minut v čele se Zdeňkem Bínou, který patří mezi nejoriginálnější české kytaristy současnosti, a skupinou L'arrache-coeur, jež díky svému netradičnímu nástrojovému obsazení (niněra, dudy, akordeon, klarinet, basklarinet, saxofon) disponuje velmi neotřelým zvukem.

„Festival Kytara napříč žánry vznikl před jedenácti lety především z důvodu absence kytarového festivalu v Praze, ve městě, ze kterého vzešlo za posledních 30 let několik koncertních kytaristů, o kterých se dá bez nadsázky říci, že dnes patří do světové špičky,“ říká Stanislav Barek. K takovým patří i dvě nepřehlédnutelné osobnosti, které vystoupí v rámci letošního ročníku festivalu. Neuvěřitelných 65 let na koncertních pódiích oslaví letos nestor české akustické kytary, uznávaný skladatel, pedagog a autor populární kytarové školy Jiří Jirmal, který 19. října zahraje v Benešově společně s Denisou Schneebaumovou a o den později, 20. října, s Pražským kytarovým kvartetem a dalšími hosty v koncertní síni Atrium na Žižkově. Perfektní souhra, osobitý hudební výraz a pečlivý výběr repertoáru slibují skutečný koncertní zážitek.

Jiné významné jubileum – 70. narozeniny – oslaví letos také kytarista, profesor AMU a další velikán kytarové scény Milan Zelenka. Oslavou a připomenutím jeho bohaté hudební kariéry bude 3. listopadu v pražské Písecké bráně koncert s přáteli a žáky, mezi které patří takové hudební veličiny jako Pavel Steidl. Repertoár Milana Zelenky zahrnuje všechna slohová období a řada skladeb byla napsána současnými skladateli přímo pro něj. Na koncertu zazní i jeho vlastní skladby.

Historickému nástroji - niněře - bude věnovaný koncert 6. listopadu pojmenovaný Niněra napříč žánry. Vídeňský hudebník Matthias Loibner je jedním z nejvýznamnějších světových hráčů na tento nástroj. V pražské Písecké bráně vystoupí spolu se svým bývalým žákem Danielem Kahudou, který tímto koncertem oslaví 10 let hraní na niněru. Jak napovídá název vystoupení, představí umělci tento dnes již řídce používaný hudební nástroj jak v kontextu staré hudby, tak hudby soudobé.

Na předválečnou tradici kytarových a mandolínových spolků naváže Bohemian Guitar Orchestra, jenž svou produkcí rozezní 11. listopadu vstupní halu Národního technického muzea. Orchestr pod vedením Rostislava Coufala má několik desítek členů převážně z řad studentů a absolventů českých konzervatoří. Za pět let své existence stihl získat několik mezinárodních ocenění. Odnesl si například 1. cenu na mezinárodní soutěži kytarových a mandolínových orchestrů "Pražské struny" a v roce 2008 získal první místo také na Mezinárodní soutěži kytarových orchestrů "GOFI" v Bad Nauheim.

Již poněkolikáté – a na přání fanoušků - předvede své muzikantské zkušenosti v rámci festivalu slovenský rodák Norbi Kovács. Spoluhráč Ivana Hlase a bývalý spolupracovník písničkářky Radůzy vystoupí společně se Stanislavem Barkem a Adibem Ghalim. Jejich koncert 12. listopadu bude ozvláštněn přítomností amatérských kytaristů – Karla Hitzgera a Karla Růžičky – kteří dosáhli profesionální úrovně.

Závěrečnou tečkou za celým festivalem bude 28. listopadu již zmiňovaný společný koncert dvojice Vicky Genfan a Jennifer Batten. Kromě Prahy vystoupí dámy 27. listopadu také v moravské metropoli a jako host si s nimi zahraje i Norbi Kovács. „Vicky loňský ročník Kytary napříč žánry zahajovala a letos svým vystoupením udělá za celým ročníkem velice působivou tečku,“ uzavírá Stanislav Barek.


Festival Kytara napříč žánry, nad jehož pořádáním převzal záštitu primátor hlavního města Prahy Pavel Bém, představil během minulých jedenácti ročníků světovou špičku ve hře na strunné nástroje. Do České republiky tak zavítali umělci, kteří reprezentují nejrůznější styly hry na akustické či elektrické nástroje. Za poslední dekádu na českých pódiích vystoupili například kytarista Paco de Lucía (E), Tommy Emmanuel (AUS), Biréli Lagrène and Gipsy Project (F), Dean Magrav (USA), Tomatito a Vicente Amigo (E), Peter Finger (D), Juan Carlos Laguna (Mexiko), John McLaughlin (GB) se skupinou indických hudebníků Shakti a další hvězdy kytarové scény.

PROGRAM FESTIVALU

Festival pořádá: Stanislav Barek, agentura Taktika Muzika a hlavní město Praha

18.10.2009 | 19.30 hod. Ľuboš Beňa (SK) a Matěj Ptaszek (CZ) Dejvické divadlo, Zelená 15, Praha 6

19.10.2009 | 19.30 hod. Jiří Jirmal (CZ) Aula gymnázia, Benešov

20.10.2009 | 19.30 hod. Jiří Jirmal (CZ) Koncertní síň Atrium, Čajkovského 12, Praha 3

20.10.2009 | 19.30 hod. Ľuboš Beňa (SK) a Matěj Ptaszek (CZ)

Zámeček, Mníšecká 29, Řevnice

24.10.2009 | 20.00 hod. Beppe Gambetta (I) D-Klub divadla Oskara Nedbala, Tábor

25.10.2009 | 20.30 hod. Beppe Gambetta (I) Club Kino, Fügnerova 236, Černošice

26.10.2009 | 20.00 hod. Beppe Gambetta (I) Kaštan, Bělohorská 151, Praha 6

27.10.2009 | 19.30 hod. -123 minut (CZ), Beppe Gambetta (I), L'arrache-coeur (CZ) Palác Akropolis, Kubelíkova 27, Praha 3

28.10.2009 Beppe Gambetta (I) Národní dům, Dolní Poustevna

3.11.2009 | 19.30 hod. Milan Zelenka (CZ): 70 let kytarové legendy Písecká brána, K Brusce 5, Praha 6

6.11.2009 | 19.30 hod. Niněra napříč žánry: Matthias Loibner (A), Daniel Kahuda (CZ) Písecká brána, K Brusce 5, Praha 6

11.11.2009 | 19.30 hod. Bohemian Guitar Orchestra (CZ) Praha - Národní technické muzeum, vstupní hala, Kostelní 42, Praha 7

12.11.2009 | 19.30 hod. Norbi Kovács (CZ), Barek & Ghali (CZ) Koncertní síň Atrium, Čajkovského 12, Praha 3

20.11.2009 | 19.30 hod. Bohemian Guitar Duo (CZ), studenti uměleckých škol Koncertní síň Atrium, Čajkovského 12, Praha 3

26.11.2009 | 19.30 hod. Vicki Genfan (USA) Zámek Pardubice

27.11.2009 | 19.00 hod. Jennifer Batten a Vicki Genfan (USA) Klub Fléda, Štefánikova 24, Brno

28.11.2009 | 19.30 hod. Jennifer Batten a Vicki Genfan (USA) Palác Akropolis, Kubelíkova 27, Praha 3

Přidej komentář