Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Laureáti soutěže Talent Prahy 5 vystoupí 4. února na jednom pódiu s Pražskou komorní filharmonií

Pražská komorní filharmonie - orchestr
Pražská komorní filharmonie - orchestr, foto: Daniel Havel
16.01.2013 18:47 | redakce ZaKulturou.cz

Další ročník hudební soutěže pro mladé talenty, kterou již pošesté pořádá Městská část Praha 5 ve spolupráci s Pražskou komorní filharmonií, nabídne jejím vítězům unikátní příležitost zahrát či zazpívat si v doprovodu jednoho z nejprestižnějších orchestrů u nás, Pražské komorní filharmonie.Vítěze soutěžního klání s příznačným názvem Talent Prahy 5 vybrala odborná porota složená z předních hudebních profesionálů na základě uměleckých výkonů, jež předvedli reprezentanti hudebních škol ve finálovém kole. Slavnostní večer, který se uskuteční 4. února v Národním domě na Smíchově, bude patřit laureátům soutěže, kteří budou oceněni společným vystoupením s již zmiňovaným ansámblem pod vedením renomovaného dirigenta Leoše Svárovského.

„Talent Prahy 5 sleduje zájem o hodnotnou hudbu a umělecké výkony mladých hudebních amatérů a těm nejlepším umožňuje veřejné účinkování s podporou profesionálních hráčů. Nadané umělce jakýchkoliv oborů je třeba podporovat už v mladém věku, nejen ve smyslu kvalitního vzdělání a praxe, ale potřebují rovněž získat sebevědomí pro budoucí směřování,“ vysvětluje ředitel Pražské komorní filharmonie Radim Otépka, který je zároveň členem poroty, a dodává: „Jsme rádi, že vedení MČ Prahy 5 vsadilo právě na podporu mladých v jejich volnočasových aktivitách, za což mu patří velký dík.“


Do poroty letošního ročníku dále zasedli a nejlepší hudební výkony vyhodnotili předsedající dirigent Leoš Svárovský, muzikolog Ludvík Kašpárek, muzikoložka, hudební publicistka a redaktorka Hana Jarolímková, předsedkyně kulturní komise MČ Prahy 5 Marie Ulrichová-Hakenová a zastupitel MČ Praha 5 Lukáš Herold. O průvodní slovo koncertu se postará Martina Klausová, programová ředitelka Radia Classic FM.


Vstupné na koncert, jehož začátek je plánován na 19:30, je zdarma. Adresa konání: Národní dům na Smíchově, nám. 14. října 16, Praha 5. Další informace jsou k dispozici na www.pkf.cz.


„Soutěže se mohou každoročně zúčastnit mladí umělci s bydlištěm na Praze 5 nebo působištěm na některé z hudebních škol či v některém ze souborů sídlících v naší městské části. Snažíme se rovněž dát pražským účastníkům šanci seznámit se, najít inspiraci či poměřit své síly s talentovanými žáky ze zahraničí, proto pravidla soutěže umožňují také účast sólistů z evropských měst, s nimiž Praha 5 udržuje partnerské kontakty. Jednou z podmínek je však věk do 24 let,“ uvádí Marie Ulrichová-Hakenová, předsedkyně kulturní komise MČ Prahy 5, která letošní ročník zaštiťuje.


Po úvodní skladbě Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, jež večer odstartuje, se představí první sólista, patnáctiletý tenorista David Šavlík z bratislavské ZUŠ Jána Albrechta. V doprovodu orchestru zazpívá hned dvě skladby, Caro mio ben od Giuseppe Giordaniho a árii Monostata z opery Kouzelná flétna Wolfganga Amadea Mozarta. Následovat bude další Mozartův kus, tentokrát Koncert pro flétnu a orchestr D dur v podání čtyřiadvacetileté flétnistky Veroniky Klírové, jež je studentkou Akademie múzických umění a tance v Kolíně nad Rýnem. Po přestávce vystoupí osmnáctiletá Tereza Kurimaiová z pražské ZUŠ Na Popelce, která předvede svou klavírní hru při přednesu Velké polonézy Frédérica Chopina. Posledním z mladých talentů bude opět hráč na klavír Viktor Molnár z Konzervatoře Leo Weinera v Budapešti, který se představí během skladby Capriccio brillante již zmiňovaného Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.


Slavnostní večer okoření smíšený sbor Bach-Collegium Praha pod vedením sbormistra Jiřího Mátla. Bach-Collegium se věnuje interpretaci vokálně instrumentálních děl, jejichž prostřednictvím chce publiku přiblížit bohatství a rozmanitost skladeb starých mistrů a oživit jejich odkaz. V jeho podání zazní dvojice skladeb od Františka Xavera Brixiho, které se stanou závěrečnou tečkou za celým večerem.

Záštitu nad 6. ročníkem soutěže Talent Prahy 5 převzal Michal Šesták, radní pro školství a kulturu a Marie Ulrichová-Hakenová, předsedkyně kulturní komise.Program:

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)
Hebridy, předehra

Giuseppe Giordani (1751–1798)
Caro mio ben
David Šavlík – tenor (ZUŠ Jána Albrechta - Bratislava)

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)
Árie Monostata z opery Kouzelná flétna
David Šavlík – tenor (ZUŠ Jána Albrechta - Bratislava)

Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)
Koncert pro flétnu a orchestr D dur, první a druhá část
Veronika Klírová – flétna (Akademie múzických umění a tance - Kolín nad Rýnem)

PŘESTÁVKA

Frédéric Chopin (1810–1849)
Velká polonéza, op. 22
Tereza Kurimaiová – klavír (ZUŠ Na Popelce)

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)
Capriccio brillante
Viktor Molnár – klavír (Konzervatoř Leo Weinera - Budapešť)

František Xaver Brixi (1732–1771)
Offertorium pastorale in G pro smíšený sbor, smyčce a varhanní continuo
Bach-Collegium Praha – sbormistr Jiří Mátl (Praha)

František Xaver Brixi (1732–1771)
Gloria (Missa solemnis in D, „Vyšehradská“) pro smíšený sbor, orchestr a varhanní continuo
Bach-Collegium Praha – sbormistr Jiří Mátl (Praha)Tagy: Koncert, Pražská komorní filharmonie


Přidej komentář