Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Legenda jamajského reggae a ska poprvé v ČR

tooth-clanek
09.04.2009 00:00 | ZaKulturou
13. Května se konečně splní dlouholetý sen mnoha fanoušků reggae a ska. Do Prahy zavítá poprvé Toots Hibbert & The Maytals! Držitelé Grammy a hlavně – jamajští hudební hrdinové, kteří v hitu “Do They Reggay!“ dali jméno nejznámějšímu ostovnímu stylu. Zpěvák Frederick ‘Toots‘ Hibbert je více než jen frontman The Maytals. Tenhle chlapík, výstižně přezdívaný ‘jamajský James Brown‘, inspiroval během svojí letité kariéry dlouhý seznam umělců od Erica Claptona přes Rolling Stones po No Doubt. I po šedesátce se na pódiu pohybuje s graciézní jistotou a energií pantera a jeho hlas neztratil nic na síle.

„Do They Reggay!“ (* 1968)
The Maytals se ke své hvězdné kariéře odrazili počátkem 60. let v éře, kdy Jamajce vládlo ska. Zanedlouho se stali jedním z nejoblíbenějších ostrovních interpretů a dosud drží jamajský rekord s třiceti #1 hity v hitparádě!). Slibně rozjíždějící kariéra se přibrzdila v roce 1966, když Toots Hibbert dostal 18 měsíců v base za držení marihuany… Na svobodu se ale vrátil v obdivuhodné formě a jeho skupina se okamžitě postavila do čela nového hudebního stylu reggae. Pecky jako „Monkey Man“, „Pressure Drop“, „Sweet & Dandy“, „Bam Bam“, „Pomps & Pride“ či „54-46 Was My Number“ patří do základního zpěvníčku jamajské hudby. Počátkem 70. let The Maytals podepsali kontrakt s britským hudebním nakladatelstvím Island Rcs a objevili se i v soundtracku ke kultovnímu filmu The Harder They Come. Po vydání alb Funky Kingston a Reggae Got Soul se z The Maytals staly mezinárodní hvězdy. Jejich věhlas ještě stoupl na konci dekády, kdy coververze jejich hitů nahráli např. The Specials či The Clash. V osmdesátých letech si Toots Hibbert na chvilku zkusil sólo kariéru a nahrál několik pozoruhodných věcí s rytmickým duem Sly Dunbar & Robbie Shakespeare. Na Maytals ovšem nezanevřel a společně se starými kamarády stále rozdává radost fanouškům z koncertních pódií i z desek (všechny z posledních 20 let byly nominovány na Grammy a True Love z roku 2004 toto ocenění dokonce získala)!
Jedinečný zážitek koncertu Tootse Hibberta & The Maytals vám přináší agentura Beat Promotion ve spolupráci s Jahmusic.net a Lucerna Music Barem jako warm-up letního festivalu Reggae Ethnic Session meets Real Beat, který se uskuteční od 26. do 28. Června v Žízníkově u České Lípy. Na obě akce jsou vstupenky k dispozici ve všech předprodejních sítích. Více informací www.realbeat.czPřidej komentář