Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Ligeti a Pražská komorní filharmonie

1_Jonathan Powell_all rights_kp-snaps
Jonathan Powell, all rights kp-snaps
07.11.2011 22:54 |

V úterý 8. listopadu od 19.30 hodin se dočkáme zahajovacího koncertu cyklu Krása dneška, který bude věnován výročí skladatele Györgye S. Ligetiho. Hlavním, ale ne jediným sólistou večera bude klavírista Jonathan Powell. Cyklus Krása dneška se pro tuto sezonu přesunul do Koncertního sálu Pražské konzervatoře, kde na nás čeká kvalitní akustika, skvělé technické zázemí a dostatek míst pro všechny zájemce, především pro studenty, kteří mají po předložení studentských průkazů vstup zdarma.

Dílo Györgye S. Ligetiho je u nás stále zcela neoprávněně opomíjeno, i když záběr jeho skladeb sahá od tradičních forem s prvky rumunského a maďarského folklóru až po avantgardní a elektronickou hudbu.
Jedním z děl, které uslyšíme na úterním koncertě bude Deset kusů pro dechový kvintet, napsaných pro Dechový kvintet Stockholmské filharmonie. Ligeti o této skladbě mluvil jako o „sérii pestrobarevných komiksů“. U Deseti kusů začal Ligeti prosazovat svůj osobní koncept pojetí dechového kvintetu, jehož součástí je úmyslné posouvání hlavní role střídavě mezi jednotlivce celého ansámblu v po sobě jdoucích větách. To znamená, že každá druhá věta je jakýmsi minikoncertem, kde se vždy jeden z nástrojů představuje  jako sólový (s věnováním příslušnému členu stockholmského kvintetu). V těchto sólových větách si můžeme všimnout dokonalého soustředění se na zvuky a techniky každého nástroje (někdy virtuózní).

Nejen tuto skladbu, ale i mnoho dalších uslyšíte v podání skvělých sólistů: sopranistky Ireny Troupové, klavíristy a skladatele Jonathana Powella, cellisty Balázse Adorjána a ansámblů fama q a Dechového kvintetu PKF.

 

Nejbližší následující koncert:

 

9. listopadu 2011, 19:30 Dvořákova síň Rudolfina

Pražská komorní filharmonie

Dirigent: Gaetano d‘Espinosa

Céline Moinet - hoboj

Program – A. Dvořák: Nokturno H dur pro smyčce, G. Bizet: Symfonie C dur "Římská", B. Martinů: Koncert pro hoboj a malý orchestr, A. Schönberg: Zjasněná noc pro smyčce

 

Vstupenky na oba koncerty stále v prodeji on-line na http://vstupenky.pkf.cz, osobně v pokladně Husova 7, Praha 1, úterý až čtvrtek 9 - 17 hodin nebo hodinu před koncertem v pokladně koncertního sálu.

 Přidej komentář