Magazín kulturního dění v Praze a okolí

MAJA RATKJE – koncert při příležitosti 11 let časopisu HIS Voice

MAJA RATKJE_vizual
MAJA RATKJE vizual
18.11.2011 23:58 | Časopis HIS Voice se rozhodl oslavit jedenáctiletí své existence koncertem, za jehož hlavní hvězdu si vybral Maju Ratkje, norskou skladatelku, zpěvačku a improvizátorku, jejíž dílo na svých stránkách nejednou reflektoval a přibližoval českým posluchačům.

 

Maja Ratkje je nejznámější současnou skandinávskou komponistkou mimo jiné z toho důvodu, že s oblibou překračuje hranice mezi takzvaně vysokým a nízkým. Vedle monumentálních děl, jako jsou práce pro sbory či operní tvorba (často věnovaná dětem), se Ratkje pravidelně oddává i hudbě elektronické, improvizované a hlukové. Coby zpěvačka a hráčka na theremin a jiné elektronické nástroje je členkou ženských improvizačních sestav Spunk a Fe-Mail. Svou sólovou improvizační tvorbu definovala v roce 2002 na albu s všeříkajícím názvem Voice – všechny hudební party nahrávky vznikly manipulací jejího hlasu. Za toto album, které vyšlo na norské značce Rune Grammofon, obdržela ocenění na festivalu Ars Electronica.

Právě se sólovým programem pro hlas a elektroniku vystoupí Maja Ratkje na pražském koncertu, projekt tak zazní vůbec poprvé v ČR.

http://www.ratkje.com/

 

Na výročním koncertu časopisu HIS Voice dále vystoupí skupina Birds Build Nests Underground a MoEns. Společná, zčásti improvizovaná skladba MoEns a BBNU je premiérou vytvořenou speciálně pro výroční koncert HIS Voice. Desky, z nichž byl, alespoň částečně, sfouknut prach let a zapomnění, budou doplněny hrou živých hudebníků, EA stopou a filmovou projekcí.

 

Pražský ansámbl MoEns vedený Miroslavem Pudlákem a Kamilem Doležalem se již druhým desetiletím věnuje interpretaci především české soudobé hudby. V jeho repertoáru nalezneme díla Petera Grahama a Milana Slavického i realizace grafických partitur Milana Grygara. Na koncertu časopisu HIS Voice MoEns vystoupí společně se skupinou Birds Build Nests Underground, pražským triem, které vytváří improvizované audiovizuální prostředí za pomoci starých vinylových desek a kazet a 8mm, 16mm i 35mm filmových pásů. Jejich přístup lze charakterizován láskou k „hmatatelným“, ne-digitálním médiím. Za své debutové LP získali BBNNU v roce 2007 cenu Anděl v kategorii Alternativní hudba, od té doby vystupují na rockových, alternativních, noiseových, filmových, improvizačních i vážnohudebních scénách. BBNU vytvořili hudbu k několika filmům a spolupracovali s divadlem Handa Gote i s nejrůznějšími tu- i cizozemskými tvůrci experimentální hudby.

http://www.bbnu.eu/

 

 

Koncert se koná 8. prosince 2011 (čtvrtek) v prostorách Galerie Národní technické knihovny, Technická 6, Praha 6 – Dejvice od 20 hodin.

 

Cena vstupenek: 150Kč

Vstupenky lze zakoupit před koncertem nebo rezervovat e-mailem: info@hisvoice.cz

 

 

Koncert pořádá Hudební informační středisko, o.p.s., Besední 3, 118 00 Praha 1

Partnerem koncertu je Národní technická knihovna.Přidej komentář