Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Mladí opět naladí! Již od poloviny dubna

mladi ladi jazz
20.03.2011 23:37 | Opět po roce hlásí svůj nástup jazzový festival Mladí Ladí Jazz! Od 15. dubna do 5. května si budou moci milovníci jazzové hudby naladit své ušní receptory na kvalitní jazzovou hudbu za více než přijatelnou cenu. Program festivalu bude v porovnání s prvním ročníkem ještě nabitější, takže se máte na co těšit!

Ačkoli je Mladí Ladí Jazz mezi českými festivaly mládětem, přináší svým posluchačům velká jména a jedinečné projekty. Druhý ročník poctí svým vystoupením například Laco Déczi se svým ensemblem Celula New York. Ve světové premiéře bude představen projekt předního italského kytaristy Ruggero Robina a slovenského AMC Tria a pozvání přijal též francouzský jazzový DJ a mistr světa ve scratchingu Mathieu Montecot alias DJ Ordoeuvre. Celkově se na festivalu představí hudebníci ze 7 různých zemí.

Kromě zajímavého programu Mladí Ladí Jazz nerezignuje ani na jeden ze svých hlavních cílů – tedy podporu mladé jazzové scény a vůbec jazzu obecně, snaha o jeho „deturistizaci“ a vrácení do běžných sfér života i podpora mladých návštěvníků a jejich motivace k účasti na jazzových akcích. O to se snaží mnohými prostředky - příjemnou cenou vstupného, větší informovaností o jazzové hudbě všeobecně a také umisťováním koncertů do již familiérně známých prostor.

„Na každém večeru vystoupí vedle profesionálu z různých koutů Evropy i mladá nadějná jazzová či jazzem ovlivněná kapela. Chceme oslovit a zaujmout mladé návštěvníky, proto jsme do letošního programu zařadili více fusion a „moderního“ jazzu. Program se tak přiblíží nejen jazzovým fajnšmekrům,“ říká jedna z organizátorů, Lucia Gogolaková.

Významným těžištěm snahy organizátorů je také soutěž o Cenu Metropolitní univerzity Praha, která přímo navazuje na cíl Mladí Ladí Jazz a podpoří mladé hudebníky příspěvkem na nahrání studiového alba. Za podpory Metropolitní univerzity a nahrávacího studia 3bees proběhl v roce 2011 druhý ročník soutěže, do které se přihlásilo přes 30 mladých jazzových seskupení. O vítězi ze tří finalistů - 4Leaf, Fluid Culture a Quattro Formaggi, rozhodne na prvním večeru festivalu odborná porota za pomoci návštěvníků. Převzetí ceny proběhne poslední večer festivalu v divadle na Prádle před vystoupením trumpetisty Laca Decziho.