Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Mladí opět naladí Jazz - do třetice všeho dobrého a ne naposledy!

mladi ladi jazz
Mladí ladí jazz
11.04.2012 18:55 |

Pražská metropole zažije již třetí ročník mezinárodního jazzového festivalu Mladí Ladí Jazz. S nástupem nového roku Vám poodhalíme program festivalu, jenž proběhne v období od 13. dubna do 3. května. Festival představí české i zahraniční projekty, včetně nového alba Idy Kelarové či britských Portico Quartet. Tradiční festivalová cena pro mladé jazzmany pak ponese nové jméno - JazzFruit.

 

 

 

JAZZ NEJEN PRO MLADÉ

Festival Mladí Ladí Jazz pokračuje ve svých hlavních cílech, tedy ve snaze přivézt mladé lidi zpět k jazzové hudbě jako každodenní složce jejich života a také v podpoře české jazzové scény. Návrat mladých k jazzu je naplňován hlavně skrze dramaturgii festivalu, koncipovanou svěžím a moderním stylem, i skrze výši vstupného, jež je pro studenty do 26 let na úrovni 100Kč za koncertní večer, pro ostatní pak za stále velice vstřícných 300Kč. Tímto nízkým vstupným chtějí organizátoři motivovat studenty k návštěvě a poslechu jazzu, jelikož tato scéna bývá často mimo jejich finanční možnosti.

„Zapojováním mladých interpretů a vůbec organizací celého festivalu míníme podpořit tuzemskou jazzovou scénu. Mladým jazzmanům chceme dát šanci si zahrát na jednom podiu s již zavedenými interprety a představit se široké veřejnosti,“ dodává jedna z organizátorů festivalu, Lucia Gogoláková.

 

FESTIVAL PŘINESE VELKÁ JMÉNA A ZAJÍMAVÉ PREMIÉRY

Každý festivalový večer představí mladé talentované kapely i známé umělce, od klasického jazzu až po fúze různých stylů.

Hlavním „tahákem“ prvního večera bude slovenská kapela ZVA 12-28 Band ze Slovenska. Velice progresivní blues-rock v jejich podání překonává bluesový stereotyp. Jejich hudba si zachovává bluesový rytmus, ovšem s neuvěřitelnou energií, stejně jako s nezvyklým zapojením houslí a prvků lidové hudby, překonává zajeté vnímání blues.

Na druhý večer přijal pozvání britský nu-jazzový projekt Portico Quartet, jenž navštíví Mladí Ladí Jazz v rámci evropského turné, na kterém exkluzivně představí své nové album. Na albu, jehož vydání je plánové na leden, jsou propojeny nové zkušenosti a vlivy. Oproti jejich dřívějšímu hudebnímu projevu je nová deska více elektronická, ovlivněná tvůrci převážně elektronické hudby jako jsou Burial či Mount Kimbie, případně zvukovými experimentátory typu Flying Lotus. Kapela Portico Quartet byla v roce 2008 nominována na prestižní cenu Mercury, vedle takových hvězd jako jsou například Radiohead či Rachel Unthank, a pravidelně vystupují na největších jazzových festivalech v Evropě (švýcarský Davos Jazz Festival nebo London Jazz Festival).

Na třetím koncertním večeru se představí světově proslulý maďarský saxofonista Tony Lakatosh, který ve spojení s německým trumpetistou Axelem Schlosserem připravuje speciální projekt pouze pro Mladí Ladí Jazz. V jeho rámci vystoupí zmínění umělci s několika

mladými českými hudebníky. „Propojíme svoje zkušenosti s jejich talentem a invencí“komentuje Axel Schlosser. Toto uskupení pak slibuje nejen jedinečný hudební zážitek, ale též dokonale uskutečňuje v praxi jeden z našich cílů, tedy propojení profesionální a mladé hudební generace na jednom jevišti.

Vyvrcholením celého festivalu Mladí Ladí Jazz bude křest dlouho připravovaného alba Šunen Savore význačné české zpěvačky Idy Kelarové spolu s její skupinou Jazz Famelija. V překladu název CD znamená Slyště všichni a v duchu tohoto názvu je představována i romská hudba. Divokost, temperament, hloubka. To jsou jen některé charakteristiky romského povahy i chápání hudby, které ve spojení s charismatickým hlasem Idy Kelarové představují neuvěřitelný zážitek.

Předprodej na jednotlivé večery bude zahájen v únoru.

 

NOVÁ CENA

Nedílnou součástí podpory mladých umělců a českého jazzu je i soutěž JazzFruit. Tato cena, která má za cíl podpořit mladé hudebníky, v sobě obsahuje příspěvek na nahrání debutového alba v hodnotě 30 000Kč. Za podpory nahrávacího studia 3bees se o tuto výhru utkají 3 finalisté na prvním večeru festivalu. Výherce ještě týž den vybere odborná porota s přispěním hlasování fanoušků na webových stránkách festivalu a šťastný finalista si převezme cenu na posledním galavečeru.

Soutěž tedy startuje nyní a všechny potřebné informace, včetně formuláře, zájemci naleznou na www.mladiladijazz.cz. Uzávěrka přihlášek je 29. února 2012 a 3 šťastní finalisté budou známi na začátku března.

 

Program festivalu :

13.4. – klub Jazztime

ZAČÁTEK - 20:00

Vystoupí :

3 finalisté soutěže JazzFruit

Quattro Formaggi, vítěz 2. ročníku soutěže

ZVA 12-28 Band (SK)

 

20.4. – Palác Akropolis

ZAČÁTEK - 19:00

Vystoupí:

Bitosti

Poetic Filharmony

Portico Quartet (UK)

 

26.4. – klub Jazzdock

ZAČÁTEK - 20:00

Vystoupí:

Final Vision

 

 

Helbock - Frick duo (AU)

Axel Schlosser - Tony Lakatosh feat. czech musicians (GE + HU + CZ)

 

3.5. – Lucerna Music Bar

ZAČÁTEK - 20:00

Vystoupí:

Vítěz soutěže pro mladé jazzové formace - JazzFruit

Ida Kelarová a Jazz Famelíja a křest CD Šunen Savore

 Přidej komentář