Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Mňága a Žďorp v Lucerně

Mňága a Žďorp v Lucerně
Mňága a Žďorp v Lucerně
17.06.2009 20:10 | Kapela Mňága a Žďorp pochází z Valašského Meziříčí (přesněji odtud pochází zakládající jádro skupiny), formovala již od roku 1983. Často se měnilo složení kapely, zpočátku vystupovali pod názvem Slepé střevo, členové Mňágy současně působili i v jiných kapelách (Velký plytkoš, Happyend). Tyto kapely však zanikají a od roku 1987 se již hovoří jen o skupině Mňága a Žďorp.

Do povědomí se dostala především hitem „Hodinový hotel“, který je první skladbou na debutovém albu skupiny, nazvaném příhodně Made in Valmez (1991). Aktuální, již jedenácté řadové album nese název Na stanici polární.

Zvláštně znějící slova tvořící název skupiny pocházejí ze slezského dialektu. V roce 2000 bylo debutové album Mňágy Made in Valmez vyhodnoceno v prestižní anketě časopisu Rock & Pop Deska desek deváté dekády jako nejlepší tuzemská deska devadesátých let. První místo získalo jak v odborné části, v níž hlasovalo 43 hudebních publicistů, tak ve čtenářské části ankety. V témže roce vydává své deváté album Nic složitýho. První „bestovka“ přišla na pulty v následujícím roce s podtitulem „Jen pro vlastní potřebu“. V tomtéž roce absolvovala kapela menší turné po Spojených státech. Koncerty v Chicagu, Denveru a Los Angeles sklidily u místní české komunity velký ohlas.

V násleujících letech kapelu opět zasáhly personální změny ve skupině a změna zastupující agentury. Rok 2005 přinesl druhé sólové album frontmana skupiny Petra Fialy „Je čas!“ a v roce 2006 již v obměněné sestavě nové album Mňágy Dutý, ale free. V loňském roce pak album „Na stanici polární“ a 3CD Platinum Collection.

Přidej komentář