Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Národní dům na Vinohradech na podzim již tradičně otevře své brány všem milovníkům swingové a jazzové hudby

Grace Kelly
Grace Kelly
30.09.2014 12:43 | redakce ZaKulturou.cz

Největší hvězdou prvního festivalového večera bude GRACE KELLY, teprve dvaadvacetiletá americká alt saxofonistka, zpěvačka a kapelnice. Tato výjimečná hudebnice, ověnčená řadou prestižních hudebních cen pro mladé talenty, vystoupí společně se svou doprovodnou kapelou (quintet). Dívka, která doprovázela třeba Jamieho Culluma miluje jazz, ale ráda hraje i latino a popové melodie.

I přes svůj nízký věk již několik let sklízí Grace jedno ocenění za druhým. V letech 2009 – 2013 byla kritiky časopisu Downbeat opakovaně vyhlášena „Altsaxofonovou vycházející hvězdou“. Několikrát získala ocenění nadace ASCAP pro mladé jazzové skladatele, ocenění „Jazzový umělec roku“ v bostonských hudebních cenách a mnoho dalších.

První den festivalu dále vystoupí i BOHEMIA BIG BAND - klasický big band (rytmika, pět saxofonů, čtyři trubky, čtyři trombóny), který vznikl v roce 1985 a je zaměřen převážně na interpretaci swingové hudby z jejího vrcholného období (Glenn Miller, Count Basie, Duke Ellington, Benny Goodman). Orchestr dlouhodobě uskutečňuje své předsevzetí doprovázet přední instrumentalisty a zpěváky naší i evropské scény.

Jako jeho hosté vystoupí vynikající zpěváci: DASHA, LUCIE ČERNÍKOVÁ A JAN SMIGMATOR.

Druhý den festivalu bude již tradičně ve znamení osobitého stylu Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers, zabývajících se autentickou interpretací populární hudby období raného a vrcholného swingu od počátku let třicátých až k raným letům čtyřicátým.

Jejich pestrý repertoir zahrnuje atraktivní skladby širokého žánrového spektra, sweet and hot, od hollywoodských muzikálů až po vrcholná čísla swingových big-bandů. Stylizace koncertního show sleduje ve všech detailech typické dobové způsoby, počínaje kostýmy a účesy interpretů a celkovou režií představení konče.

Dále se návštěvníci mohou těšit na Swing Quintet Praha - spojení vynikajících hudebníků – pianisty Milana Dvořáka, klarinetisty Jiřího Kudrmana, vibrafonisty Radka Krampla, kontrabasisty Ondřeje Štajnocha a bubeníka Jana Linharta. Svým vystoupením připomenou odkaz slavného kolegy, legendárního jazzového bubeníka Ivana Domináka, který s tou formací vystupoval až do konce roku 2013.

Jako jejich host vystoupí legenda naší swingové scény Eva Pilarová.

Vstupenky na festival je možno zakoupit v pokladně Národního domu a také v síti Ticketpro, a to již od 300 Kč.

 

www.nardum.czTagy: festival, jazz, koncert, swing


Přidej komentář