Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Novodobá světová premiéra barokní opery Siface – mimořádný zážitek pro všechny milovníky hudby

Barokní opera - světová premiéra Siface
Barokní opera - světová premiéra Siface
27.03.2013 11:26 | redakce ZaKulturou.cz

Pozoruhodnou exkurzi do hudebního života Prahy 1. poloviny 18. století zažijí návštěvníci novodobé světové premiéry barokní opery Siface od Nicoly Porpory, která se uskuteční 10. května od 18 hodin v sále Českého muzea hudby na pražském Újezdě. Průvodci jim budou prvotřídní hudebníci mezinárodního souboru Hof-Musici pod vedením Ondřeje Macka a sólisté Veronika Mráčková Fučíková, Jana Dvořáková, Lucie Rozsnyó, Tomáš Kočan, Pavel Valenta a další. Režie a barokní gestika jsou dílem Zuzany Vrbové. Stačí se jen zaposlouchat do tónů vznešené barokní hudby a podlehnout jejímu kouzlu, stejně jako to učinili hosté známého mecenáše umění hraběte Františka Antonína Šporka pozvaní v roce 1729, pouhé tři roky po premiéře v Benátkách, na pražském uvedení Porporovy opery Siface.


„I při absenci panovnického dvora byla kulturní úroveň Prahy vrcholného baroka, tj. 1. poloviny 18. století, neobyčejně vysoká. Velkou zásluhu na tom měl mecenášský počin hraběte Františka Antonína Šporka, který dal divadlo ve svém pražském paláci v dnešní Hybernské ulici k dispozici benátské operní společnosti vedené impresáriem Antoniem Denziem, aby v něm provozovala operu pro zájemce z řad pražské aristokracie a měšťanstva,“ přibližuje dobový kontext Ondřej Macek, kapelník Hof-Musici, souboru proslulého mistrovskou interpretací barokní hudby s použitím dobových nástrojů. “V letech 1724–1734 tak v Praze působila celá řada znamenitých italských zpěváků, Denzio spolupracoval se samotným Vivaldim. Díky této operní společnosti se Praha mohla soustavně seznamovat s operními novinkami, často krátce po jejich benátských premiérách. Některé opery dokonce vznikaly přímo pro Prahu – nejvýznamnější z nich je nepochybně Vivaldiho Argippo z roku 1730, v roce 2008 tuto operu vzkřísil k novému životu náš soubor Hof-Musici,“ dodává.


O mistrovství barokních umělců dodnes vypovídá řada dochovaných staveb či uměleckých děl. Jak ovšem zdůrazňuje Ondřej Macek, budovu, sochu či obraz můžeme i dnes obdivovat v podstatě v té podobě, v jaké je viděl divák 18. století. V případě hudby je úkolem specializovaných interpretů, aby podnikli dlouhou cestu, která začíná vyhledáváním dochovaných notových rukopisů v knihovnách a archivech a končí živým provedením takto objevených dávno zapomenutých skladeb. Tak jako se to podařilo v případě barokní opery Siface skladatele Nicoly Porpory a libretisty Pietra Metastasia.

Titulní postavou opery je Syfax (italsky Siface), vládce starověké Numidie, království na území dnešního Alžírska a části Tunisu. Spíše než historické události jsou však námětem opery milostné vztahy despotického krále k jeho manželce a milence. Jde o typické barokní drama vášně, zrady a bezohledné ctižádosti v protikladu k lásce, věrnosti a neochvějné ctnosti. Libreto se ale vymyká rozšířené představě o nepřehledném a spletitém ději barokních oper. City postav dramatu i pohnutky jejich jednání jsou podány srozumitelně a s neobyčejnou životností. Text libreta – v italském originále s českým, německým a anglickým překladem, dostanou diváci k zakoupené vstupence spolu s programem.

Vstupenky na novodobou světovou premiéru barokní opery Siface 10. května v Českém muzeu hudby je možné zakoupit v cenách od 450 Kč v předprodeji na www.ckrumlov.cz/opera.


Barokní opera - světová premiéra Siface


Tagy: barokní opera, Siface, světová premiéra


Přidej komentář