Magazín kulturního dění v Praze a okolí

O virtuózní finále letošního ročníku festivalu Struny podzimu se postará operní diva Vivica Genaux

Vivica Genaux
Vivica Genaux
09.11.2011 00:43 | Poslední tóny mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu budou 10. listopadu ve Stavovském divadle patřit vynikající americké mezzosopranistce Vivice Genaux, již doprovodí přední tuzemský soubor Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse. A půjde o finále virtuózní: temperamentní pěvkyně, která patří k nejlepším současným interpretkám barokního i belcantového repertoáru a v Praze se představí vůbec poprvé, pro festivalové publikum vybrala árie z oper a skladby mistrů 18. století. Pro svůj debut před českým publikem zvolila árie z oper Antonia Vivaldiho, Josefa Myslivečka, Johanna Adolfa Hasseho a Antonia Boroniho. „Program, který je pro mne velmi zajímavý, jsme sestavovali společně s dirigentem Václavem Luksem. Nesmírně mě těší, že při své návštěvě Prahy tu budu moci uvést takhle fantastickou sestavu árií!,“ neskrývá nadšení Vivica Genaux, jejíž pěvecké schopnosti BBC Music Magazine označil za „vokální pyrotechniku“.

Závěrečný koncert festivalu Struny podzimu je již několik týdnů zcela vyprodán. Stejným zájmem, tedy vyprodanými sály, posluchači odměnili dramaturgii festivalu na dalších sedmi z celkem deseti hudebních večerů. Svým návštěvníkům Struny podzimu opět předestřely pestrou paletu hudebních zážitků od klasiky přes jazzové velikány až po crossover, letos dokonce s podnětnou sondou do hip hopu. Průběh a atmosféru festivalových koncertů si mohou zájemci připomenout na internetových stránkách www.strunypodzimu.cz, kde jsou videoreportáže z vybraných koncertů a rozsáhlá fotogalerie.

 

Během slavnostního závěrečného večera zazní ve Stavovském divadle árie z oper Antonia Vivaldiho Catone in Utica, La Fede tradita e vendicata a La fida ninfa. Z díla Antonia Boroniho zazní árie z opery Artaserse, která měla premiéru v roce 1767 v pražském Divadle v Kotcích. Z tvorby oblíbeného skladatele Vivicy Genaux Johanna Adolfa Hasseho bude uvedena árie z opery téhož názvu. „Poprvé si také vyzkouším hudbu českého skladatele Myslivečka. Přišel s tím Václav Luks – a je to nádherná hudba,“ dodává k programové skladbě večera Genaux. Od Josefa Myslivečka tak zazní árie z oper Demofoonte a Calliroe a také předehra k opeře Ezio. „Mysliveček patřil k nejinvenčnějším a nejuznávanějším skladatelům své doby a jsme rádi, že ho můžeme pražskému publiku představit v provedení Vivicou Genaux,“ vysvětluje dirigent Václav Luks. Dále bude uvedena skladba Pietra Locatelliho Introduttione teatrale D dur, op. 4, č. 1 a třívěté Divertimento F dur Wolfganga Amadea Mozarta.

 

Vivica Genaux, rodačka z aljašského Fairbanks, je považována za jednu z nejlepších interpretek barokního bel canta i italského bel canta 19. století. Vyniká virtuózní technikou i osobitým přednesem. Od svého debutu s Florentine Opera v roce 1994 se objevuje v nejprestižnějších koncertních sálech a operních scénách po celém světě, namátkou v londýnském Barbicanu, newyorské Metropolitní opeře, v pařížském Theatre des Champs-Elysees, Pařížské národní opeře, v newyorské Carnegie Hall či Vídeňské státní opeře. Mimo jiné spolupracuje s ansámblem Europa Galante. Za svou hudební kariéru má na kontě několik velmi ceněných nahrávek: patří k nim například album virtuózních árií pro kastráta Farinelliho (pro Harmonie Mundi, dirigent René Jacobs) či alba s Vivaldiho náročnými koloraturními áriemi nahranými s orchestrem Europa Galante pod vedením Fabia Biondiho: nahrávka Bazajet získala nominaci na cenu Grammy, album výstižně nazvané Pyrotechnics zase cenu ECHO Klassik 2010.

 

Barokní orchestr Collegium 1704 získal pod vedením dirigenta Václava Lukse na mezinárodní scéně staré hudby renomé výjimečného souboru. Po úspěších na prestižních francouzských festivalech v La Chaise-Dieu a Sablé se tito muzikanti stali pravidelnými hosty přehlídek jako Festival Baroque de Pontoise či Rencontres Musicales de Vézelay. Na podzim roku 2008 odstartoval projekt Hudební most Praha – Drážďany, odkazující na společnou kulturní historii obou měst. V roce 2009 se Collegium podílelo na uvedení Händelovy opery Rinaldo v Národním divadle. Rinaldo následně dobyl jeviště ve Francii a v Lucembursku. Mimo jiné orchestr letos doprovázel kontratenoristu Bejuna Mehtu v Národním divadle a sopranistku Raffaellu Milanesi v rámci Pražského jara. K roku 2011 se také váže významné ocenění CD of the Month & Editor’s Choice prestižním časopisem GRAMOPHONE Magazine za nahrávku Zelenkových Officium defunctorum a Requiem.


I během svého šestnáctého pokračování se Struny podzimu staly křižovatkou nejrůznějších hudebních žánrů. Letošní ročník byl ve znamení plných koncertních sálů i nadšených reakcí publika, které se s umělci opakovaně loučilo ovacemi ve stoje. Hlavní program festivalu přilákal na 8 500 návštěvníků (včetně závěrečného koncertu), což znamená téměř 100% vyprodanost jednotlivých sálů. Pro velký zájem publika byl dokonce koncert jazzového kontrabasisty Avishai Cohena uveden dvakrát. „Co více bychom si mohli my jako pořadatelé, naši ctění partneři a samozřejmě i vystupující umělci přát? Náš dík patří každému, kdo Strunám podzimku věnoval svou přízeň a čas. Je to pro nás závazek i pro příští ročník festivalu,“ hodnotí výkonná ředitelka Strun podzimu Dana Syrová. „Naší ambicí a cílem je poskytovat publiku unikátní zážitky a mě těší, že naši návštěvníci tomu při různorodosti produkcí, které nabízíme, rozumí. Potvrzuje se, že publikum Strun podzimu je otevřené nejrůznějším hudebním podnětům. Pokud jsme pro tyto posluchače zárukou kvalitního výběru, bez ohledu na žánr a konkrétního interpreta, poslání jsme pro tento rok naplnili,“ hodnotí právě končící ročník festivalu jeho umělecký ředitel Marek Vrabec.

Novinkou letošního ročníku bylo rozšíření festivalové platformy pro mladé talenty Spotlight v klubovou noc. Během uplynulého sobotního večera představily Struny podzimu návštěvníkům zaplněného Roxy/NoD originální mélange hip hopu, beatboxu, jazzu, ale i staré hudby. I pro letošní rok připravili pořadatelé festivalu Struny podzimu program pro děti. Třetí říjnový víkend se v divadle Minor uskutečnil nabitý třídenní program Struny dětem plný workshopů, interaktivních koncertů a divadelních představení.

„Program festivalu v tomto rozsahu a v této podobě by nebylo možné realizovat bez podpory festivalových partnerů v čele s generálním partnerem společností Telefónica Czech Republic, hlavními partnery Privat bank a mecenáši festivalu Karlem a Michaelou Janečkovými,“ dodává Dana Syrová. Ve spolupráci s Telefónicou Czech Republic, a.s., proběhl také druhý ročník soutěže O2 Extra šance, jehož vítězem se stal Ondřej Lešák s nejlepší cover verzí kapely Nirvana Smells Like Teen Spirit. Pokračoval i benefiční projekt Strun podzimu podporující hudební vzdělávání CHOCO MUSIC III. Výtěžek pomůže vybranému studentovi hudební školy, který stojí na prahu své kariéry a jemuž se podařilo získat zahraniční stipendium, s pokrytím výdajů spojených se studiem v zahraničí.

 

STRUNY PODZIMU 2011 – interpreti

26. září             DEE DEE BRIDGEWATER – Státní opera Praha
                        http://www.strunypodzimu.cz/dee-dee-bridgewater
3. října              THOMAS ZEHETMAIR – Pražská křižovatka
                        http://www.strunypodzimu.cz/thomas-zehetmair
12. října            AVISHAI COHEN – Divadlo Hybernia
                        http://www.strunypodzimu.cz/avishai-cohen
20. října            Sir WILLARD WHITE – Divadlo na Vinohradech
                        www.strunypodzimu.cz/sir-willard-white
25. října            A FILETTA – České muzeum hudby
                        http://www.strunypodzimu.cz/a-filetta

30. října            CHARLES LLOYD NEW QUARTET - Rudolfinum
                        http://www.strunypodzimu.cz/charles-lloyd-new-quartet
2. listopadu      KIMMO POHJONEN & SAMULI KOSMINEN & PROTON QUARTET                             Veletržní palác - http://www.strunypodzimu.cz/kimmo-pohjonen
6. listopadu      ROBERT GLASPER TRIO - ROXY
                        http://www.strunypodzimu.cz/robert-glasper-trio
10. listopadu    VIVICA GENAUX – Stavovské divadlo
                        http://www.strunypodzimu.cz/vivica-genaux

Struny dětem – Divadlo Minor
21. – 23. října    - http://www.strunypodzimu.cz/struny-detem
 

Spotlight – ROXY / NoD
5. listopadu      ROBERT GLASPER EXPERIMENT, ONDŘEJ PIVEC, CPR BAND (NEW
                          YORK), GHOSTPOET (UK), David  Dorůžka Trio & Luboš Soukup,

Vojtěch Dyk, En.Dru, Musica Florea,  Soliloqui a další -  http://www.strunypodzimu.cz/spotlightTagy: struny podzimu


Přidej komentář