Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Out Of Home: 4. ročník hudebního festivalu nejen pro děti z dětských domovů

OUT OF HOME
Out Of Home: 4. ročník hudebního festivalu nejen pro děti a mládež
16.04.2010 14:54 | Již počtvrté se bude v Praze konat hudebně-zážitkový festival OUT OF HOME. Tato akce upozorňuje především na problematiku mladých lidí, kteří v osmnácti letech opouštějí dětské domovy a začínají svůj samostatný život. Zhruba 250 dětí z dětských domovů si 15. května na různých místech hlavního města vyzkouší hru, která by měla prověřit, jak umějí naložit se svým volným časem. Na více než deseti stanovištích bude na účastníky celodenního klání čekat celá řada dovedností a aktivit, se kterými se mohou setkat i v běžném životě, ale doposud o nich nevěděly, nebo neměly příležitost na ně narazit. Hlavním cílem hry je ukázat dětem, jak mohou trávit efektivně svůj volný čas, aniž by musely za tyto koníčky utrácet mnoho peněz a zároveň měly možnost navázat kontakt s okolím a získat například nové přátele. Kromě toho, že navštíví například galerii nebo kino, zkusí si také in-liny, boulder, jízdu na kole a breakdance. V souvislosti s Evropskou akcí o drogách (EAD), do které se zapojil i organizátor festivalu – o.s. Mimo domov, se v rámci zážitkové HRY bude také hovořit o drogách, rizicích spojených s jejich užíváním a možné prevenci. Právě plnohodnotné trávení volného času může mladým lidem napomoci k tomu, aby neměli potřeby a tendence užívat návykové látky.

Součástí projektu OUT OF HOME jsou dva koncerty, které jsou určeny jak dětem z dětských domovů z celé České republiky, tak široké veřejnosti. První koncert, kde vystoupí Ewa Farna, se bude konat 15. května v KC Vltavská, druhý je naplánovaný na 23. května v Divadle Archa. „Vždycky ráda podpořím dobrou věc. Přijde mi, že se hodně podporují dětské domovy, ale nikdo moc nemyslí na to, co bude s dětmi potom. Jsem ve věku, kdy si sama začínám organizovat vlastní věci a není to pro mne vždy lehké. Tím spíš si neumím představit, jak těžké je to pro tyto děti. A tak mám velkou radost, a moc se těším na koncert, kterým mohu podpořit tento dobrý záměr, “ říká Ewa Farna.

Svou novou desku, která se bude také jmenovat OUT OF HOME, na festivalu pokřtí prestižní hudební uskupení Clarinet Factory se svým letitým spolupracovníkem, hudebníkem Alanem Vitoušem. Jako hosté vystoupí Lenka Dusilová a Epogue Quartet. O malé překvapení se postarají Navigators, kteří v Arše představí premiérově svou úplně novou hudební polohu a přidá se i Iván Gutiérrez se svou kapelou MADERA.

„Naše připravovaná deska bude zcela mimo zavedené vnímáni žánru, je doopravdy také Out Of Home, není zařaditelná do žádných šuplíků nebo žánrů. Ale komunikuje srozumitelně s lidmi, jen se snažíme ukázat, že hudba nemusí mít hranice. OUT OF HOME jako název desky rovněž symbolizuje i dnešní stav naší krajiny, lidí a měst, kdy již mizí hranice mezi přírodou a civilizaci, mezi tradicí a hledáním nového, mezi ryze českým a importovaným,“ vysvětluje Jindřich Pavliš z Clarinet Factory. Letošní OUT OF HOME bude navíc propojen i s hrdinou nového filmu Jana Svěráka "Kuky se vrací". Příběh medvídka, kterého vyhodí maminka malého astmatického chlapce Ondry do popelnice, je plný zvratů a napínavých dobrodružství. Kuky se na cestě domů setkává s nejrůznějšími postavami, potká dobro i zlo, čelí nástrahám. Každý se musí vypořádat s životními překážkami po svém, stejně tak i děti, které odcházejí z dětských domovů v osmnácti letech. "Vstupují do neznámého světa, mohou se spolehnout pouze samy na sebe, nemají zázemí a oporu," říká organizátorka OUT OF HOME Klára Chábová. Jan Svěrák věnuje festivalu figurky Kukyho, které získají děti z dětských domovů. Oba projekty si také pomohou se vzájemnou propagací. "Nabídli jsme panu Svěrákovi, že bychom zajistili také promítání Kukyho pro dětské domovy. O této možnosti spolupráce ještě jednáme," dodává Chábová.

Česká republika patří mezi země s nejvyšším počtem dětí, které žijí mimo svůj původní a přirozený domov, jak vyplývá z údajů Ústavu pro informace ve vzdělávání. Jejich počet navíc neustále roste. Podle informací ČTK vyrůstá v dětských domovech a výchovných a diagnostických ústavech kolem 8 000 dětí . „Návrat do reálného života ve chvíli, kdy dosáhnou osmnáctého roku, je pro ně velice obtížný. Tento nezvládnutý přechod do nové etapy mimo zdi dětského domova se podepisuje na kvalitě jejich dalšího uplatnění,“ říká Chábová.

Během letošního festivalu bude proto rovněž představeno několik neziskových organizací, které se zabývají projekty zaměřenými na integraci dětí z dětských domovů do běžného života. Patří k nim například obecně prospěšná společnost Rozmarýna, která provozuje CAFÉ ROZMAR. Jde o první domácí sociální firmu zaměřenou na podporu a zaměstnávání mladých lidí po odchodu z dětských domovů. „Café Rozmar nabízí vždy šesti mladým lidem z dětského domova pracovní místo na pozicích pomocný kuchař, číšník, servírka. Po dobu sedmi měsíců, které zde mohou strávit, se tito tzv. tréninkoví zaměstnanci učí osvojovat pracovní návyky, zvládat běžné životní situace a získávají praxi,“ vysvětluje Simona Bagarová, PR manažerka Rozmarýny. Další neziskovou organizací, která je do festivalu OOH zapojena, je SES,SEbe-Spolu. Tato „neziskovka“ v rámci OUT OF HOME připravuje celodenní program pro děti z dětských domovů právě na téma volného času. „Pro kolektivy dětí a mládeže realizujeme především zážitkové kurzy a workshopy, zaměžené na rozvoj osobnosti,“ dodává Ondřej Bárta, ředitel SES. Organizace dále pomáhá školám a dětským domovům s řešením problémových situací se žáky a klienty, především akreditovanými kurzy pro týmy učitelů a vychovatelů.

Informace o OUT OF HOME rovněž naleznete na internetové adrese www.mimodomov.cz. Stránky Rozmarýny pak jsou na adresách www.rozmaryna-ops.cz a www.cafe-rozmar.cz.

Vstupenky na oba koncerty je možné zakoupit v předprodeji v síti Ticketpro, Ticketportal, v KC Vltavská a v Divadle Archa.


Hlavní interpreti OUT OF HOME

Ewa Farna

Ewa Farna si od doby od doby, kdy ji objevil producent Lešek Wronka, vybudovala silné postavení mezi domácí interprety. Vydala již pět alb a jako historicky nejmladší zpěvačka vyrazila v roce 2008 na samostatné koncertní turné po České republice, jehož záznam se stal Deskou roku 2008 za nejprodávanější DVD u nás. Dvojnásobná česká bronzová slavice byla díky působení na polské scéně v loňském roce nominovaná na MTV Europe Music Awards.


Clarinet Factory

Clarinet Factory jsou vítězi International Songwritting Competition (2005) v kategorii Instrumental a účastníkem celé řady dalších prestižních mezinárodních festivalů (například Jazz Peak Sofia, Struny podzimu, Mezinárodní jazzový festival, Inalfa festival, Jazzlent Maribor a další). Uskupení kromě toho také například koncertovalo s Bobby McFerrinem. Soubor se původně jmenoval České klarinetové kvarteto. Clarinet Factory hrají ve složení tři klarinety a basklarinet. V současné době je jejich stálým spolupracovníkem perkusista Alan Vitouš.


Kulturní program festivalu OUT OF HOME15. května 2010 – KC Vltavská
19:00 - 19:45 / Eddie Stoilow
20:15 - 21:15 / Ewa Farna
21:45 – 22:45 /Sunflower Karavan
22:45 – 23:30 / 4signs
23:30 - DJ Friky
23. května 2010 – Archa
20:00 – Ivan Gutierrez a Madera
20.45 - křest desky CLARINET FACTORY - Hosté: Lenka Dusilová, Epoque kvartet
21.45 - Navigators unplugged


Přidej komentář