Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Ozvěny alpského vokálního umění rozechvějí České muzeum hudby

heimatklage
Ozvěny alpského vokálního umění rozechvějí České muzeum hudby
06.10.2009 20:11 | Heimatklänge aneb Zvuky domova je název dalšího z koncertů festivalu Struny podzimu. Koncert ve čtvrtek 8. října od 19.30 nabídne v Českém muzeu hudby v podání trojice umělců Eriky Stucky, Noldi Aldera a Christiana Zehndera kombinaci tradičního alpského zpěvu – jódlování – s vlastními experimentálními technikami. Koncert rozhodně nebude muzeální ukázkou alpského jódlování v krojích, ale živou, mnohazdrojovou a kreativní hudbou, která zní místy jako klezmer, místy jako fragmenty z Franka Zappy, místy dokonce jako zenová meditace. Každý z umělců si do tradičního alpského lidového muzikantství přináší nejrůznější poznatky z jiných hudebních světů nasbírané během své kariéry. Koncert na Strunách podzimu je pro Eriku Stucky, Noldi Aldera a Christiana Zehndera společnou světovou koncertní premiérou!

„V programové skladbě festivalu Struny podzimu věnujeme pozornost nejrůznějším vokálním technikám a tradičnímu umění z nejrůznějších koutů světa již potřetí. Po pravoslavném ruském chorálu Drevněrusskij Raspěv a sardinské vokální polyfonii Tenores di Bitti tak přinášíme umění švýcarských alpských horalů, ovšem tentokrát ve velmi neotřelém podání,“ doplňuje Marek Vrabec, umělecký ředitel festivalu.

Poslední vstupenky na koncert budou v prodeji již pouze hodinu před začátkem koncertu v Českém muzeu hudby. Podrobnější informace na www.strunypodzimu.cz

Originální hudebníci se společně sešli poprvé v dokumentárním filmu švýcarského režiséra Stefana Schwieterta Heimatklänge, který se stal inspirací pražskému koncertu. Přestože se zpěvačka a akordeonistka Erika Stucky narodila v San Franciscu, dětství z velké části trávila v malé alpské vesnici. Profesní zkušenosti sbírala mimo jiné i na studiích v Paříži, vystupovala s The Young Gods, jazzovým big bandem a podílela se na řadě multižánrových projektů. Zpěvák a houslista Noldi Alder pochází ze slavné dynastie lidových alpských hudebníků a v dětství procestoval s rodinnou taneční lidovou kapelou Alder Beube celý svět. Vede vlastní sextet Klangcombi, který tvoří smyčcové nástroje a bicí. Nejmladší z trojice hudebníků Christian Zehnder se dlouhodobě věnuje nonverbálním formám modulace lidského hlasu a technikám alikvótního zpěvu, jehož techniky výrazně rozvíjí. Společně s Balthasarem Streiffem tvoří experimentální duo Stimmhorn čerpající z alpských hudebních tradic.

Festival Struny podzimu nabízí až do 20. listopadu hudební zážitky z různých hudebních světů. Během podzimních týdnů v Praze vystoupí mimo jiné slavný britský herec Michael York na společném koncertu s mladým českým pianistou Liborem Nováčkem, jazzová královna Cassandra Wilson či mladý český jazzový talent Ondřej Pivec. V program nechybí ani originální projekty jako 415 versus 442!, který nabízí jedinečnou konfrontaci tzv. dobově poučené („autentické“) a „moderní“ interpretace hudby.

Předprodej vstupenek na festivalové koncerty probíhá ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném v hlavní pokladně Národního divadla a v síti Ticketpro. Kompletní programové informace jsou k dispozici na nových internetových stránkách na adrese www.strunypodzimu.cz.


STRUNY PODZIMU 2009 – interpreti


22. září Iva Bittová, Pražská komorní filharmonie & hosté, dir. Jakub Hrůša
29. a 30. září Schwarz auf Weiss: Orchestr Berg & SKUTR
8. října Heimatklänge: Erika Stucky, Noldi Alder & Christian Zehnder
21. října Gil Shaham
31. října Cassandra Wilson
4. listopadu Libor Nováček & Michael York
10. listopadu 415 versus 442! (Středoevropská hudební akademie MEMA)
15. listopadu Astillero Tango
20. listopadu Ludovico Einaudi


SPOTLIGHT
15. října Ondřej Pivec

Tagy: Struny podzimu, zvuky domova


Přidej komentář