Magazín kulturního dění v Praze a okolí

PAVEL ŠPORCL: Největší světoví houslisté se setkají na jednom pódiu v podání Pavla Šporcla

Šporcl pocta mistrum
Pocta mistrům
23.11.2010 01:16 | Po mimořádně úspěšném turné GIPSY WAY se náš nejoriginálnější houslový virtuos Pavel Šporcl chystá s novým projektem POCTA MISTRŮM celkem sedmkrát obsadit velká pódia českých měst a naservírovat tak posluchačům ve svém podání jedinečné setkání ikon houslového světa. V doprovodu našich nejlepších symfonických orchestrů a pod taktovkou dirigenta Tomáše Koutníka zazní skladby, kterými se proslavili Itzhak Perlman, Jascha Heifetz či Josef Suk. Část výtěžku z turné Pavel Šporcl věnuje na konto Linky bezpečí, jejímž je patronem.


Pavel o svém turné říká: „Na turné Pocta mistrům chci vyprávět strhující příběh třech mých oblíbených houslových virtuosů 20. století, kteří mě ovlivnili. Americký houslista Itzhak Perlman, u něhož jsem měl tu čest studovat, byl můj největší vzor, jeho neopakovatelný styl jsem obdivoval a obdivuji. Mým dalším velkým vzorem byl Jascha Heifetz, jeden z nejlepších houslistů poloviny minulého století, jehož elektrizující tón se nedá s nikým zaměnit. A samozřejmě nemohu vynechat našeho vynikajícího houslistu Josefa Suka, vnuka Antonína Dvořáka, u kterého jsem odmalička obdivoval jeho vřelý tón.“


Cesta turné POCTA MISTRŮM začala 7. listopadu v Plzni, o den později v Českých Budějovicích, 22. listopad patřlo Teplicím, 29. listopad Hradci Králové. Na těchto prvních čtyřech koncertech Šporcla doprovázela Severočeská filharmonie Teplice. Poslední listopadový koncert v úterý 30. se uskuteční v Praze. V Obecním domě Šporcla doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Prosincové koncerty budou 15. v Ostravě, kde orchestrálním partnerem bude Janáčkova filharmonie Ostrava, a 16. v Brně - Filharmonie Brno.


Na koncertech s Pavlem Šporclem vystoupí vedle osmi desítek hudebníků v orchestru také výjimečný mladý český herec a zpěvák Vojtěch Dyk. Pavel si tak vyzkouší zajímavé propojení houslisty a zpěváka, stejně tak jako to v minulosti vyzkoušeli právě Itzhak Perlman spolu se španělským tenoristou Placido Domingem či Jascha Heifetz spolu s americkým zpěvákem a hercem Bingem Crosbym. Dalším hostem Pavlových koncertů bude jazzové trio Josefa Vejvody. Právě Josef Vejvoda věnoval Pavlu Šporclovi houslový koncert, který na koncertech zazní.


Program koncertu:
Chausson - Poeme
Saint-Saëns – Introdukce and Rondo Capricciosso
1. host Josef Vejvoda Trio – J. Vejvoda – Koncert pro housle


--------------------------------------------------
Suk – Radúz a Mahulena
Dvořák - Mazurek
Korngold - Koncert D dur 2. a 3. věta
2. host Vojtěch Dyk - 4 písně
Sarasate - Carmen Fantasy

Právě E. W. Korngolda Pavel s úspěchem nahrál na svém posledním albu – Korngold, Strauss – Violin concertos.

Pavel na sociální síti Facebook: „Abych byl svým fanouškům blíž, zřídili jsme nedávno oficiální stránky Pavla Šporcla na Facebooku. Dlouho jsem se tomu bránil, ale pak jsem si řekl, že je to dobrý způsob jak oslovit mladé a přitáhnout je ke klasické hudbě. Můžou si tam se mnou vyměňovat názory, pouštět si videa a ukázky hudby v mém podání. Třeba je to zaujme natolik, že přijdou na můj koncert…“

Tagy: Houslový virtuoz, Koncert, Pavel Šporcl


Přidej komentář