Magazín kulturního dění v Praze a okolí

PKF - Prague Philharmonia oživí Mozartův odkaz během Koncertu pro Prahu 5; přednese jeho poslední symfonii zvanou „Jupiter“

Jupiter
Prague Philharmonia - W.A.Mozart,Jupiter
06.11.2013 11:10 | redakce ZaKulturou.cz

Nejrozsáhlejší symfonii, z níž čerpali mnozí skladatelé a která se stala zlatým hřebem tvorby velikána klasicistní hudby, někdejšího smíchovského rezidenta Wolfganga Amadea Mozarta, uslyší již za dva týdny obyvatelé Prahy 5. Toto, podle některých pramenů nejokázalejší Mozartovo dílo, jež znamená tečku za autorovou symfonickou tvorbou, zahraje 20. listopadu čelní tuzemský orchestr PKF – Prague Philharmonia, dříve známý jako Pražská komorní filharmonie, na dalším z tradičních Koncertů pro Prahu 5. Vedle členů uznávaného tělesa se na obvyklém místě tohoto koncertního cyklu – v Národním domě na Smíchově za zvuku Straussových melodií představí jeden z nejvýznamnějších hornistů mladé generace a držitel řady prestižních ocenění Přemysl Vojta. Vedení orchestru PKF se ujme její koncertní mistr a vynikající houslový virtuóz Jan Fišer, který mimořádně předvede svou polohu dirigenta.

Další koncert ojedinělého cyklu, jenž pořádá PKF – Prague Philharmonia ve spolupráci s Městskou částí Praha 5 již řadu let, kromě zmíněné Mozartovy Symfonie č. 41 C dur zvané „Jupiter“ posluchačům nabídne rovněž Ouverturu D dur v 5/8 taktu českého skladatele, teoretika a pedagoga Antonína Rejchy nebo Koncert pro lesní roh a orchestr č. 1 Es dur od Richarda Strausse. V tomto pozdně romantickém kusu, který tvoří základní kámen repertoáru každého hornisty, dostane příležitost vyzdvihnout své interpretační kvality právě přizvaný sólista Přemysl Vojta. Průvodcem večera se již tradičně stane oblíbený herec Alfréd Strejček.

„Zájmem naší filharmonie je interpretovat kvalitní umění co možná nejširšímu publiku. Proto nás velice těší, že jednou z priorit MČ Praha 5 je zprostředkovávat hodnotné volnočasové aktivity svým obyvatelům a tedy i podpora projektů, jakými jsou Koncerty pro Prahu 5. Naše spolupráce s MČ Praha 5 úspěšně trvá již po mnoho let, což oceňují v první řadě její rezidenti, ale také další zájemci o klasickou hudbu z řad široké veřejnosti, kteří koncerty navštěvují. Tento cyklus nabízí jedinečnou příležitost k hudebním zážitkům s kvalitním programem a obsazením za příznivou cenu,“ vysvětluje ředitel PKF Radim Otépka.

Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji nebo na místě hodinu před koncertem za pouhých 100 Kč. Předprodej pobíhá v kanceláři PKF – Prague Philharmonia na adrese Husova 7, Praha 1, 110 00 nebo v Infocentru Prahy 5, Štefánikova 30, Praha 5. Více informací na www.pkf.cz nebo na Facebooku.

Hudební ukázku Mozartovy Symfonie č. 41 C dur „Jupiter“ je možné si poslechnout zde: http://youtu.be/zK5295yEQMQ.


Přemysl Vojta
Prague Philharmonia


Tagy: Jupiter, Koncert, Prague Philharmonia, Pražská komorní filharmonie, W.A.Mozart


Přidej komentář