Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Pravé Svátky hudby v Praze začínají s Hudečkem a Klánským

Klansky2
Lukáš Klánský
17.10.2011 16:28 | Jubilejní 20. ročník festivalu komorní hudby Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté začínají již příští středu 26. října od 19:30 hod. v Kostele sv. Šimona a Judy v Praze. Na programu se představí nejen sám hostitel, houslista Václav Hudeček, ale přizval si k sobě i mladého úspěšného klavíristu Lukáše Klánského, syna slavného klavírního virtuosa prof. Ivana Klánského. V programu složeném z děl Purcella, Haydna, Chopina a Mendelssohna oba umělce doprovodí Virtuosi Pragenses.
A pro čtenáře zakulturou.cz máme speciální nabídku!


Lukáš Klánský
je považován za jednu z nejvýraznějších osobností mladé české klavírní generace. Na svém kontě má řadu úspěšných koncertních vystoupení i ocenění z mezinárodních soutěží. Lukáš se narodil v přelomovém roce 1989 a na koncertních a soutěžních pódiích se začal objevovat už jako žák Růženy Učňové z Hudební školy hl. města Prahy, kterou navštěvoval od svých pěti do patnácti let. Pražskou konzervatoř ve třídě prof. Evy Boguniové absolvoval v březnu 2010 provedením Chopinova klavírního koncertu f moll v pražském Rudolfinu a samostatným klavírním recitálem. Nyní pokračuje ve studiích na AMU v Praze ve třídě svého otce prof. Ivana Klánského. Jeho prvním mezinárodním úspěchem byla soutěž v Belgii, kterou vyhrál ve třinácti letech, o dva roky později mu v italské Agropoli přiřkla porota také nejvyšší ocenění. V roce 2004 získal první cenu a titul absolutního vítěze na soutěži konzervatoří v Pardubicích. K jeho dalším výrazným úspěchům patří první cena na mezinárodní soutěži v Norimberku „Karl Drechsel Förderpreis“ v lednu 2007 začátkem června 2007 vítězství v silné mezinárodní konkurenci na soutěži „Beethovenův Hradec“ v Hradci u Opavy. V listopadu 2007 se stal opět vítězem na soutěžní přehlídce konzervatoří v Pardubicích. Během posledních jedenácti let se zkrátka zúčastnil téměř dvaceti národních i mezinárodních klavírních soutěží, na nichž získal převážně první ceny, a od svých osmi let do současné doby odehrál přes 500 koncertů, a to nejen u nás, ale i ve Francii, Belgii, Německu, Rakousku, Polsku, Irsku nebo Velké Británii. Komorní hře, v níž získal také mnohá ocenění, se věnuje od svých devíti let. V patnácti letech se představil na pódiu pražského Rudolfina s Mozartovým klavírním koncertem F dur.

Na festivalu Svátky hudby Václava Hudečka debutoval již v roce 2008 a v jeho podání tehdy zazněl třetí koncert c moll pro klavír a orchestr Ludwiga van Beethovena, přesně o rok později provedl ve stejných prostorách klavírní koncert d moll F. Mendelssohna-Bartholdyho. V roce 2009 nahrál své debutové profilové CD s díly J. S. Bacha, L. van Beethovena a F. Chopina. V roce 2010 se představil na tuzemských i zahraničních pódiích jako sólista s klavírními koncerty W. A. Mozarta a F. Chopina. Kromě klavíru studoval na Pražské konzervatoři ještě dirigování ve třídě prof. Hynka Farkače a Miriam Němcové. Díky své mimořádné hudební pohotovosti a absolutnímu sluchu je velmi vyhledávaným komorním partnerem mezi svými vrstevníky, ale i mezi renomovanými umělci – spolupracuje např. s barytonistou Romanem Janálem a s houslovým virtuosem Václavem Hudečkem. V září a v říjnu 2010 spolupracoval s Královskou operou La Monnaie v Bruselu na nastudování opery Leoše Janáčka Káťa Kabanová. Se svým otcem Ivanem Klánským nastudovali obě řady Dvořákových Slovanských tanců na čtyři ruce. Společně vystoupili v listopadu 2010 s ČNSO s Mozartovým koncertem pro dva klavíry a se Saint- Saensovým Karnevalem zvířat ve Smetanově síni Obecního domu pod taktovkou Libora Peška. Lukášovo hudební cítění formovali na kurzech a hodinách osobnosti jako M. Kasík, G. Ohlsson a M. Košler.

Podívejte se na Lukáše Klánského v sólovém partu Mendelssohnova Klavírního koncertu č. 2 d moll:... nebo na Slovanské tance Antonína Dvořáka, které hraje společně se svým otcem prof. Ivanem Klánským:____________________________________________________________________________
Program koncertu:

Henry Purcell (1659—1695): Gordický uzel rozvázaný, suita pro smyčcový orchestr č. 1

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809—1847): Koncert pro housle a komorní orchestr d moll

Frédéric Chopin (1810—1849): Koncert pro klavír a smyčcový orchestr č. 2 f moll, Op. 21

Franz Joseph Haydn (1732—1809): Koncert pro housle, klavír a smyčcový orchestr F dur
____________________________________________________________________________

Umělce doprovodí soubor Virtuosi Pragenses vedený Milanem Lajčíkem. Tento komorní orchestr založil v roce 1970 přední český houslový virtuóz a dirigent Libor Hlaváček. Členové tohoto vysoce renomovaného tělesa jsou přední pražští instrumentalisté. Kritiky na jejich hře nejvíce oceňují muzikálnost, kultivovaný zvuk a precizní provedení skladeb. Vedle rozsáhlé domácí koncertní činnosti (včetně vystoupení na festivalu Pražské Jaro) účinkoval orchestr Virtuosi Pragenses na významných zahraničních pódiích - Wiener Festwochen, Hudební festival v Dubrovníku, Festage Passau atd. Natočil celou řadu rozhlasových a televizních snímků vysoké umělecké kvality a spolupracuje s českými gramofonovými firmami. V repertoáru tohoto komorního tělesa jsou všechna význačná díla od baroka až po hudbu 20. století. Tento komorní orchestr spolupracuje s význačnými domácími i zahraničními sólisty.

Vstupenky na tento koncert zakoupíte v síti Ticketstream. Chcete-li navštívit zahajovací koncert za zvýhodněné vstupné, napište nám mail na info@svatkyhudbyvpraze.cz s uvedením předmětu „Chci na Svátky hudby v Praze!“ a obratem se dozvíte, jakou pozornost pro Vás máme připravenu.
Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté je tradiční série večerů s Václavem Hudečkem, jeho hosty a komorní hudbou, která se uskuteční v Kostele sv. Šimona a Judy v Praze, a to od 26. října 2011 do 11. dubna 2012. Festival se koná pod záštitou primátora hlavního města Prahy doc. MUDr. Bohuslava Svobody, CSc. Generálním partnerem tohoto festivalu je KOOPERATIVA POJIŠŤOVNA, a.s., člen Vienna Insurance Group.

Více informací naleznete na www.svatkyhudbyvpraze.cz a www.svatkyhudbyvpraze.blogspot.com.

SH auviex 1


Tagy: Lukáš Klánský, Svátky hudby v Praze , Václav Hudeček


Přidej komentář