Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Pražské novoměstské hudební léto

Vstup Novoměstská radnice
Vstup Novoměstská radnice
11.07.2022 13:48 | redakce ZaKulturou.cz

Novoměstská radnice na Karlově náměstí v Praze se v létě rozezní hudbou, neboť v reprezentačních historických prostorách této krásné historické kulturní památky, se konají i zajímavé koncerty. Budete moci vybírat dle svého gusta.

Odpočinek v podobě letního šálku hudby si dopřejete v překrásném renesančním Velkém sále radnice, který má výbornou akustiku, během koncertů si ji užívají posluchači i hudebníci. Historie tohoto sálu sahá až do roku 1348, kdy byla radnice postavena. Sál s vysokým dřevěným stropem, leštěnou dřevěnou podlahou, třemi obrovskými sloupy a nástěnnými malbami ze 16. století o celkové výměře 260 m2 se nachází v I. patře východního křídla objektu a je to největší místnost tohoto objektu. V roce 1419 během první pražské defenestrace byl z jeho oken svržen purkmistr, dva konšelé a několik měšťanů, což odstartovalo husitskou revoluci. V současné době se zde kromě koncertů konají i konference, galavečeře, rauty a další akce a v jeho útrubách se ocitnete doslova v dobách našeho panovníka Karla IV.

Lieder Company je společenství hudebníků zpěváků, klavíristů a dalších příznivců komorní písně a na jeho palubě naleznete přední české pěvce i mladé talenty. Jeden z koncertů této společnosti se koná na radnici 18. 9. Řada skladatelů nás neustále překvapuje svými díly, mnoho z nich známe, ale existují i pozapomenuté perly, které na své objevení ještě čekají. Ty si poslechnete 18. 9. na koncertu s názvem Známě neznámí v podání mezzosopranistky Jany Hrochové a mladého barytonisty Robina Červinka, kteří patří mezi vyhledávané písňové interprety. Připojí se k nim i další instrumentalisté včetně oceňovaného klavíristy Bohumíra Stehlíka. Písně letošních jubilantů Igora Stravinského (140 let od narození), Arthura Honeggera (130 let od narození), Daria Milhauda (130 let od narození) nebo Zoltá­na Kodálye (140 let od narození) takovými perlami nepochybně jsou, i když vás ve spojení s jejich jmény patrně překvapí. K protagonistům tohoto koncertu se připojí i další instrumentalisté a skladby budou provedeny v originále a doplněny českými titulky.

Od pradávna je známý hudební romský talent, o kterém se budete moci přesvědčit 11. 7. během jedinečného koncertu letošního mezinárodního romského festivalu Khamoro. Velký sál radnice bude hostit fenomenálního klavíristu Tomáše Kača a jeho hosty - bubeníka Marka Urbánka a kytaristu Mara Cába, vystoupí zde i zpěvačka Eva Burešová a Veronika Kačová, Tomášova sestra. Kačova hudba je kritiky označována za žánr “sui generis”, natolik je jeho způsob propojení klasické, jazzové a tradiční romské hudby originální. Tento hudební koncert je již za humny a je nezbytné si na něj rezervovat místo.

22. 7. na vás čeká Večer slavných melodií / Duo L´alba, během kterého zazní v novém hávu netradičního spojení klarinetu a kytary mj. skladby Ennia Morricone, G. Fauré, a J. S. Bacha. Laureátka soutěže Pražské Jaro, vycházející hvězda české hudební scény, klarinetistka Anna Paulová a kytarista a skladatel Lukáš Sommer, jenž letos debutoval ve slavné Carnegie Hall je spojení, které nabídne netradiční hudební zážitek a vysokou interpretační úroveň. Ojedinělý večer žádá i ojedinělou dramaturgii, a tak po boku slavných melodií zazní dvě světové premiéry, psané přímo pro Duo L’alba.

Na své si přijdou i milovníci jazzu. V prostorách Novoměstské radnice pořádá koncerty též P&J Music, jsou součástí koncertní série Jazz Meets World. Například 26. 8. zde vykouzlí z exotických inspirací hudební kaleidoskop Uriel Herman a Itamar Borochov. Izraelského pianistu a trumpetistu spojuje vášeň pro krásu a objevováním, takže se těšte na fascinující dialog jazzových hledačů. Oba interpreti vycházejí ze společných levantských kořenů, už proto jejich komunikace působí tak přirozeně. K oněm kořenům ovšem zároveň patří i kosmopolitní letora a schopnost komunikovat napříč různými kulturami.

V tomto roce tu proběhne také 12. ročník Novoměstského festivalu komorní hudby NOVOFEST, který bude zahájen 6. 9. recitálem Jana Mráčka a Lukáše Klánského.

15. 9. jste srdečně zváni na koncert charismatického slovenského hudebníka, improvizátora, multiinstrumentalisty, zpěváka a skladatele MAOKA - Mezi nebem a zemí.  Bude to večer nabitý nádhernou atmosférou a hudbou, která hýčká, hladí na duši a léčí. Je vyhledávaným a pravidelným hostem na mezinárodních festivalech a také tvůrcem filmové hudby (např. v úspěšném filmu Bathory Juraje Jakubiska). Maokovo vystoupení vyjadřuje celé spektrum nejniternějších pocitů a nálad člověka, čímž se dotýká něčeho, co se skrývá uvnitř každého z nás.

Letos se na Novoměstské radnici již podeváté konají Stylové večery se smyčcovým orchestrem Harmonia Praga s uměleckým vedoucím, houslistou Miroslavem Vilímcem a dirigentem Štefanem Britvíkem. Na letním programu je 28. 6. Inspirace v tanci a písni – barokní tance i virtuózní „Holka modrooká“ a 8. 9. Vivaldi tentokrát bez „Čtveráku“ – a ještě něco z Itálie.

A 16. 9. se budete moci účastnit i zahajovacího koncertu již 31. ročníku mezinárodního hudebního festivalu vážné hudby Mladá Praha / Young Prague podporujícího mladé začínající umělce – instrumentalisty, pěvce, komorní soubory, dirigenty i hudební skladatele. Sdružení pomáhá nadějným mladým začínajícím umělcům v oboru vážné hudby - instrumentalistům, pěvcům, komorním souborům, dirigentům, ale i hudebním skladatelům. 

Celý kulturní program Novoměstské radnice se všemi podrobnostmi a novinky na http://www.nrpraha.cz/program/

Zdroj a foto: www.nrpraha.cz / Petra BaďurováTagy: Novoměstská radnice


Přidej komentář