Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Překvapivé a žánrům se vymykající debutové album Lanuga

LANUGO
LANUGO
03.06.2009 22:06 | Nadžánrová kapela LANUGO, pohybující se na české hudební scéně od roku 2006, vydává začátkem června u vydavatelství Animal Music své debutové album s prostým názvem „LANUGO“. Skupina sestává z hudebníků především z jazzové oblasti, avšak jejich zkušenosti jsou velice pestré a různorodé - od popu přes rock až k vážné hudbě a všechny se v jejich tvorbě dokonale mísí. V čele kapely stojí Markéta Foukalová, bývalá členka skupiny MadFinger, která spolupracovala například s Michalem Prokopem, Michalem Pavlíčkem a Kamilem Střihavkou. Většinovým autorem repertoáru LANUGA a producentem alba je klavírista Viliam Béreš. Ten je znám zejména z účinkování v progresivní kapele TOXIQUE, která je čerstvým nositelem „Anděla“ za objev roku 2008. Je ale také členem jazzověji orientovaného souboru INFINITE QUINTET a řady dalších. Členy LANUGA jsou dále kontrabasista Rastislav Uhrík (člen VERTIGO QUINTETU, spoluhráč BEATY HLAVENKOVÉ, YVONNE SANCHEZ a řady dalších umělců), trumpetista Miroslav Hloucal (člen INFINITE QUINTETU, kapely THE POINTS, QUINTETU Matěje Belka a řady dalších, též vyhledávaný studiový hráč účinkující „napříč žánry“ na albech umělců jako jsou NAVIGATORS, TOXIGUE, ČECHOMOR, RADŮZA apod.), bubeník Martin Kopřiva a kytarista Mirek Šmilauer.

LANUGO na svém debutovém albu přináší autorskou tvorbu v podobě sedmi vlastních písní s anglickými texty, jedné vlastní skladby na text básně Josefa Kainara a jednoho nečekaně přearanžovaného standardu („At Last“). Skladby Lanuga jsou sice písněmi, ale mají velmi rafinovanou strukturu rezignující na klasické popové střídání sloky a refrénu, vyznačují se pestrými a nápaditými aranžmá kombinujícími mnohovrstevnaté vokály, živé nástroje s elektronickými prvky a zvuk smyčcového souboru; skladby jsou to leckdy velmi rozměrné; hudba je každopádně výsledkem kalkulace prostých osobních vkladů jednotlivých hudebníků založených na autenticitě tvorby a je (zejména v českém kontextu) žánrově velmi obtížně zařaditelná a není s čímkoli na české hudební scéně srovnatelná. Kdo zná LANUGO z jejich dosavadní koncertní činnosti, každopádně zjistí, jaký perspektivní a nečekaný vývoj kapela prodělala při tvorbě nahrávek pro své debutové album.

Album vznikalo od podzimu 2008 až do května 2009 ve Studiu Svárov za spolupráce zvukového mistra Lukáše Martinka; mastering alba provedl věhlasný Bob Katz ve studiu Digital DOmain na Floridě v USA. Autorem obalu alba je Petr Štěpán ze Studia Najbrt (které tradičně vytváří obalovou grafiku pro produkci Animal Music), fotografie pořídil (též standardně spolupracující) Václav Jirásek. Album vychází 8. června a pokřtěno bude (po dlouhé době pražské koncertní abstinence) koncertem dne 7. června v novém pražském klubu JAZZ DOCK.

Přidej komentář