Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Proslulá mezzosopranistka Vivica Genaux ozdobou březnového koncertu Il divino Boemo v Rudolfinu

Vivica Genaux
Vivica Genaux - foto: Christian Steiner
05.03.2014 10:28 | redakce ZaKulturou.cz

Kritikou i diváky oceňovaný koncertní cyklus Collegia 1704 a České filharmonie, Hvězdy barokní opery, pokračuje 18. března koncertem Il divino Boemo, na kterém zazní hudba J. Myslivečka, Ch. W. Glucka a jejich italských současníků. Jako sólistka vystoupí ve Dvořákově síni pražského Rudolfina světoznámá americká mezzosopranistka Vivica Genaux za doprovodu barokního orchestru Collegium 1704. V předvečer mimořádného koncertu, od 17. do 18. března, se v Praze koná mezinárodní konference Il Boemo – Josef Mysliveček za účasti muzikologů z celého světa.

Koncert Il divino Boemo přiblíží současnému publiku tvorbu dvou skladatelů, kteří své první hudební zkušenosti sbírali v Čechách, aby později jejich umění obdivovala celá Evropa, a kteří se nesmrtelným písmem zapsali do dějin opery. Zatímco Christoph Willibald Gluck, jehož 300. výročí narození si v roce 2014 připomeneme, je již řadu let uctíván jako reformátor opery a jedna z nejvýraznějších skladatelských osobností 2. poloviny 18. století, dílo Josefa Myslivečka jako vrcholného tvůrce žánru opera seria stále ještě na své plné docenění čeká a je příslibem mnohých překvapení. Zakladatel Collegia 1704, cembalista a dirigent Václav Luks stál u zrodu znovuuvedení Myslivečkovy opery Olimpiade začátkem května 2013 ve Stavovském divadle, která sklidila triumfální úspěch na evropských operních scénách. Výjimečnost této inscenace potvrdila čerstvá nominace na prestižní britské International Opera Awards v kategorii Rediscovered Works – znovuobjevená tvorba. Vítězové budou vyhlášeni 7. dubna na slavnostním ceremoniálu v Londýně. Olimpiade v koncertní verzi v podání Collegia 1704 zazní 28. března v slavném Theater an der Wien, v říjnu se pak opera vrátí do Národního divadla v Praze.

S cílem vyvíjet umělecké a vědecké aktivity vedoucí k znovuoživení díla Josefa Myslivečka a šíření jeho věhlasu v celosvětovém měřítku formou konferencí, badatelské činnosti, koncertů, operních produkcí, filmů ad., byl nově ustaven Institut Josefa Myslivečka pro umění 18. století o.p.s. První zásadní iniciativou institutu je mezinárodní konference Il Boemo – Josef Mysliveček, která se koná 17. března ve Francouzském institutu a 18. března v Italském kulturním institutu v Praze za účasti předních odborníků z USA, Francie, Itálie a ČR. V rámci konference budou představeny aktivity směřující k zviditelnění Josefa Myslivečka, vznikající ve spolupráci s Institutem. Konkrétně jde o připravovaný hraný film režiséra Petra Václava o Myslivečkově životě, celovečerní dokument o vzniku opery Olimpiade v Praze (premiéra: podzim 2014), český překlad nejvýznamnější současné biografie o Josefu Myslivečkovi od amerického muzikologa Daniela Freemana, který bude hostem konference, atd. Symbolickým vyvrcholením konference Il Boemo – Josef Mysliveček bude právě koncert Hvězdy barokní opery – Il divino Boemo – s mezzosopranistkou Vivicou Genaux, orchestrem Collegium 1704 a dirigentem Václavem Luksem. Přihlásit se na konferenci je možné na info@collegium1704.com do 11. března 2014.

Americká mezzosopranistka Vivica Genaux se narodila na Aljašce, zpěv studovala u Nicoly Rossi-Lemeni a Virginie Zeani na Indiana University v Bloomingtonu, v dalších letech u Claudie Pinzy, dcery slavného basisty Ezia Pinzy. Profesionální kariéru začala především jako interpretka rolí Rossiniho, Donizettiho, Belliniho a dalších. Do světa barokní hudby vstoupila po setkání s dílem Johanna Adolfa Hasseho a poté už se ve svém repertoáru vždy držela bel canta nebo baroka. Nahrála řadu CD, vystupovala mimo jiné v Metropolitní opeře, v operních domech v San Franciscu, Dallasu, Seattlu, San Diegu a Pittsburghu, v Tel Avivu, v Paříži, Vídni, Berlíně, Amsterdamu, Drážďanech, Veroně ad. Českému publiku se poprvé představila v rámci festivalu Struny podzimu 2011 právě s Collegiem 1704. Vivica Genaux se při této příležitosti seznámila s dílem Josefa Myslivečka a od té doby jeho díla zařazuje do svého repertoáru.

Vstupenky na 2. sezónu cyklu Hvězdy barokní opery v cenách od 200 Kč (snížené od 140 Kč) jsou v prodeji online na www.ceskafilharmonie.cz a v pokladně České filharmonie v Rudolfinu (Alšovo nábř. 12, Praha 1, po — pá 10.00 — 18.00 h). Děti do 15 let, studenti, senioři (60 let a více), držitelé průkazu ZTP a ZTP/P platí snížené vstupné.

Nadcházející koncert cyklu Hvězdy barokní opery v sezóně 2013–2014:

15. 4. 2014 Velikonoční koncert
J. S. Bach – Matoušovy pašije BWV 244
Topi Lehtipuu | Evangelista

Collegium 1704, Collegium Vocale 1704

Soubory Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704 byly založeny cembalistou a dirigentem Václavem Luksem v roce 2005 při příležitosti projektu BACH – PRAHA – 2005, jenž stál na počátku spolupráce s MHF Pražské jaro. Od roku 2007 jsou pravidelnými hosty festivalů ve Francii, Belgii, Nizozemí či Německu. Rok 2008 dal vzniknout jejich koncertnímu cyklu Hudební most Praha — Drážďany navazujícímu na bohaté kulturní tradice obou měst. Spolupráce se světově proslulými sólisty Magdalenou Koženou, Vivicou Genaux, Bejunem Mehtou plynule vyústila v roce 2012 v druhý koncertní cyklus Hvězdy barokní opery pořádaný v pražském Rudolfinu. S Händelovým Rinaldem (režie Louise Moaty) slavilo Collegium 1704 úspěchy v Národním divadle v Praze a v operních domech ve Versailles, Caen, Rennes a Lucemburku.

Rok 2013 byl zasvěcen Josefu Myslivečkovi, jehož operu l’Olimpiade (režie Ursel Herrmann) soubor představil v Praze, Caen, Dijonu a Lucemburku. Na festivalu Pražské jaro 2013 provedl Myslivečkovo oratorium La Passione di Gesù Cristo. Dalšími z významných festivalových vystoupení uplynulého roku byl koncert na prestižním Lucerne Festival v září 2013, na MAfestival Brugge, Musikfest Stuttgart či jednom z nejproslavenějších festivalů staré hudby, Tage Alter Musik in Herne. Mezi průlomové se řadí i vystoupení na půdě významného koncertního domu BOZAR (Palais des Beaux-Arts) v Bruselu.

Rozhlasové a televizní stanice po celé Evropě přenášely live i ze záznamu mnohé koncerty Collegia 1704, nahrávky pro Accent, Zig-Zag Territoires či Supraphon se stále těší přízni posluchačů i hudební kritiky (nominace na Gramophone Award 2012 prestižního GRAMOPHONE Magazine). V září 2013 byla vydána velmi očekávaná nahrávka Collegia 1704: Mše h moll J. S. Bacha. Aktuálním počinem je nahrávka vokální hudby J. D. Zelenky a F. I. A. Tůmy vydavatelství Supraphon z prosince 2013.


Vivica Genaux
Collegium 1704 - Václav Lukš


Tagy: Koncert, Rudolfinum


Přidej komentář