Magazín kulturního dění v Praze a okolí

První tóny festivalu Struny podzimu patří Ivě Bittové

Bittová
foto V. Marhout
15.09.2009 17:49 | Originální program v čele s houslistkou, zpěvačkou a skladatelkou Ivou Bittovou odstartuje za necelé dva týdny, přesně v úterý 22. září, ve Stavovském divadle letošní ročník mezinárodního hudebního festivalu Struny podzimu. Všestranná umělkyně, jejíž jméno je s festivalem spjato od prvních ročníků, připravila pro tuto slavnostní příležitost premiérový retrospektivní program, na němž ji doprovodí Pražská komorní filharmonie (PKF) v čele s dirigentem Jakubem Hrůšou. V rámci večera po jejím boku vystoupí také řada hostů. Publikum se tak může těšit na Vladimíra Václavka, Jaromíra Honzáka, Miloše Dvořáčka, Davida Dorůžku nebo Miroslava Hloucala. „Iva Bittová patří v mezinárodním kontextu k nejvýraznějším osobnostem české hudební scény. Velice si vážím toho, že zahájení letošního ročníku festivalu patří právě Ivě Bittové, která pro nás připravila výjimečný program,“ dodává Marek Vrabec, umělecký ředitel festivalu Struny podzimu.


Iva Bittová se představí v nejrůznějších hudebních polohách. Zatímco v první části programu za doprovodu PKF a výše uvedených hostů zazní známé skladby jako Morning song – Peřiny, Paraskeva, Uspávanka či Elida, druhá část večera se ponese ve vážnějším duchu a Iva Bittová přednese společně s PKF hebrejskou melodii Kaddish Maurice Ravela, díla Vladimíra Godára Majkomašmalon a Uspávanky či Vokalízu Sergeje Rachmaninova. Ve Stavovském divadle nemůže chybět W. A. Mozart, který bude zastoupen árií Donny Elvíry „Mi Tradi“ z opery Don Giovanni. Na přípravách programu zahajovacího večera se společně s Ivou Bittovou a uměleckým ředitelem festivalu Markem Vrabcem podílel i hudebník a producent Petr Ostrouchov a jazzová pianistka Beata Hlavenková, kteří se ujali aranžmá.


V pořadí 14. ročník festivalu Struny podzimu přinese po dobu devíti podzimních týdnů deset koncertů, deset jedinečných zážitků z nejrůznějších hudebních světů. V duchu svého motta „zážitek z objevování“ nabídne festival Struny podzimu starou i klasickou hudbu, jazz či mix hudebních žánrů a world music. Nechybějí ani festivalové premiéry či scénická produkce. „Bohatou programovou skladbu, na které je naše publikum zvyklé a jež dle počtu doposud prodaných vstupenek vřele oceňuje, se v letošním roce podařilo sestavit i díky štědré podpoře našich dlouholetých partnerů v čele se společností Telefónica O2 Czech Republic,“ dodává Dana Syrová, manažerka festivalu.


Za událost začátku sezony je považována česká premiéra hudební performance německého skladatele Heinera Goebbelse Schwarz auf Weiss neboli Černé na bílém, která se uskuteční již 29. a 30. září v netradičním prostoru podzemního kina ARTminus Veletržního paláce, a to za osobní přítomnosti a dohledu autora. Toto stěžejní dílo bude uvedeno pod režijním vedením tandemu SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský) a v nastudování Orchestru Berg. U příležitosti premiéry je připraveno hned několik doprovodných akcí: 10. září se uskuteční diskuze s Heinerem Goebbelsem v pražském Goethe Institutu a 28. září proběhne v Divadle DISK seminář pod vedením tohoto světoznámého autora kompozic pro divadelníky a hudebníky.


Doprovodný program připravili organizátoři také k dalšímu z koncertů Strun podzimu. U příležitosti koncertu Heimatklänge – Zvuky domova bude v kině Světozor uveden 24. září od 20.30 hod. stejnojmenný švýcarský dokumentární film, který monitoruje současné ozvuky tradičního alpského vokálního umění. Jeho hlavní protagonisté – Erika Stucky, Noldi Alder a Christian Zehnder – vystoupí naživo 8. října v Českém muzeu hudby. Ačkoliv hudebníci vystupují ve stejném dokumentárním filmu, pražský koncert bude jejich společnou světovou premiérou!


V dalším týdnu, konkrétně 15. října, následuje v holešovické La Fabrice koncert jazzmana a hráče na elektrické varhany Ondřeje Pivce. Ten si pro svůj festivalový debut v rámci řady SPOTLIGHT, jež každoročně představuje českému publiku mimořádně talentovaného mladého umělce do 25 let stojícího na startu mezinárodní umělecké dráhy, připravil zcela nový projekt. Vedle jeho Quartetu se na něm podílí také big band Bucinatores Orchestra. Následují očekávané koncerty houslového virtuosa Gila Shahama, který vstoupí 21. října v Pražské křižovatce, a jazzové královny Cassandry Wilson, jež před pražské publikum poprvé předstoupí 31. října v pražském Rudolfinu. 4. listopadu bude Dvořákova síň Rudolfina patřit neobvyklé dvojici. Společně zde vystoupí proslulý britský herec Michael York, který přednese svým nezaměnitelným hlasem za doprovodu českého pianisty Libora Nováčka melodram Richarda Strausse Enoch Arden na text anglického básníka Alfreda Lorda Tennysona. Na koncertě dále zazní v podání Libora Nováčka janáčkovský repertoár: klavírní cyklus Po zarostlém chodníčku a Sonáta pro klavír es moll 1.X. 1905 Z Ulice.


Konfrontaci tzv. dobově poučené („autentické“) a „moderní“ interpretace hudby nabídne koncert s názvem 415 versus 442! (v rámci projektu Středoevropská hudební akademie neboli MEMA), který se uskuteční 10. listopadu taktéž v Rudolfinu. Průvodcem a sjednotitelem obou uměleckých táborů složených ze špičkových evropských instrumentalistů bude dirigent a vídeňský profesor Milan Turković. V rámci večera se představí mimo jiné Barbara Maria Willi, Michael Posch, Jörg Zwicker či Pražská komorní filharmonie. Projekt MEMA s podtitulem Poučená interpretace evropského kulturního dědictví zahrnuje mistrovské interpretační kurzy, koncerty, workshopy, přednášky, kulaté stoly a další doprovodné akce. Proběhne ve dnech 3. – 7. listopadu v Popradu, Praha workshopy – výběr těch nejlepších částí popradských akcí – přivítá v prostorách HAMU 9. a 10. Listopadu. Vyvrcholením pak bude právě koncert v pražském Rudolfinu, který nabízí unikátní možnost přímého srovnání tzv. dobově poučené („autentické“) a „moderní“ interpretace především barokní hudby v rámci jediného večera. Pořadateli projektu MEMA jsou Struny podzimu, Město Poprad a Univerzita Konservatorium Vídeň, projekt byl finančně podpořen grantem Evropské unie. Více informací a přihlášky k účasti na kurzech (MEMA poskytuje stipendia) na www.mema2009.eu.


Předposlední koncert se odehraje 15. listopadu ve Stavovském divadle v živých argentinských rytmech Red Hot Tango Nuevo v podání sedmičlenné kapely Astillero Tango. Závěrečný koncert pak bude patřit 20. listopadu v Rudolfinu italskému skladateli a pianistovi Ludovicu Einaudimu, jenž je významným skladatelem hudby pro divadlo, balet i film. K nejznámějším soundtrackům patří hudba k cenami a nominacemi ověnčenému filmu Doktor Živago z roku 2002.

Tagy: struny podzimu


Přidej komentář