Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Rebelující Lenka Dusilová a Eternal Seekers v Městské knihovně v Praze

lenka_dusilova
Lenka Dusilová v cyklu Rebelující dámy
23.05.2010 23:42 | Dokonalé souznění tří rozdílných hudebních světů nabídne závěrečný koncert cyklu Rebelující dámy české hudby. Ve čtvrtek 10. června se ve velkém sále Městské knihovny v Praze představí úspěšné uskupení Eternal Seekers. Společný projekt charizmatické zpěvačky Lenky Dusilové, jazzové skladatelky a klavíristky Beaty Hlavenkové a kvarteta Clarinet Factory okouzluje hudbymilovnou veřejnost již od svého vzniku před dvěma lety. Nejen stejnojmennou nahrávku z roku 2008, ale i její koncertní ztvárnění doprovázejí samé superlativy a nadšené reakce z řad odborné kritiky i publika. Návštěvníci koncertu se mohou těšit na harmonické spojení hudby a poezie převážně z pera slezského básníka Bogdana Trojaka, držitele Ortenovy ceny i ocenění Magnesia Litera.

„V letošním ročníku cyklu Rebelující dámy české hudby se nám podařilo divákům představit několik výjimečných zpěvaček. Od hravé Radúzy, přes přemýšlivou Dagmar Voňkou, živelnou Tonyu Graves až k nadcházejícímu závěrečnému koncertu Lenky Dusilové jsou to všechno dámy, které si svým osobitým pojetím hudby získaly nezastupitelné místo na domácí hudební scéně,“ říká Ivana Barková z pořádající agentury Taktika Muzika.


Podrobné informace o koncertech na www.taktika-muzika.cz a www.mlp.cz. Předprodej vstupenek v síti Ticketpro a v pokladně Městské knihovny.


Lenka Dusilová, několikanásobná držitelka výročních hudebních cen Anděl patří k nejvýraznějším osobnostem domácí hudební scény. Vystupovala s hardrockovou skupinou Sluníčko, v letech 1994-97 zpívala s Lucií a Pusou a v roce 2003 spolupracovala s Čechomorem na albu Proměny. Od roku 2000 nahrává a koncertuje Lenka Dusilová se svou doprovodnou kapelou. Její nejzralejší nahrávkou je nadžánrové album Mezi světy (2006), na kterém se sešli čeští i američtí muzikanti (mj. bubeník Scott Amendola, spoluhráč Madeleine Peyroux či Billa Frisella). V roce 2007 absolvovala turné po USA, kde si zahrála i společně s ikonou moderního country Emmylou Harris, na české scéně se nenápadně sžívala s hudebníky z postjazzového Vertigo Quintetu. Se svou nejnovější skupinou Eternal Seekers natočila v roce 2008 album, za které získala cenu Anděl.

Clarinet Factory - Jindřich Pavliš, Luděk Boura, Vojtěch Nýdl a Petr „Pepino“ Valášek založili České klarinetové kvarteto před více než deseti lety. Svou tvorbou, hrou a improvizací stírá kvartet hranice jazzu, crossoveru, etnických inspirací, minimalismu a elektroniky. Skladbu Orlík z alba Ozvěny z kamene, ocenila porota, ve které zasedal mj. Tom Waits, Jerry Lee Lewis nebo Robert Smith, v soutěži International Songwriting Competition v americkém Nashvillu. Kvartet spolupracoval se zpěvačkou Janou Koubkovou či skladatelem Zbyňkem Matějů, stálým spoluhráčem je perkusista Alan Vitouš.

Beata Hlavenková vystudovala skladbu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Ve studiích pokračovala na University of Massachusetts v americkém Amherstu, kde absolvovala v oboru Skladba, jazzová skladba a orchestrace. Vede vlastní trio, kde s ní hraje bubeník Pavel Bady Zbořil, Jiří Slavíček nebo Roman Vícha a střídají se kontrabasisté Rastislav Uhrík a Tomáš Liška. Mezi její projekty patří např. autorský S’aight, Face of the bass Jaromíra Honzáka, Vertigo Quintet a Open Sextet, se kterým v roce 2005 vystoupila na festivalu v Montreaux. V roce 2009 natočila v New Yorku své první autorské album Joy For Joel.

Projekt REBELUJÍCÍ DÁMY ČESKÉ HUDBY vznikl v roce 2004. Cílem každoročních koncertních cyklů je představit publiku současnou tvář ženské hudební scény nejrůznějších žánrů a popularizovat tak tvorbu a interpretační umění umělecky výrazných, i když někdy obecně málo známých, ženských hudebních osobností.

Přidej komentář