Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Sbor Cancioneta Praga na svůj zahajovací koncert přizval Pražskou komorní filharmonii

Sbor Cancioneta Praga
Sbor Cancioneta Praga
27.08.2012 23:00 |

 

Sbor Cancioneta Praga na svůj zahajovací koncert přizval Pražskou komorní filharmonii. Na programu bude například Beethovenova Fantasie pro klavír, orchestr a sbor, op. 80 

Dívčí sbor Cancioneta Praga zahájí 14. září od 19 hodin v kostele sv. Šimona a Judy svoji druhou koncertní sezónu. Ta se ponese ve znamení spolupráce s významnými hudebními tělesy. Prvním z nich bude Pražská komorní filharmonie. Na zahajovacím koncertě, nad kterým převzal záštitu primátor hlavního města Bohuslav Svoboda, uvede Cancioneta Praga společně s Pražskou komorní filharmonií například Beethovenovu Fantasii pro klavír, orchestr a sbor, op. 80. Za klavír usedne Lukáš Klánský, který je považován za jednu z nejvýraznějších osobností mladé české klavírní generace.

 

Sbor Cancioneta Praga pod vedením sbormistra Lukáše Jindřicha je na české hudební scéně novým elementem, přesto už má za sebou několik úspěchů. Ve své první koncertní sezóně sbor získal mimo jiné trofej za absolutní festivalové vítězství na mezinárodním festivalu soudobé sborové tvorby Canti veris Praga. Ve druhé koncertní sezóně 2012/2013 nabídne Cancioneta Praga sérii vystoupení, které uspořádá spolu s významnými hudebními tělesy. Jako první pozval sbormistr Lukáš Jindřich ke spolupráci Pražskou komorní filharmonii pod vedením dirigenta Marka Šedivého. „Naše dva soubory spojuje kromě nasazení a radosti z hudby také to, že jsou oba složeny převážně z mladých hudebníků. Na spolupráci se ohromně těším,“ řekl sbormistr sboru Cancioneta Praga Lukáš Jindřich.

 

Zahajovací koncert sboru, který se bude konat 14. září od 19 hodin v kostele sv. Šimona a Judy, nabídne posluchačům celkem čtyři skladby. V úvodu zazní Tre nocturni vynikajícího českého klasicistního skladatele Josefa Myslivečka, který se prosadil v Itálii a byl zde označován jako „Il divino Boemo“ (Božský Čech). Následovat bude Beethovenova Fantasie pro klavír, orchestr a sbor, op. 80. Za klavír usedne klavírní virtuóz Lukáš Klánský, který je považován za jednu z nejvýraznějších osobností mladé české klavírní generace. Druhou půlku koncertu zahájí skladba Tři moteta Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Koncert vyvrcholí skladbou českého skladatele Zdeňka Lukáše pro čtyřhlasý dívčí (ženský) sbor a smyčcový orchestr na verše středoevropského študáckého latinského zpěvníku Tres canti studiozorum.

  

 

O sboru:

Dívčí pěvecký sbor Cancioneta Praga vznikl v roce 2010 z iniciativy sbormistra Lukáše Jindřicha (*1984). Členkami sboru jsou výhradně dívky, které dříve působily ve výběrových pražských sborech. Jádro sboru tvoří bývalé zpěvačky Bambini di Praga. Cena Grand Prix festivalu Canti veris Praga není prvním vítězstvím sboru na mezinárodním festivalu. Už v roce 2010 si sbor odvezl z 5. mezinárodního pěveckého festivalu ve Španělském Malgrat de Mar cenu publika za nejoblíbenější sbor festivalu a trofej za absolutní festivalové vítězství. A jaké plány má sbor do budoucna? „Již na podzim natočíme své první CD, dále nás čeká například spolupráce s Českým chlapeckým sborem či s Musicou Bohemicou,“ prozradil Lukáš Jindřich. Více o sboru najdete na www.cancionetapraga.cz.Přidej komentář