Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Série SPOTLIGHT na festivalu Struny podzimu pokračuje novým projektem Ondřeje Pivce

Pivec_photo by Vaclav Jirasek.jpg
Pivec_photo by Vaclav Jirasek
19.10.2009 22:42 | Hráč na “hammondky“ Ondřej Pivec, který si již vydobyl neotřesitelnou pozici na domácí scéně a boduje také v jazzové Mecce v New Yorku, je zástupcem nejmladší generace letošního ročníku festivalu Struny podzimu. Na koncertě, jenž se uskuteční již ve čtvrtek 15. října v pražské La Fabrice, představí nový projekt, na kterém se podílí kromě jeho kmenového Organic quartetu také big band Bucinatores Orchestra. Ondřej Pivec vystupuje na Strunách podzimu v rámci série SPOTLIGHT, představující každoročně českému publiku mimořádně talentovaného mladého umělce do 25 let na startu mezinárodní umělecké dráhy. „Mladý jazzový varhaník a leader kapely Organic quartet Ondřej Pivec je jedním z nejsvébytnějších mladých muzikantů a velká naděje české jazzové a fusion scény v mezinárodním kontextu. To dokládá i fakt, že své hráčské zkušenosti získává v posledních letech ve světovém jazzovém velkoměstě New Yorku, odkud na Struny podzimu přijede po absolvování stáže u hammondové legendy Sama Yahela,“ doplňuje umělecký ředitel festivalu Struny podzimu Marek Vrabec.

Poslední vstupenky budou v prodeji již pouze hodinu před začátkem koncertu v pražské La Fabrice. Podrobnější informace včetně hudebních a video ukázek jsou k dispozici na www.strunypodzimu.cz.

Navzdory svému mládí slaví Ondřej Pivec celou řadu úspěchů. K jeho učitelům patří fenomenální jazzmani jako např. Mike Carr, Alberto Marico či Sam Yahel. Spolupracoval s Yvonne Sanchez a s triem Romana Pokorného, který ostatně stojí za tím, že Pivec opustil klavír a elektrické piano a začal se plně věnovat jazzovým varhanám Hammond. V roce 2005 se vydal vlastní cestou a založil Organic quartet. Jeho debutové CD vydané o rok později Don’t Get Ideas získalo ocenění Akademie populární hudby (Anděl) v kategorii Jazz a Blues. V roce 2007 vychází Pivcovu kvartetu druhé (a na všech frontách chválené) album Never Enough.

Quartet hraje převážně vlastní skladby inspirované nejen soudobými jazzovými umělci a tradičními standardy, ale i prvky jiných hudebních žánrů jako funk, blues či rock. Ondřej Pivec hudební zkušenosti čerpá nejen na domácí scéně, ale i v zahraničí. Opakovaně se vrací do New Yorku, kde vznikla v roce 2008 i originální nahrávka Overseason Alley natočená společně s Joelem Frahmem (tenorsax), Jakem Langleym (kytara) a Tomášem Hobzkem (bicí).

Festival Struny podzimu nabízí až do 20. listopadu hudební zážitky z různých hudebních světů. Během podzimních týdnů v Praze vystoupí mimo jiné slavný britský herec Michael York na společném koncertu s mladým českým pianistou Liborem Nováčkem. Společně přednesou strhující melodram o lásce Richarda Strausse Enoch Arden. V program nechybí ani originální projekty jako 415 versus 442!, který nabízí jedinečnou konfrontaci tzv. dobově poučené („autentické“) a „moderní“ interpretace hudby. Na koncertě se společně sejdou pod taktovkou Milana Turkoviće umělci jako Barbara Maria Willi, Michael Posch či Jörg Zwicker. Festival uzavře italský skladatel a pianista Ludovico Einaudi, který ve svých skladbách spojuje svět komorní a symfonické hudby a inspiraci hudebním jazykem moderních umělců jako např. Björk, Radiohead či Coldplay. Einaudi proslul také komponováním hudby pro divadlo, balet i film.

Předprodej vstupenek na festivalové koncerty probíhá ve Festivalovém informačním a předprodejním centru umístěném v hlavní pokladně Národního divadla a v síti Ticketpro. Kompletní programové informace jsou k dispozici na nových internetových stránkách na adrese www.strunypodzimu.cz.

Tagy: Struny podzimu


Přidej komentář