Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Slavný vokální sextet TAKE 6 zamíří na listopadový Festival swingové hudby s novou deskou

Take 6
Take 6
02.09.2012 18:44 |

Hudební show založenou na harmonickém souzvuku šestice mužských vokálů, kterým nechybí hravost, originalita, ani prvotřídní umělecká kvalita přivítají elegantní prostory Národního domu na pražských Vinohradech. Na 15. ročník Festivalu swingové hudby, jenž se zde uskuteční ve dnech 7. – 8. listopadu, totiž opět zamíří působivý americký sextet TAKE 6, aby festivalovému publiku naservíroval něco ze svých čerstvých hudebních specialit. Tito vokalisté oslovují miliony lidí po celém světě neskrývanou duchovní hloubkou ve stylu moderního křesťanského gospelu, přitom osobitě formovaného soulem, jazzem, funkem, R&B či popem. Do Prahy se vrací po dvou letech, kdy na Festivalu swingové hudby vyprodali velký sál do posledního místa. TAKE 6, kteří mají na kontě 10 cen Grammy a řadu dalších hudebních trofejí, během svého vystoupení vnesou do publika novou energii v podobě letošní hudební novinky nazvané ONE.

 

Kromě TAKE 6 letošní dramaturgie Festivalu swingové hudby, která vedle swingu s oblibou překračuje hranice i k jiným hudebním žánrům, poskytne dostatek prostoru i dalším interpretům. Ani tentokrát nebude chybět vystoupení stálice ONDŘEJE HAVELKY a jeho MELODY MAKERS nebo slovenští NOTHING BUT SWING TRIO, kteří se na festivalovém pódiu představili již před dvěma lety a pro tentokrát si přizvali významného hosta – amerického saxofonistu SCOTTA HAMILTONA. Pomyslnou čtyřčlennou dramaturgickou množinu pak uzavře vynikající polský jazzový ansámbl JAZZ BAND BALL ORCHESTRA.  

 

„I letos s radostí přivítáme věhlasné TAKE 6, kteří náš festival navštívili opakovaně již v minulých letech a svým šarmantním vystupováním, prvotřídním hlasovým přednesem a duchovním poselstvím se pokaždé zasloužili nejen o skvělou atmosféru večera, ale rovněž si zde získali mnoho fanoušků. Věříme, že právě pro tyto příznivce bude letošní účast skupiny, která navíc přiveze novou desku, příjemným předvánočním zážitkem,“ říká Milan Hájek, ředitel Národního domu na Vinohradech, který festival tradičně pořádá. 

 

Vstupenky je možné zakoupit přímo v pokladně Národního domu na Vinohradech nebo v předprodejní síti Ticketpro. Cena vstupenek se pohybuje od 300 do 1 100 Kč, permanentka na oba večery stojí  1 500 Kč. Oba večery začínají v 19 hodin a slovem je již tradičně provede Aleš Benda. Aktuální informace naleznete na www.nardum.cz.

 

Koncem letošního března se objevila na pultech netrpělivě očekávaná deska ONE se stejnojmennou titulní skladbou, na níž šestice vokalistů jen dokazuje, že ani po letech jí nechybí osobitost a nápady, stejně jako neutuchající andělská čistota v hrdle. Novinku rovněž vřele doporučuje Peggy Oliver z amerického hudebního serveru Soultracks.com: „I s perkusním doprovodem a několika instrumentálními tracky (včetně Stevieho harmoniky) na desce ONE, fascinují vokální schopnosti Take 6 smysly v každé skladbě. Dokud skupina půjde v těchto hlasových šlépějích, bude stále dobře přijímána u mainstreamového, jazzového, gospelového i popového publika, které by mohlo tím spíše plně ocenit její pokračující, jedinečné vokální umění.“

 

Populární sextet TAKE 6 se v listopadu již potřetí vrátí do Prahy, aby zdejšímu publiku opět představil to nejlepší z tradičního amerického gospelu, doplněné o jazzové evergreeny i soulové a R&B hity ve vlastní originální úpravě. Začátky původního kvartetu s názvem Gentleman's Estate Club se datují do roku 1980. Název TAKE 6, pod kterým začalo seskupení fungovat až od roku 1987, měl o rok později za následek i stejnojmenný debut, jenž skupině přinesl první dvě Grammy a začátek hvězdné kariéry. Sextet vyniká zejména výjimečnou hlasovou technikou a aranžérskou originalitou a získal si uznání takových hudebních špiček, jako Quincy Jones, Stevie Wonder, Ray Charles, Ella Fitzgerald nebo Whitney Houston, s nimiž rovněž spolupracoval.

 

Titulní ukázka z nové desky

 

Další hvězda festivalu, populární zpěvák, tanečník a stepař Ondřej Havelka, jenž se společně se svým ansámblem Melody Makers stylizuje do období swingové éry minulého století, je v oblasti swingové autenticity, od hudebního výrazu a vzhledu po aparaturu na naší scéně nedostižný. Kapela, která sklízí nemalé úspěchy i v zahraničí, dostane v závěru festivalu opět příležitost rozjásat publikum výběrem songů 30. a 40. let minulého století, přičemž neopomene ani stále líbivou českou a slovenskou klasiku tohoto žánru.

 

V roli předskokana slovutných TAKE 6 se první festivalový večer na pódiu představí již zmíněné Nothing But Swing Trio ze Slovenska hlásící se k odkazu významných hudebníků 40. a 50. let minulého století. Kapela si přiveze i hosta ze Spojených států – světově uznávaného saxofonistu Scotta Hamiltona, který mistrně zaswinguje na svůj tenor saxofon. Návštěvníci Národního domu se mohou těšit na libý zvuk jeho nástroje, za nímž stojí především Hamiltonova bezmezná představivost a dokonalé frázování.

 

Zahajovatelem druhého večera se stane snad nejstarší polská kapela hrající tradiční jazz – Jazz Band Ball Orchestra. Ansámbl z Krakova, který existuje už od roku 1962, byl složen ze studentů Krakovské hudební akademie. Jeho iniciátorem byl jazzový trumpetista Jan Kudyk, který na Festivalu swingové hudby osobně vystoupí. Kapela zahraje domácí i zahraniční kousky s příměsí blues a swingu.Přidej komentář