Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Sonia Prina přednese árie určené kastrátům

Sonia Prina - Mezi nebem a zemí
Sonia Prina - Mezi nebem a zemí
21.02.2013 11:18 | redakce ZaKulturou.cz

Další mimořádnou pěvkyní, která vystoupí v rámci cyklu Hvězdy barokní opery v Rudolfinu, bude 26. 2. 2013 italská altistka Sonia Prina.

V programu nazvaném Mezi nebem a zemí přednese pěvkyně, která se etablovala zejména v oboru interpretace barokní hudby, árie, jimiž se kdysi proslavili slavní pěvci-kastráti. Sonia Prina je jednou z mála umělkyň, jež se s lehkostí a zároveň hloubkou výrazu dokáže vyrovnat s nesmírnými technickými a výrazovými nároky kastrátského repertoáru.


Narodila se v italském městě Magenta. Na konzervatoři Giuseppe Verdiho v Miláně studovala zpěv a hru na trubku. Ve studiích pak pokračovala na Akademii La Scala. V polovině 90. let nastoupila do operního provozu, nejprve jako představitelka rolí v belcantových operách Donizettiho a Rossiniho. Na konci 90. let se jí otevřela scéna barokní hudby a historicky poučené interpretace. Vystupuje s kapacitami, jako jsou William Christie, Andrea Marcon, Rinaldo Alessandrini, Jordi Savall, se soubory Il Giardino Armonico, Accademia Bizantina, Ensemble Matheus. Ztvárnila Amatreho v Xerxovi, Bradamanta v Alcině, Cornelii v Giuliu Cesarovi, Ottona v Korunovaci Poppey nebo Penelope v Návratu Odyssea.

Její mimořádný alt ji předurčil pro kalhotkové role, které podle svých slov zbožňuje. Mezi operními domy, kde hostovala, jsou Théâtre des Champs Élysées v Paříži, Frankfurtská opera (tam se představila jako rockerský Roland v incenaci Davida Bösche), ve Velké opeře v Houstonu zazářila jako Amastre. Účastnila se galavečera při znovu otevření Velkého divadla v Moskvě. Další operní angažmá ji zavedla do Barbican Centre, Bavorské státní opery, divadla La Fenice, na festivaly v Salcburku a Glyndebourne, do San Franciska, Vídeňské státní opery a mnoha dalších operních svatostánků.

Program jejího prvního pražského koncertu tvoří díla dvou skladatelů a konkurentů v operním podnikání G. F. Händela a N. Porpory; doplní je skladby Leonarda Lea, Domenica Sarra a Antonia Vivaldiho.
Barokní orchestr Collegium 1704 bude řídit Václav Luks.Mezi nebem a zemí
26. 2. 2013 Dvořákova síň Rudolfina, 19.30
Sonia Prina – alt
Collegium 1704
Václav Luks – dirigent

Hvězdy barokní opery je nový cyklus pořádaný Collegiem 1704 a Českou filharmonií ve Dvořákově síni Rudolfina.

Zveme vás na jeho další koncerty:

26. 3. 2013 Janovy pašije
7. 5. 2013 Revoluce v opeře – Véronique Gens


Tagy: barokní opera, Koncert, Rudolfinum


Přidej komentář