Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Struny podzimu lákají na tradiční korsický zpěv

afiletta
A Filetta
24.10.2011 17:51 | Tradiční lidové zpěvy korsických pastýřů, jak se dochovaly do dnešních dnů, představí na festivalu Struny podzimu soubor A Filetta. Autentická vokální polyfonie patří již tradičně k programu festivalu; koncertem korsické A Filetty pokračuje 25. října v Českém muzeu hudby jedinečná série, která již představila sardinskou vokální polyfonii, pravoslavný ruský chorál, alpské jódlování či tuvinský hrdelní zpěv. Mnohohlasý zpěv v Evropě téměř vymizel, na Korsice a sousední Sardinii se ale tímto způsobem zpívá už po dlouhá staletí. Dnes se odvozuje od zpěvu pastýřů, kteří v létě hnali svá stáda do hor. Cenami ověnčený soubor sedmi zpěváků provází skvělá pověst a řada ocenění. Na koncert, který začíná v 19.30 hodin, zbývají poslední vstupenky, jež bude možné zakoupit hodinu před začátkem v místě konání. Více na www.strunypodzimu.cz.


Soubor A Filetta získal za více než tři desítky let svého působení značnou prestiž, vyjádřenou i četnými odbornými cenami, na čemž má zásluhu zejména vedoucí souboru Jean-Claude Acquaviva. Kromě tradiční hudby rodné Korsiky jej formovala i vážná hudba, od osmi let studoval klasickou kytaru. Později si osvojoval i různé vokální disciplíny. V roce 1989 inicioval festival polyfonního zpěvu v korsickém městě Calvi, kde v dalších letech mohli posluchači slyšet snad všechny vokální styly včetně bulharských sborů či gruzínské polyfonie, která se pro A Filettu stala důležitou inspirací. Na svém kontě má nespočet nahrávek, poslední album vydala na jaře letošního roku. Těleso mimo jiné tvoří i filmovou hudbu, více než deset soundtracků natočila s filmovým skladatelem Bruno Coulaisem, s nímž spolupracuje od roku 1998. Tím nejznámějším je hudba k filmu Himálaj – Karavana (režie Eric Valli).


Soubor A Filetta patří k neúnavným propagátorům korsické kultury. Jako jedné z mála formací se daří představovat tradiční umění na mezinárodních koncertních podiích. Repertoár několik set let starých lidových písní obohacuje o vlastní nové skladby. V korsické polyfonii šlo vždy o hudbu obyčejných lidí, přestože texty jsou převážně v latině. Uplatňovala se také při bohoslužbách, proto když Vatikán v 60. letech minulého století zrušil latinské bohoslužby, měla korsická polyfonie namále. Ohrožovaly ji také snahy prosazovat národní jazyky na úkor regionálních: Francie například korsičtinu zakazovala vyučovat ve škole. Obavy ze zániku jazyků ale v 70. letech vyvolaly velkou obrannou reakci. Místní obyvatelé i hudebníci nasadili všechny síly, aby si uchovali svou identitu prostřednictvím hudby. A ze stejného důvodu byl v roce 1978 založen soubor A Filetta. „Od svého vzniku se A Filetta snaží ohrožené kulturní dědictví vzkřísit k novému životu tak, aby odráželo pocity dnešních lidí. Na pražském koncertě zazní jak tradiční písně, tak i nové písně,“ vysvětluje vedoucí souboru Jean-Claude Acquaviva. Název souboru znamená v překladu kapradina, která je symbolem Korsiky a jejíž hluboce zapuštěné kořeny symbolizují vytrvalost a odolnost tradice.




Rozmanitá polyfonie vedle sakrálních motivů zahrnuje také světské, milostně poetické a pohřební písně, které dodnes patří k nejrůznějším slavnostem a běžnému životu na Korsice. Melodické úlohy jednotlivých hlasů jsou na Korsice přesně vymezeny. Basový základ – v korsickém jazyce označovaný jako bassu – vytvářejí celkem čtyři ze sedmi zpěváků A Filetty, nad nimiž se vinou dva vedoucí melodické hlasy seconda. Zvukové spektrum dotváří třetí hlas zvaný terza, jehož úlohou je zpěv sboru zdobit melismatickými ornamenty.


Struny podzimu nabízejí až do 10. listopadu svým návštěvníkům i další významné hudebníky a interprety. Legendární tenor- a altsaxofonista Charles Lloyd představí již 30. října v Rudolfinu společně s trojicí mladých hudebníků ukázky ze svého posledního alba Mirror. Festival představí dále 2. listopadu cenami ověnčený multimediální projekt Uniko finského akordeonisty Kimma Pohjonena. Poté uvede 5. listopadu v klubu Roxy klubovou noc Spotlight, kde mimo jiné vystoupí mladý jazzový pianista Robert Glasper s hiphopovou formací Experiment, britský rapper Ghostpoet, Vojtěch Dyk či En.Dru. Robert Glasper odehraje na Strunách podzimu následující den koncert se svým jazzovým triem. Epilog festivalu ozdobí svým virtuózním vokálem mezzosopranistka Vivica Genaux, která je považována za jednu z nejlepších interpretek barokní hudby a bel canta. Ve Stavovském divadle ji doprovodí domácí soubor Collegium 1704.

Přidej komentář