Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Struny podzimu roztopí už za tři týdny pod tavicím kotlíkem mladých talentů

Ghostpoet
Ghostpoet
17.10.2011 15:53 | Hiphopový experiment jazzového vizionáře Roberta Glaspera, rapper-intelektuál Ghostpoet či Ondřej Pivec hrající na své hammondky ve stylu funky na jedné festivalové scéně? Ale ano! Struny podzimu jsou věrné svému krédu „zážitek z objevování“ a letos zvou na první hudební noc inspirovanou atmosférou newyorských klubů. Kromě zmíněných hudebníků budou 5. listopadu v celém prostoru pražské Roxy / NoD k vidění a ke slyšení též Vojtěch Dyk, En.dru, David Dorůžka Trio & Luboš Soukup či Musica Florea.

V Roxy / NoD v Dlouhé 33 se odehraje originální mélange hip hopu, beatboxu, jazzu, ale i soudobé vážné ba i staré hudby, a to vše během jediného večera. Neodolatelnou směs pro tavicí kotlík talentovaných hudebníků namíchal multižánrový festival Struny podzimu a naservíruje ji pod názvem SPOTLIGHT. Středobodem programu a hlavní hvězdou se stane Robert Glasper, který se představí se svou hiphopovou formací Experiment. Vedle zahraničních hvězd vystoupí také celá řada tuzemských talentů a mladých umělců. Ti se v průběhu večera objeví v různých formacích na různých pódiích a vstoupí na dosud neprobádaná území. Více informací včetně rezervace vstupenek, na www.strunypodzimu.cz.


Jedinečný program nabídne také hudební přehlídku osobností jako Ghostpoet (UK), ceněného poetického rappera nominovaného na Mercury Prize, dále Ondřeje Pivce s jeho americkým CPR bandem, společně vystoupí David Dorůžka Trio a Luboš Soukup. Dojde i na nečekaná a neopakovatelná hudební setkání: Vojtěch Dyk si zazpívá barokní árie s ansámblem Musica Florea, zaswinguje i zaimprovizuje s beatboxerem En.Druem. Závěr večera okoření společná jam session všech interpretů. Součástí bude i výstava vybraných fotografií soutěže časopisu Reflex AKTY X 2011.

Projekt Spotlight již po tři roky patří k pravidelným platformám festivalu, která umožňuje představovat mladé talenty, letos však poprvé vyrostl v celou klubovou noc. „Budeme mít k dispozici několik scén v Roxy i NoDu, mezinárodní i lokální scénu, součástí večera budou také projekce, debaty čili Q & A se zahraničími i domácími umělci, zkrátka a dobře ideální podhoubí pro infikování se hudbou,“ láká na netradiční formát festivalového večera umělecký ředitel Strun podzimu Marek Vrabec.

V Roxy vystoupí také vítězové loňského ročníku hudební soutěže Strun podzimu O2 Extra šance, formace Soliloqui. Zároveň bude vyhlášen autor nejoriginálnější cover verze hitu kapely Nirvana Smells Like Teen Spirit, což je úkolem letošního ročníku soutěže. Soutěžní nahrávky je možné zasílat jen do 20. října. Více na www.strunypodzimu.cz/o2-extra-sance.

S tvorbou dvou hlavních hvězd klubové noci se mohou zájemci seznámit ve vysílání Českého rozhlasu a Radia 1. Český rozhlas Vltava uvede 22. října od 2.00 hodin v pořadu Noční vlna jazzu záznam koncertu Roberta Glaspera s hosty Terencem Blanchardem a Chrisem Davem v londýnském Barbican z loňského roku. S rapperem Ghostpoetem se pak mohou zájemci seznámit 2. listopadu od 19.00 hodin na frekvenci Radia 1 v pořadu CD nonstop.

Struny podzimu, které pokračují až do 10. listopadu, nabízejí svým návštěvníkům i další významné hudebníky a interprety. Operní pěvec Sir Willard White vzdá na Strunách podzimu hold americkému zpěvákovi a bojovníku za práva Afroameričanů Paulu Robesonovi. Do specifického zvukového světa unikátní korsické vokální polyfonie přenese posluchače soubor A Filetta. Legendární tenor- a altsaxofonista Charles Lloyd představí v Rudolfinu společně s trojicí mladých hudebníků ukázky ze svého posledního alba Mirror. Festival představí dále cenami ověnčený multimediální projekt Uniko finského akordeonisty Kimma Pohjonena. Mladý jazzový pianista Robert Glasper pohybující se stejně samozřejmě ve sféře jazzu jako v hip hopu vystoupí díky Strunám podzimu vůbec poprvé, a to hned s oběma svými srdečními kapelami: jazzovým triem a hiphopovým Experimentem... Epilog festivalu ozdobí svým virtuózním vokálem mezzosopranistka Vivica Genaux, která je považována za jednu z nejlepších interpretek barokní hudby a bel canta. Ve Stavovském divadle ji doprovodí domácí soubor Collegium 1704.


Tagy: struny podzimu


Přidej komentář