Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté: Klavírní virtuózové napříč generacemi

Martin Kasík
Martin Kasík
23.01.2013 12:16 | redakce ZaKulturou.cz

V úterý 19.února se od 19.30 hodin rozezní novým sálem Pražské konzervatoře klavír pod rukama několika generací vynikajících klavíristů – Ivana Klánského, Martina Kasíka, Lukáše Klánského a teprve desetileté Marie Violy Mojzešové. Ve skladbách W. A. Mozarta, L. van Beethovena a F. Chopina se tak představí hned čtyři generace našich vynikajících klavíristů.

Profesor Ivan Klánský se jako laureát nejprestižnějších mezinárodních soutěží stal již v době studií na pražské Akademii múzických umění vyhledávaným sólistou a komorním hráčem. Od té doby má na svém kontě více než čtyři tisícovky koncertů na pódiích čtyř světadílů. Nejčastěji ho slýchá publikum v Německu, Švýcarsku, Anglii, Francii a Španělsku, každoročně koncertuje v Jižní Americe, navštěvuje i Spojené státy, Kanadu a Japonsko. V současné době spojuje Ivan Klánský svou interpretační činnost s mimořádně úspěšnou prací pedagogickou. Významné je jeho působení v oblasti organizace hudebního života v Čechách. Mistrovské ovládání nástroje jak ve smyslu virtuózním, tak v citovém výrazu, který je neodmyslitelný zvláště ve skladbách sdělujících rozpoložení ducha a nitra skladatele, řadí dnes Ivana Klánského mezi světovou špičku.

Renomovaný Martin Kasík, vítěz jedné z nejprestižnějších světových soutěží Young Concert Artists Competition v New Yorku 1999 – se věnuje klavírní hře od 4 let. Koncertoval v řadě prestižních koncertních sálů Evropy (Sál Berlínské filharmonie, Wigmore Hall v Londýně, Gewandhaus Lipsko, Tonhalle Zürich, Concertgebouw Amsterdam, De Doelen Rotterdam, Finlandia Hall Helsinky, Auditorio di Barcelona aj.), Spojených států amerických (Weill Recital Hall at Carnegie Hall, Alice Tully Hall a Avery Fisher Hall v New Yorku, Kennedy Center Washington aj.), Japonska (Tokyo Suntory Hall), Tai – Wanu (Philharmonic Hall) Singapuru (Singapore Victoria Concert Hall). Jako sólista vystupoval mj. s Chicago Symphony Orchestra, Minneapolis Symphony Orchestra, DSO Berlin, Tonhalle-Orchester Zürich, Stuttgarter Philharmoniker, Rotterdams Philharmonisch, Helsingin kaupunginorkesteri.

Pravidelně spolupracuje s Českou filharmonií a Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK, se kterými podnikl turné po USA a Japonsku. V roce 2008 se stal Martin Kasík prezidentem Chopinova festivalu v Mariánských Lázních a věnuje se rovněž pedagogické činnosti.

Ve stopách svého otce kráčí i Lukáš Klánský, absolvent Pražské konzervatoře a žák Ivana Klánského na HAMU vystupuje již dnes s předními českými orchestry, koncertuje v ČR, SR, Německu, Francii, Itálii, Belgii, Nizozemsku, Chorvatsku, Slovinsku, Polsku a Turecku. Pro svůj výjimečný talent, hudební inteligenci a ukázkovou zvukovou kultivovanost je nejen ceněným sólistou, ale také vyhledávaným komorním hráčem.

Zástupkyní nejmladší generace je teprve desetiletá Marie Viola Mojzešová, která má přes svůj nízký věk na svém kontě již také vítězství v mnoha klavírních soutěžích, např. je absolutní vítězkou mezinárodní soutěže Amadeus Brno, získala 1. cenu na Festivalu ml. klavíristů v Polsku. Vedle klavíru se věnuje i baletu a vystupuje ve Státní opeře Praha v představeních Spící krasavice a Labutí jezero.Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketportal. Více informací najdete na www.svatkyhudbyvpraze.cz

Lukáš Klánský a Ivan Klánský
Marie Viola Mojzešová


Tagy: klavír, klavírní koncert, Koncert


Přidej komentář