Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Svátky hudby v Praze se představí v novém roce poprvé!

Svátky hudby - 15.ledna
Svátky hudby - 15.ledna
07.01.2013 03:39 | redakce ZaKulturou.cz Nový sál Pražské konzervatoře 15. ledna v 19.30

21. ročník cyklu Svátky hudby v Praze. Po boku hostitele vystoupí violoncellistka mezinárodního věhlasu Michaela Fukačová, mimořádný talent nastupující generace Kristina Vocetková a skvělý komorní orchestr Barocco sempre giovane.
Program:
Johann Sebastian Bach
Suita d moll č. 2 pro sólové violoncello
Jan Václav Stamic
Sinfonia č. 1 G dur „Manheimská“
Antonio Vivaldi
Koncert B dur pro housle, violoncello, smyčce a cembalo
Antonio Vivaldi
"L'estro armonico" Op. 3/9
Koncert D dur pro housle, smyčce a cembalo

xxx Wolfgang Amadeus Mozart
Divertimento F dur
Antonio Vivaldi
Koncert g moll pro 2 violoncella, smyčce a cembalo
François Couperin
Pièces en concert pro violoncello a smyčce
J. S. Bach , A. Vivaldi, J. Haydn a další

Vstupenky á 100,- a 250,- Kč jsou v prodeji v síti Ticketportal. Více informací najdete na www.svatkyhudbyvpraze.cz.

Cyklus Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté, pod jehož hlavičkou se v období od října do května koná osm komorních koncertů, vstoupil s úspěchem do své jednadvacáté sezóny. Slavnostní zahájení, které se uskutečnilo 16. října ve Dvořákově síni Rudolfina, nabídlo setkání s renomovaným italským komorním souborem Interpreti Veneziani a samozřejmě také s uměleckým garantem cyklu, houslistou Václavem Hudečkem a premiéra tohoto cyklu v naši prestižní koncertní síni předčila očekávání. Skvěle hrající ansámbl i jubilující houslista podali vynikající výkon, jenž nadchnul zcela zaplněný sál k bouřlivým ovacím. Jiskrný večer pod patronátem J. E. Pasqualeho d’Aviny, velvyslance Italské republiky a primátora hlavního města Prahy doc. MUDr. Bohuslava Svobody, CSc. se tak stal kulturní a společenskou událostí podzimu a současně i největší akcí, která se kdy v rámci tohoto cyklu uskutečnila. Podobně nesmazatelnou stopu zanechaly i koncerty, které se uskutečnili v podzimní části sezóny festivalu v novém koncertním sálu Pražské konzervatoře a v Kostele sv. Šimona a Judy.

A co nabídnou Svátky hudby v novém roce? V první řadě pokračování v sérii koncertů na Pražské konzervatoři, kde vystoupí například brněnská rodačka, violoncellistka Michaela Fukačová, která patří do mezinárodní elity svého oboru. Světová kritika oceňuje především její oduševnělý projev a schopnost uchvátit posluchače svoji intenzivní a niternou výpovědí. Brněnská rodačka se věnuje hře na violoncello od svých 14 let. Absolvovala brněnskou konzervatoř u B. Havlíka, pražskou AMU u S. Večtomova a po přesídlení do Dánska též sólistickou třídu Královské konzervatoře v Kodani u E. Bløndal-Bengtssona. Svůj talent rozvíjela navíc soukromým studiem v Londýně u W. Pleethe a na mistrovských kurzech u legendárních violoncellistů A. Navarry a u P. Torteliera, za nejpřínosnější považuje svoje soukromá studia u M. Rostropoviče. Michaela Fukačová se výrazně prosadila na světových koncertních pódiích po opakovaných úspěších v řadě významných soutěží. V současné době soustřeďuje svoji koncertní činnost zejména na evropská pódia, znají ji vsak také posluchači v USA, Kanadě, Japonsku a Jižní Koreji. Je hostem mezinárodních festivalů a její výkony jsou kromě početných CD zaznamenány také mnoha rozhlasovými i televizními stanicemi v Evropě a v Japonsku. Michaela Fukačová zůstavá však i nadále v úzkém kontaktu s českým hudebním prostředím. Po jejím boku dostane příležitost dalších z nastupujících nadějí české violoncellové školy, studentka prof. Kulhana na Pražské konzervatoři, úspěšná laureátka řady mezinárodních soutěží, Kristina Vocetková. Violoncellistky 15. ledna 2013 doprovodí vynikající pardubický soubor Barocco sempre giovane. O měsíc později (19. 2. 2013) rozezní Pražskou konzervatoř klavíry pod rukama několika generací vynikajících klavíristů – Ivana Klánského, Martina Kasíka, Lukáše Klánského a teprve desetileté Marie Violy Mojzešové. Závěr cyklu bude patřit osvěžením v podobě setkání s hudbou z filmových pohádek v podání sólistů Pražské konzervatoře (12. 3. 2013) a v květnu se Václav Hudeček, poněkud netradičně, představí jako host populárního Čechomoru (14. 5. 2013). 17. dubna se navíc uskuteční ještě slavnostní koncert v kostele sv. Šimona a Judy, na němž se do cyklu po roce vrátí světově proslulý hornista Radek Baborák.

Chcete-li si vychutnat opravdové svátky hudby, nenechte si tedy ujít další koncerty letošního ročníku cyklu Svátky hudby v Praze, které pro vás budou připraveny v novém roce. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketportal. Více informací najdete na www.svatkyhudbyvpraze.cz.Tagy: Koncert, Svátky hudby, Svátky hudby v Praze


Přidej komentář