Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Svátky hudby v Praze: Václav Hudeček a múzy

Svátky hudby - Václav Hudeček a múzy
Svátky hudby - Václav Hudeček a múzy 6.listopadu 2012
29.10.2012 23:23 | redakce ZaKulturou.cz

Cyklus Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté přinese v rámci svého právě započatého 21. ročníku koncert, na němž Václav Hudeček publiku představí své umělecké múzy. V úterý 6. listopadu se v novém koncertním sále Pražské konzervatoře po boku hostitele houslisty Václava Hudečka představí šestice umělkyň – houslistka Barbora Valečková, klavíristka Slávka Pěchočová a čtyři harfistky – Kateřina Englichová, Barbora Plachá, Barbara Pazourová a Hedvika Mousa-Bacha. V průřezovém programu zazní skvosty světové hudební literatury určené pro jeden z nejstarších hudebních nástrojů, kterým je něžná harfa. Těšit se můžete na harfové skladby Johanna Sebastiana Bacha a jeho syna Carla Phillipa Emanuela Bacha, zazní však i díla romantiků Saint-Saënse a Francka. Václav Hudeček se představí v Beethovenově Jarní sonátě a závěr koncertu rozproudí Španělský tanec Enriqua Granadose nebo Milhaudův Scaramouche.


A kdo že budou ony „múzy“ Václava Hudečka? Na housle se vedle Václava Hudečka představí úspěšná mladá umělkyně Barbora Valečková, laureátka mnoha mezinárodních soutěží, která se doposud představila nejen na Akademii Václava Hudečka v Luhačovicích, ale třeba i s Vídeňskými filharmoniky. Stálicí Svátků hudby a další múzou je vynikající klavíristka mladší generace, žačka profesora Ivana Moravce, Slávka Pěchočová, která se svým brilantním podáním Janáčka zaskvěla na cyklu naposledy v loňském roce. Sólistickým vyvrcholením koncertu pak bude kvarteto harfistek v čele s jednou z nejvýraznějších osobností české harfové školy a jednou z nejúspěšnějších a nejuznávanějších harfistek vystupujících po celém světě, Kateřinou Englichovou. Další vynikající umělkyní, která se představí na pódiu moderního sálu Konzervatoře, bude významná opora České filharmonie, slovenská rodačka Barbara Pazourová. A kvarteto doplní i zářivé naděje naší harfové scény, žačky naší „královny harfy“ Jany Bouškové, jejíž umění mohlo publikum obdivovat na loňském ročníku, Barbora Plachá a Hedvika Mousa-Bacha, které ověnčené mnoha úspěchy stojí na počátku své umělecké kariéry.Program:
J. S. Bach – Arioso v úpravě pro 4 harfy
C. Ph. E. Bach – Solfeggietto v úpravě pro 4 harfy
J. L. Dusík – Grandduo pro klavír a harfu
C. Saint-Saëns – Fantazie Op. 125 pro housle a harfu
C. Franck – Preludium a fuga pro 4 harfy
M. Tournier – 4 Preludia Op.16 pro 4 harfy
L. van Beethoven – Sonáta F Dur, Op.24 „Jarní“ pro housle a klavír
E. Granados – Španělský tanec pro 2 harfy
D. Milhaud – Brazileiras (Scaramouche) v úpravě pro 4 harfy


Chcete-li si poznat múzy Václava Hudečka a zaposlouchat se do úchvatných harfových melodií, nenechte si ujít druhý koncert letošního ročníku cyklu Svátky hudby v Praze. Vstupenky jsou v prodeji v síti Ticketportal. Více informací najdete na www.svatkyhudbyvpraze.cz.

Tagy: Koncert, Svátky hudby, Václav Hudeček, Vážná hudba


Přidej komentář