Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Světoznámý virtuos rozezvučí největší pražské varhany

varhanik
Světoznámý virtuos rozezvučí největší pražské varhany
07.05.2010 21:02 | Znamenitý a světově uznávaný americký varhaník John Scott potvrdil svoji účast na 15. Mezinárodním varhanním festivale v Praze. Jeho vystoupení zahájí 5. srpna jedinečnou hudební přehlídku, kterou pořádá Svatojakubské Audite Organum (Poslouchejte varhany) v bazilice svatého Jakuba v Praze. Sérii 8 koncertních večerů uzavře 23. září neméně slavný Američan James Kibbie. (Praha, 22. dubna 2010) – Největší varhany v Praze i v Čechách ovládnou během srpna a září nejlepší varhaníci z celého světa. Přijedou interpreti z USA, Japonska, Francie a Slovenska. Vystoupí i uznávaní čeští varhaníci včetně Ireny Chřibkové, titulární varhanice u sv. Jakuba. Letošní jubilejní ročník je věnován přednímu českému varhaníkovi a skladateli Jiřímu Ropkovi. Posluchači se mohou těšit nejen na jeho hudební kompozice, ale především na známé a oblíbené skladby J. S. Bacha, který většinu své tvorby napsal právě pro varhany. Hrát se bude také J. B. Foerster, R. Schumann, A. Guilmant, C. Franck, L. Vierne a další.

Kamerová projekce na plátno, umístěné v přední části chrámové lodi, umožní publiku sledovat varhaníky při hře. Jedna ze tří kamer bude snímat pohyby nohou po pedálech, což při běžných koncertech není možné vidět.

Festival se koná s laskavou podporou Ministerstva kultury České republiky. Záštitu převzal primátor hlavního města Pavel Bém. Předprodej vstupenek začíná zítra 23. dubna v síti prodejen: TICKETPORTAL (www.ticketportal.cz), VIA MUSICA (www.viamusica.cz).


Svatojakubské Audite Organum (Poslouchejte varhany) bylo založeno Irenou Chřibkovou, titulární varhanicí u sv. Jakuba a vyhledávanou interpretkou světového formátu v roce 1996. Chřibková postupně vytvořila několik pravidelných hudebních cyklů: Podzimní varhanní pondělky, Vánoční a Velikonoční koncerty a již zmíněný Mezinárodní varhanní festival. Bližší informace o programu a medailónky účinkujících najdete na www.auditeorganum.cz. Informace pro novináře:

Pokud budete mít zájem o volné vstupenky na některý z koncertů festivalu či o rozhovor s jeho hlavní protagonistkou Irenou Chřibkovou nebo s jiným hostujícím umělcem kontaktujte Vendulu Kosíkovou na tel. č.+420 724 508 573 či na e-mailové adrese vendula.kosikova@gmail.com nebo na info@auditeorganum.cz

Přidej komentář